ArtKit کیت هنری

مرمت قلعه ای متعلق به برادر حاكم

مرمت قلعه ای متعلق به برادر حاكم كیت هنری: مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت قلعه بدلبو كه یكی از قلاع تاریخی ارومیه است آگاهی داد.


جلیل جباری در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اضافه كرد: یكی از اولویت های مرمتی این اداره كل در سال ۹۸ مرمت قلعه بدلبوی ارومیه واقع در روستایی به همین نام است كه كار مرمت آن از حدود یك ماه پیش شروع شده است.
وی درباب جزئیات این پروژه اظهار داشت: طی بازدیدی كه حدود یكسال قبل از این بنای تاریخی بعمل آمد و با عنایت به اهمیت این بنا و همین طور زیبایی های خاص معماری كه در آن مشهود بود، این اداره كل تمایل خودرا برای مرمت و بازسازی آن به اطلاع مالك حقیقی بنا رساند.
جباری اضافه كرد: با پیگیری های بعمل آمده و حسب لزوم های موجود، مرمت قسمتهای اصلی و خارجی بنا كه بیشتر در معرض لطمه قرار گرفته از طرف این اداره كل در اولویت قرار گرفت و سپس تهیه طرح كارشناسی، كارگاه مرمتی آن از حدود یك ماه پیش آغاز به كار كرده است.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی افزود: در مجموع حدود یك میلیارد ریال برای مرمت این قلعه اختصاص یافته است كه برای خرید مصالح، اجرای عملیات حفاظتی در نمای اصلی بنا، ساماندهی و مرمت قسمتی از دیوار آجری محوطه و حفاظت اضطراری برج قلعه هزینه می شود.
به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، قلعه تاریخی بدلبو ارومیه یكی از آثار تاریخی این شهرستان است و هدف از ایجاد آن حفاظت از شهر ارومیه و استقرار فوج افشار بود.
این قلعه تاریخی در ۱۴ كیلومتری جاده سرو و در محال نازلو چای واقع و به احتمال زیاد قلعه به خاطر پیشگیری از مزاحمت اشرار در دوره حكمرانی شجاع الدوله برادر اقبال الدوله حاكم ارومیه و مصادف با سلطنت ناصرالدین شاه ساخته شده است.
این قلعه از بخش های مختلفی شامل ساختمان های پیرامون، عمارت اصلی، برج و بارو تشكیل شده و مصالح بكاربرده شده درآن باز بیشتر از ملات چینه گلی، خشت، آجر و سنگ است.
قلعه تاریخی بدلبو به مرور زمان به سبب عدم استفاده و همین طور فرسایش طبیعی و دخل و تصرفات انسانی، گرفتار لطمه شده و بخش هایی از آن از بین رفته است.
این مجموعه تاریخی دارای وسعتی بیشتر از ۱۶ هزار مترمربع بوده و چشم انداز و محیط پیرامون آن دارای جاذبه های بصری زیبایی از باغات انگور و سیب است و از هوایی سالم و پاك برخوردار می باشد.






منبع:

1398/02/19
12:16:49
5.0 / 5
4515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری