ArtKit کیت هنری
با مستندهای جشنواره سینماحقیقت

ماجرای تردید یك شمر، تعزیه ای كه ۲۷ سال به آخر نرسید

ماجرای تردید یك شمر، تعزیه ای كه ۲۷ سال به آخر نرسید كیت هنری: محمد قاسم پور كارگردان مستند «صحنه آخر» بیان كرد این اثر داستان درباره اجرای ۲۷ ساله یك تعزیه و تردید شمر خوان این تعزیه برای اجرای صحنه قتلگاه است.


محمد قاسم پور كارگردان مستند «صحنه آخر» كه در بخش مسابقه مستند كوتاه یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» حضور دارد، در گفت و گو با خبرنگار مهر تصریح كرد: این مستند ماجرای اجرای یك تعزیه در یكی از محله های شهر اهواز است كه تا امروز صحنه آخر این تعزیه یعنی بریدن سر امام حسین (ع) در آن اتفاق نیافتاده است. یعنی هر بار كه تعزیه به این صحنه می رسد، مردم آغاز به سینه زنی و عزاداری می كنند و این اتفاق در صحنه قتلگاه رخ نمی دهد.
وی ادامه داد: داستان از جایی شروع می گردد كه عده ای از هیات امنا تصمیم می گیرند تا هر طور شده است صحنه مربوط به قتل امام حسین (ع) را اجرا كنند و عده ای دیگر هم معتقد هستند كه ضرورتی ندارد این صحنه حتما اجرا شود. در چنین شرایطی كنش و واكنشی بین این ۲ گروه شكل می گیرد كه خط دراماتیك مستند را رقم می زند.
این كارگردان بیان كرد: داستان و اتفاقات این مستند با شخصیت «شمر» پیش می رود. به این معنا كه ایفاگر نقش «شمر» در این تعزیه به علت اینكه از او می خواهند كاری انجام دهد كه تاكنون انجام نداده است، بسیار مردد است. این درحالی است كه بازی در نقش «شمر» برای این فرد حتی بدون به تصویر كشیدن قتلگاه پیامدهایی داشته است.
قاسم پور با اشاره به اینكه در طول داستان شاهد یك «شمر» مردد و خسته از استرس هستیم، توضیح داد: این تعزیه نزدیك به ۲۷ سال است كه در اهواز برگزار می گردد و مجریان این تعزیه تصمیم می گیرند تا این تعزیه تا آخر اجرا شود، در واقع می توان بیان كرد كه عوامل برگزاری این تعزیه می خواهند ثابت كنند كه می توانند تعزیه را تا آخر اجرا كنند.
قاسم پور با اشاره به اینكه تاثیر هنر نمایش بر عقیده مردم سبب شده است تا امروز تعزیه مورد نظر تا آخر اجرا نشود، اظهار داشت: می توان گفت مردم با دیدن این تعزیه به قدری درگیر صحنه های آن می شوند كه اجازه نمی دهند صحنه قتلگاه اجرا شود. این تعزیه از بامداد عاشورا تا ظهر عاشورا طول می كشد و همه مردم و تماشاگران خواسته یا ناخواسته به طور كامل درگیر آن می شوند.
وی توضیح داد: ما در این مستند با یعقوب ایفاگر نقش «شمر»، از زمان تمرین برای تعزیه و زندگی شخصی وی همراه هستیم. باید به این مساله اشاره كنم كه پیش از این چندین بار تصمیم گرفته شده بود كه تعزیه تا آخر اجرا شود، اما امسال برنامه های جدی تری برای اجرای تعزیه تا آخر آن در دست دارند.
این هنرمند تصریح كرد: یعقوب برای اجرای این تعزیه بسیار تحت فشار است و هر سال این استرس را برای اجرا شدن این صحنه را پشت سرمی گذارد. این فرد كاملا نسبت به اجرا شدن «صحنه آخر» تردید دارد و نمی داند چگونه باید این مساله را پشت سر بگذارد.
قاسم پور با اشاره به اینكه مستند «صحنه آخر» به مدت ۴۱ دقیقه تولید شده است، اظهار داشت: ساخت این مستند نزدیك به ۲ سال طول كشیده است و در طول ساخت این مستند مخاطب متوجه می گردد كه یعقوب با بازی نقش شمر، از لحاظ روانشناسی دچار تغییراتی شده است و حتی وی اقرار می كند كه در طول محرم نمی تواند با كسی مهربان باشد.

1396/09/23
12:43:26
5.0 / 5
4841
تگهای خبر: كارگردان , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری