ArtKit کیت هنری
در پی امضاء تفاهم نامه بیمه در خانه سینما

این تفاهم نامه گره مشكل را باز می كند؟

این تفاهم نامه گره مشكل را باز می كند؟ كیت هنری: تورج منصوری درباره تفاهم نامه ای كه بین سازمان تامین اجتماعی و خانه تئاتر، خانه سینما و خانه موسیقی برای حل مسائل بیمه ای هنرمندان صورت گرفته است، بیان كرد: طرفین این مفاهمه نامه پذیرفته اند كه برای حل مشكلات بیمه ای اصناف، گفت وگو كنند و در نهایت یك اقدام هماهنگ و كامل تری نسبت به پیش انجام دهند.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، ۷ خرداد ماه در مراسمی كه با حضور روسای انجمن ها و اصناف در خانه سینما برگزار شد، تفاهم نامه ای بین خانه سینما، خانه تئاتر و خانه موسیقی با سازمان تامین اجتماعی به امضاء رسید.
تورج منصوری مدیر فیلمبرداری سینما كه در چندین دوره عضو هیأت مدیره خانه سینما بوده در گفت وگویی با ایسنا درباره این تفاهم نامه اظهار داشت: در تفاهم نامه جدیدی كه به امضا رسیده است، هنوز چیزی بعنوان یك مبنا وجود ندارد و این تنها یك تفاهم است تا طرفین آن یعنی وزارت ارشاد، خانه سینما، خانه تئاتر و خانه موسیقی و همینطور تأمین اجتماعی پذیرفته اند كه برای حل مشكلات بیمه ای این اصناف گفت وگو كنند و در نهایت یك اقدام هماهنگ و كامل تری انجام دهند تا مشكلات حل شود. در واقع بنا بر این شده است، تصمیمات در كارگروه هایی كه مقرر است تشكیل شوند، مطرح و در آینده به مرحله عمل برسند.
وی در ادامه صحبت های خود به تفاهم نامه ای كه حدود ۲۰ سال قبل درباره وضعیت بیمه اعضای خانه سینما، به امضا طرفین این مفاهمه رسیده بود، اشاره نمود و توضیح داد: تفاهم نامه اول در حكم قرارداد بیمه خانه سینما نزد سازمان تأمین اجتماعی بود كه به صورت یك تفاهم نامه سه جانبه بین رئیس سازمان تأمین اجتماعی كه آن زمان آقای كرباسیان بود و وزیر وقت وزارت ارشاد یعنی آقای میرسلیم و بنده بعنوان مدیرعامل خانه سینما منعقد شد. به باعث این معاهده سه جانبه وزارت ارشاد توافق كرد كه سهم كارفرمای بیمه را برای اعضای خانه سینما، به سازمان تأمین اجتماعی و از محلِ دو درصد فروش گیشه سینماها بپردازد كه فكر می كنم این قاعده ۲ درصد هنوز هم وجود دارد. بنابر این وزارت ارشاد دو درصد از این مقدار فروش را می گرفت و در صندوقی قرار می داد و در نهایت به موسساتی نظیر خانه سینما اختصاص می داد تا در جهت رشد كیفی شان فعالیت كنند.
او افزود: بعضی اوقات در وزارت ارشاد، معاونت ها این مقدار پول را به صورت كامل در اختیار خانه سینما قرار می دادند و گاهی بخشی از آن را می دادند. در حقیقت برخی مدیران ارشاد دوست نداشتند این مقدار پول را در اختیار خانه سینما قرار دهند و در نهایت با این توافق نامه قرار شد خانه سینما از این محل بهره مند شود. در نهایت برپایه این موافقت نامه شماره كارگاهی به خانه سینما داده شد. یعنی ما در دفاتر بیمه شماره كارگاه داشتیم و این بیمه چیزی بین بیمه الزامی و بیمه اختیاری بود. زیرا در آن زمان هیچ گونه تعریفی از شغل سینما وجود نداشت و سازمان تأمین اجتماعی می بایست این شغل را در چارچوبی كه برای خودش تعریف شده است، در نظر بگیرد تا بتواند به زمان بازنشستگی یا مشكل و آسان بودن شغل پی ببرد و در واقع به شكلی این شغل ها را تعریف كند و در درجه بندی هایی كه خودشان دارند، قرار دهند.
این مدیر فیلمبرداری با اشاره به اینكه "خانه سینما تحت عنوان صیادان آزاد ماهی در دریای جنوب در وزارت كار قرار گرفته است" اظهار نمود: این در واقع تعریفی بود كه هم به جهت فصلی بودن شغل و هم خطرات ناشی از شغل در حین انجام كار، تعریف شده بود و شباهت این دو شغل سبب شد كه تحتِ یك عنوان قرار بگیرند. این بیمه برپایه همان تعهد سه جانبه صورت گرفت اما پس از مدتی كه از اجرایش گذشت، منتفی شد. علت آن هم این بود كه در وزارت ارشاد ما را دوست نداشتند در نتیجه وزارت ارشاد پول بیمه را به تأمین اجتماعی ندادند و پس از مدتی به صورت اتوماتیك این بیمه لغو شد.
او ادامه داد: مجددا در دولت آقای خاتمی معاونت امور سینمایی با سازمان تأمین اجتماعی به گفت وگو پرداختند تا بتوانند این بیمه را دوباره برگردانند. در آن زمان كارشناسان بیمه احساس می كردند خطایی در این توافق نامه وجود دارد كه باید برطرف شود. در نهایت مجددا قراردادی برای بیمه نوشته شد كه به ازای بخشیده شدن بدهی هایی كه وزارت ارشاد به سازمان تأمین اجتماعی داشت، این بیمه از حالت الزامی به حالت اختیاری و خویش فرما دربیاید و مزد افراد برپایه كف دستمزد و همه به یك اندازه قرار بگیرد. با این شرط قرارداد جدید صورت گرفت و از این ماجرا حدود ۲۰ سال می گذرد وبه اواخر سال های دهه ۷۰ برمی گردد. در زمان آقای سیف الله داد این صورت گرفت و این قرارداد نوشته شد. در واقع آن معاهده اولیه حكم ورود به بیمه اعضای خانه سینما بود؛ یعنی قرارداد بیمه خانه سینما با سازمان تأمین اجتماعی و همینطور تعهد وزارت ارشاد برای پرداخت حق بیمه.
منصوری در پاسخ به اینكه ثبت عنوان مشاغل در وزارت كار چه تاثیری در وضعیت بیمه ای اعضا خواهد داشت، بیان كرد: نكته ای كه وجود دارد این است كه به علت عدم تعریف شغلی، افراد جدیدی كه مقرر است وارد این حرفه شوند، برای ادامه كار مانند ما دچار مشكل خواهند شد. خوبی طرح ثبت عنوان همه اصناف و تخصص ها این است كه همه در یك درجه بندی شغلی مشخص قرار خواهند گرفت و گرفتاری های نسل ما را نخواهند داشت كه همه با حقوق پایه و كف دستمزد كار كنند. نكته دیگر این است كه چون مشاغل هنوز تعریف نشده اند تكلیف بیمه برای آن ها مشخص نمی باشد و سازمان بیمه هم نمی داند باید با این گونه افراد چگونه رفتاری از لحاظ بیمه ای داشته باشد؛ مثلا شغل سینما ممكن است به چشم پزشكی نیاز بیشتری نسبت به شغل موسیقی داشته باشد. در حقیقت در تعاریف شغلی كه در وزارت كار صورت می گیرد، هم تكالیفی را برای سازمان تأمین اجتماعی تعریف می كنند و هم برای صنوف مسائل متقابل این اتفاق را تشریح می كنند.
این سینماگر درباره انتظارش از تولید چنین مفاهمه نامه هایی بین هنرمندان و سازمان تامین اجتماعی هم خاطرنشان كرد: بعد از اینكه این جلسات و كارگروه ها گذاشته شد انتظار داریم در حقوق بازنشستگی هنرمندان كه اكنون به صورت حقوق پایه در نظر گرفته می گردد و فقط حدود یك میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است، توجه گردد. این هنرمندان از افراد درجه یك سینمایی ما هستند، عمرشان را برای كسانی كه امروز سركار هستند صرف كرده اند و برای مردم سرمایه فرهنگی به حساب می آیند. بنابر این به جهت اینكه آن ها بتوانند در زمان پیری در آرامش بیشتری زندگی كنند و مشكل و استرس مسائل مالی را نداشته باشند، حق دارند كه وضعیت حقوق آن ها ارتقاء داده شود و از حقوق پایه و كف دستمزد كه نصف خط فقر است فاصله بگیرند و این احساس ناامیدی كه به صورت مشخص در حوزه سینما وجود دارد، برای افرادی كه در شرف بازنشستگی هستند مقداری خوشرنگ تر شود و تلخی آن گرفته شود. امیدوارم این بحث ها در كارگروه هایی كه به قول وزیر مقرر است در عرض مدت یك ماه فعالیت كنند، بررسی شود.1397/03/11
12:41:17
5.0 / 5
4493
تگهای خبر: تئاتر , سازمان , سینما , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری