ArtKit کیت هنری

رانت ارز مسافرتی را چه كسانی تولید كردند؟

رانت ارز مسافرتی را چه كسانی تولید كردند؟ كیت هنری: رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی كه این روزها صنف اش به ایجاد «رانت ارزی» متهم شده، بعنوان یكی از مخالفان شیوه كنونی پرداخت ارز مسافرتی خواهان آن شد كه دولت سریع تر تكلیف ارز مسافرتی را مشخص كند؛ چون اعتقاد دارد، آن هایی كه عامل این رانت و فساد بوده اند، مسافر و توریست واقعی نیستند.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، درحالی كه بانك مركزی تنها با بیان بازبینی بسته جدید ارزی، در برابر دیگر وقایع بازار آشفته ارز سكوت اختیار كرده است، رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اواسط هفته پیش با استناد به اظهارات معاون اول رییس جمهور اظهار داشت كه تا آخر هفته تكلیف «ارز مسافرتی» مشخص خواهد شد. گروه ارزی كه مخالفان و منتقدان بسیاری در دولت و خارج از آن دارد، به حدی كه قائل به حذف كامل آن هستند، آن هم بدون عرضه هیچ چاره جایگزینی و تنها با این افترا كه فساد و رانت با استفاده از ارز مسافرتی بوجود آمده و درآمد نفتی كشور هم به این شكل ضایع شده و به هدر رفته است.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم این مدت برای شفاف شدن ابهامات ارز مسافرتی در چند نوبت از بانك مركزی درخواست نمود، آمار پرداختی این نوع ارز به تفكیك مقصد را اعلام نماید كه با بی محلی بانك مركزی روبه رو شد. رییس این سازمان هم چندی قبل در شرایطی كه حذف ارز مسافرتی شایع شد، اطمینان داد كه فعلا پرداخت این ارز قطع نمی گردد، اما از مخالفت سازمان متبوعش با شیوه كنونی سخن گفت و اظهار نمود: «سازمان میراث فرهنگی از ابتدا با این روش عرضه ارز مسافرتی مخالف بود چون ارزی كه برای تسهیل سفر مردم در نظر گرفته شده زمینه ساز سودجویی برخی افراد شده است. تا زمانی كه راه و روش عرضه ارز مسافرتی اشتباه باشد، نظارت مشكلی را حل نمی كند، مبانی این سودجویی باید از بین برود چراكه كنترل این تعداد مسافر كار سختی است. »
با آن كه طبق اظهارات رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مكاتبات این سازمان با بانك مركزی از تیرماه درحال انجام است، اما به نظر می آید هنوز اجماعی بین این دو دستگاه حاصل نشده است. از جانب دیگر هم برخی مقامات گردشگری مواضعی تندتری را در مخالفت با پرداخت ارز مسافرتی نشان داده اند.
محمد محب خدایی ـ معاون گردشگری كشور ـ هم چندی قبل در مصاحبه ای با یكی از خبرگزاری ها اظهار داشته بود: «آیا یك خارجی كه می خواهد به ایران بیاید از دولت خود پول می گیرد كه ما برای رفتن مردم به كشورهای دیگر به آنها پول بدهیم؟ اگر مقرر است اعتباری به مردم داده شود؛ این اعتبار باید در جهت تولید جذابیت در شهرهای داخلی باشد تا مردم را به مسافرت های داخلی ترغیب كند اما با این حال مبحث هم اكنون میزان ارز مسافری نسبت به قبل بیشتر هم شده و به این صورت با استفاده از مابه التفاوت قیمتی كه این ارز با بازار آزاد دارد، وضعیتی بوجود آمده كه آن تعداد از افراد هم كه در گذشته علاقه ای به سفر خارجی نداشتند، به این سفرها علاقه پیدا كرده اند.
او پرداخت این میزان ارز برای خروج از كشور را در شرایط فعلی اقدامی خلاف منافع كشور دانسته و اظهار كرده بود: در این چند ماه ارز مسافری افزایش داشته و ما شاهد رونق خروج مسافران از كشور بوده ایم، آژانس ها ادعا می كنند كه ۴۰ درصد نیرو انسانی خویش را كاهش داده اند. سوال من این است كه دقیقا چرا در این شرایط كه باید كار آنها رونق پیدا كرده باشد، این اتفاق افتاده است. در شرایطی كه پروازها ارز ۴۲۰۰ تومانی می گیرند و میزان مسافر هم دوبرابر شده، قاعدتا بازار این دوستان باید سكه شده باشد، پس چرا آنها تعدیل نیرو كرده اند؟ بنابراین می گویم این ادعا قدری غیرواقعی بوده و نمی توان این كاهش را قبول كرد.
حرمت الله رفیعی ـ رییس هیات مدیره دفاتر خدمات مسافرتی ایران ـ در واكنش به این انتقادها به ایسنا اظهار داشت: برخی گمان می كنند ارز مورد نیاز دارو، بیماران خاص و سرطانی ها به سفرهای خارجی داده می شود، اما این بی انصافی است. این سیاست را كه بخش خصوصی یا صنف ما طراحی و اجرا نكرده كه حالا در مظان افترا قرار گرفته، حتی برای تعیین رقم پرداختی هم با ما مشورتی نكردند، اما مدام می گویند؛ آژانس ها تولید رانت و فساد كرده اند و از ارز مسافرتی سوءاستفاده می كنند، مگر آژانس ارز مسافرتی می گیرد، صنف ما تا كنون هیچ ارز دولتی نگرفته است. صنعت گردشگری با تغییر سیاست ها و اولویت های ارزی آن قدر به حاشیه رانده شد كه با تعطیلی صرافی ها، دولت حتی از خود نپرسید آژانس ها ارز مورد نیازشان را از كجا باید تامین كنند.
رفیعی اظهار داشت: باور ما این است آن هایی كه رانت و فساد در ارز مسافرتی بوجود آورده اند، توریست یا مسافر واقعی نیستند، اگر هم دیگران معتقدند آژانس ها درحال تخلفند كه شناسایی كردن آژانس ها كاری ندارد. هرچند كه ما معتقدیم این كار آژانس واقعی نیست، بلكه عده ای سودجو و فرصت طلب عامل این آشفته بازار هستند.
رییس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی افزود: ما بارها روش های جایگزین و اصلاحی خود برای پرداخت ارز مسافرتی را به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و بانك مركزی عرضه كرده ایم، اما گوش شنوایی برای اصلاح آن نبوده است. اصرار نداریم حتما روش پیشنهادی ما را اجرا كنند، هر روشی كه این التهاب و افترا را از صنعت گردشگری خارج می كند، اجرا كنند. اما به نظر می آید این میان افراد پرنفوذی هستند كه اجازه نمی دهند این روش های غلط اصلاح گردد.
او بیان كرد: ما انتظار شفاف سازی در مبحث ارز مسافرتی داریم و همه تلاشمان بر این است كه صنعت و صنف گردشگری را از این اتهامات مبرا نماییم. اگر آقایان معتقدند آژانس ها از ارز مسافرتی نفعی می برند، ادله خویش را واضع و نه برپایه حدس و گمان، بیان كنند، باید مشخص شود چه كسانی به این مملكت خیانت می كنند.
رفیعی با اشاره به بازبینی بسته جدید ارزی كه بنا بر اعلام دولت و مجلس بزودی عرضه می شود، اظهار داشت: اگر می خواهند برای این صنف و صنعت تصمیصم بگیرند با افرادی مشورت كنند كه جایگاه حقوقی دارند تا درآینده مورد مؤاخذه قرار گیرند و بتوانند پاسخگو بانشد، نه افرادی صرفا با نفوذ كه منافع خویش را ارجح می دانند. یقینا اگر در گذشته مشاوره های واقعی این صنف را گوش می دانند این التهاب و افترا ها تولید نمی شد.1397/05/13
14:09:33
5.0 / 5
4248
تگهای خبر: خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری