ArtKit کیت هنری

آیت الله مكارم شیرازی: چیزی به نام طب اسلامی نداریم

آیت الله مكارم شیرازی: چیزی به نام طب اسلامی نداریم كیت هنری: آیت الله مكارم شیرازی با اشاره به اینكه سابقا در جمعی اعلام كردم كه چیزی به نام طب اسلامی نداریم، اضافه كرد: در قرآن و روایات دستوراتی وجود دارد اما طب اسلامی گفته نمی گردد، این طبی كه امروز وجود دارد طب سنتی نام دارد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا منطقه قم، به نقل از روابط عمومی دفتر آیت الله مكارم شیرازی، این مرجع تقلید امروز در دیدار وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این كه نمی توان به صورت كامل طب سنتی را انكار كرد، تصریح كرد: نمی توان اظهار داشت كه فكر بشر در طول چندین هزار سال همه غلط بوده و تنها در سال های اخیر طب تازه متولد شده است.

وی ادامه داد: اما این كه هر كسی بدون علم و تجربه مطب راه اندازی كند قابل قبول نیست، گاهی شنیده می گردد كسی دو سه ماه تدریس می كند، بعد می گویند شاگردان او طبیب هستند كه این كارها ضربه می زند و به نفع دین نیست همینطور نباید طب را با خرافات همراه كنند.

آیت الله مكارم شیرازی با بیان این كه نمی توان راه را بر اصل طب سنتی بست، اظهار داشت: از آنجائیكه عده ای معتقد شدند كه طب سنتی در مسائل راه گشا است نباید كلا راه را بست اما باید ضوابط وجود داشته باشد، اگر ضوابط باشد اصل كار زیر سؤال نمی رود و جلوی بی نظمی ها هم گرفته می گردد.

وی عنوان كرد: همینطور اگر در طب جدید هر كسی بلند شود و چند كتاب طبی را مطالعه كند و مطبی درست كند این درست نیست، افراد باید درس بخوانند، دوره ببینند و تجربه پیدا كنند، طب سنتی و طب جدید هر دو باید تحت ضوابط باشند.

این مرجع تقلید تصریح كرد: قانون بو علی سینا كتاب مهم طبی او سیصد سال در اروپا كتاب درسی بوده كه نمی توان آن را نفی كرد اما در عین حال این بی ضابطه بودن هم درست نیست، ازاین رو نه نفی مطلق می نماییم و نباید اینگونه بی حساب و كتاب باشد، این وضع درست نیست و خطراتی هم دارد، كسانی كه بدو اطلاع ورود پیدا كنند اگر خطری پیش بیاید شرعاً مسئولیت دارند.

وی با تاكید بر توجه به پشتیبانی از تولید داخل در مسائل درمانی و بهداشتی افزود: پشتیبانی از تولید داخلی در دارو هم باید وجود داشته باشد، یكی از مشكلات بعضی از داروهای داخلی عدم برخورداری از كیفیت لازم است، نه تنها در مسأله دارو بلكه در همه موارد برای پشتیبانی از كالای داخلی ابتدا باید به سراغ كیفیت برویم.

آیت الله مكارم شیرازی با بیان این كه كیفیت داروهای ایرانی باید تقویت شود، اظهار داشت: گاهی هم برخی اطبا تصور می كنند كه اگر داروی ایرانی بنویسند شأن آن ها كاسته می شود كه در میان آن ها هم باید فرهنگ سازی كرد؛ وابستگی مردم به داروی خارجی وابستگی بدی است و گاهی خطرناك می گردد.

وی با تاكید بر توجه دولت به طرح سلامت و تقویت آن اضافه كرد: در بعضی جاها طرح سلامت را سست كردند و بعضی بیمارستان ها می گویند ما این را قبول نداریم؛ پایه خوبی گذاشته شد كه باید ادامه پیدا كند، می دانیم یكی از مشكلات بودجه طرح سلامت است كه شاید به صورت كامل تامین نمی گردد كه اگر آن تامین می شد این مشكلات پیش نمی آمد.

این مرجع تقلید تصریح كرد: طرح سلامت كه مردم از آن ابراز شادمانی می كردند باید ادامه پیدا كند و دولت هم باید به این مسأله اهمیت دهد چون كه بهداشت و درمان در همه جوانب حرف اول را می زند. مردم باید بتوانند از همان تسهیلاتی كه برایشان گذاشته شده استفاده كنند.

آیت الله مكارم شیرازی ادامه داد: باید با اختصاص بودجه لازم گرفتاری های مردم را در این زمینه حل كرد، برخی از بیمارستان ها هم مشكل دیگری كه گاهی تولید می كنند این است كه بعنوان مثال مریض فوت كرده اما جنازه آن را تحویل نمی دهند و طرف هم توانایی لازم را ندارد.

آیت الله مكارم شیرازی اظهار داشت: امیدواریم مشكلات بهداشت و درمان كه حرف اول را در كشور می زند با عزم راسخ وزیر بهداشت و سایر مسئولان حل شود و دولت هم باید برای این مورد اهمیت قائل شده و به آن اولویت دهد.

1397/01/16
21:16:29
5.0 / 5
5306
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری