ArtKit کیت هنری
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی:

سینما نیازمند خلاقیت و نوآوری است

سینما نیازمند خلاقیت و نوآوری است به گزارش كیت هنری مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی در مراسم امضای تفاهم نامه راه اندازی مركز نوآوری و شتاب دهی سینما اظهار داشت: سینما در همه عرصه ها نیازمند خلاقیت و فناوری است و با حضور فعال نسل نوجوی سینما می توانیم زیست بوم جدیدی در عرصه صنایع خلاق، به وجود آوریم.


به گزارش كیت هنری به نقل از روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، تفاهم نامه پشتیبانی از ایجاد و راه اندازی مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران، بین ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، بنیاد سینمایی فارابی و یكی از شركت های دانش بنیان به امضا رسید.
علیرضا تابش در مراسم امضای تفاهم نامه تاسیس مركز نوآوری و شتاب دهی سینمای ایران اظهار نمود: مبحث تولید محتوای تصویری در همه اقسام امری ضروری است؛ وقتی از سینما و صنعت تصویر صحبت می نماییم، تغییرات ملموسی را در همه عرصه ها می بینیم ازاین رو به نسل خلاق و نوجو در این بخش نیاز داریم كه زیست بوم جدیدی در عرصه صنایع خلاق به وجود آورند.
وی با اشاره به اهمیت نهضت تولید محتوا در طرح جامع سینما عنوان كرد: سینما در همه عرصه ها نیاز به خلاقیت و فناوری های روز دارد و یكی از این محمل ها ایجاد مركز نوآوری و شتاب دهی سینما است و خوشحالم امروز در مراسم امضای تاسیس این مركز هستیم.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با تقدیر از تلاش های دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در پشتیبانی از راه اندازی این مركز در آینده نزدیك خاطرنشان كرد: در بنیاد سینمایی فارابی شوراهایی مشورت و كمك فكری می دهند و كمك می كنند كه در عرصه فناوری و تولید و ایده یابی و فیلمنامه به كدام سمت برویم. اما در رویكرد جدید امیدواریم مركز نوآوری و شتاب دهی سینما به فعالیت های بخش خصوصی سینما و بنیاد سینمایی فارابی شتاب بیشتری دهد.
وی تصریح كرد: بنیاد سینمایی فارابی بیشتر از سه دهه گذشته نقش تسهیل گر اصلی برای سینمای حرفه‎ ای را برعهده داشته است. اما بد نیست به همین مناسبت برای نخستین بار رسماً اعلام كنم در سال ۱۳۹۸ با ادغام برخی مسئولیت های موسسه رسانه های تصویری، پشتیبانی از تولید وب سری ها برای عرضه در فضای مجازی و تقویت متن و محتوا برای نمونه سازی و تولید یك قسمت از سریال و پشتیبانی از تولید انیمیشن سینمایی هم به فارابی سپرده شده است.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به اهمیت تاسیس مركز نوآوری و شتاب دهی سینما اظهار داشت: راه اندازی این مركز را در سال آتی به فال نیك می گیرم؛ امیدوارم بتوانیم با راه اندازی این مركز، علاوه بر نقش تسهیل گیری برای تولید پروژه های سینمایی، حمایت های لازم از هنرمندان را داشته باشیم.
تابش با اشاره به همراهی فارابی در راه اندازی مركز نوآوری و شتاب دهی سینما عنوان كرد: مبحث تسهیل گری در ذات ماموریت های بنیاد فارابی است و ساختمان شماره ۲ بنیاد را كه قبل از این بخش پشتیبانی فنی سینما بود به مركز نوآوری و شتابدهی سینما اختصاص دادیم.
وی در این باره توضیح داد: دو سال پیش بخش پشتیبانی بنیاد منحل و تجهیزات ساختمان مربوط به این بخش تعیین تكلیف شد و امروز با هدف هم افزایی، این ساختمان به مركز نوآوری و شتاب دهی سینما تبدیل خواهد شد.
مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان كرد: دوران حمایت سخت افزاری از سینما سال هاست سپری شده و بخش خصوصی در این حوزه به اندازه كامل فعال است. در دوره جدید بنیاد سینمایی فارابی در حوزه نرم افزاری سینما، تسهیل گری خواهد داشت.
تابش خاطرنشان كرد: حمایت های فارابی از حوزه سخت افزار به سمت حمایت نرم افزاری می رود و قرار نیست مركز جدیدی به بنیاد سینمایی فارابی اضافه و یا این بنیاد بزرگ تر شود و تجربه های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بخش خصوصی امروز برای شتابدهی به صنعت تصویر و سینما می آید.
ورود تكنولوژی های جدید به سینما
در ادامه این مراسم، دكتر پرویز كرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تبریك سال نو و آرزوی توفیق و بهروزی برای مردم ایران اسلامی و عرصه فرهنگ و هنر اظهار داشت: از علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی برای حمایت و كمك به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تقدیر می كنم و امیدوارم با ورود نوآوری و فناوری به عرصه هنر صنعت سینما شاهد شكوفایی بیشتر از پیش این بخش باشیم.
وی با اشاره به امضای تفاهم نامه میان دكتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس وقت سازمان امور سینمایی كشور اشاره نمود و اضافه كرد: عمده فعالیت ما در این بخش، ورود نوآوری های متنوع به عرصه فرهنگ و هنر بوده و در این راستا، سینما نگاه ویژه تری را می طلبید.
دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: نشست هایی با سینماگران و سازمان های تابع سینمایی منجر گردید تا به تاسیس مركز نوآوری و شتاب دهی در سینما در كنار دیگر مراكز برسیم كه در حوزه سینما و صنایع تصویر هم در كنار دیگر مراكز شتابدهی، مركز نوآوری و شتابدهی اختصاصی این حوزه تأسیس شود.
وی با اشاره به گردش ۲۶۰ میلیارد تومانی فروش فیلم در اكران سینما در یك سال اخیر اظهار نمود: ما معتقدیم می توان در حوزه سینما به درآمد بالغ بر ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان در سال رسید و غیر از حوزه تولید و نمایش، می توانیم بازارهای دیگری را به وجود آوریم و بنیاد سینمایی فارابی این مهم را دیده و رصد كرده و با تفاهم نامه امروز این كار رسماً آغاز می شود.
كرمی با تقدیر از تلاش های محمد ابوالحسنی بعنوان یكی از فعالان این بخش و همراهی مدیران بنیاد سینمایی فارابی خاطرنشان كرد: بنیاد سینمایی فارابی در سینمای ایران منشا اثر بوده و امیدوارم با نوآوری هایی كه از این پس به این حوزه وارد می شود شاهد اثرگذاری فرا ملی و بین المللی بیشتر هنر هفتم باشیم.
وی با اشاره به اهمیت به تصویر كشیدن پیشرفت های بنیادین در حوزه علمی و فناوری تصریح كرد: تا امروز آثار سینمایی، انیمیشن و تصویری كمتر به مبحث دستاوردهای علمی فناوری كشور پرداخته است و امیدواریم در آینده با عنایت به ظرفیت های كشور در عرصه فناوری های علمی در منطقه و جهان، با همراهی بنیاد سینمایی فارابی این دستاوردها در آثار سینمایی و تلویزیونی به تصویر كشیده شود.
حمایت از تولید محتوا
دكتر اسماعیل قادری فر رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم در این جلسه عنوان كرد: ترویج نوآوری در حوزه هنر صنعت سینما امری ضروری می باشد كه امیدوارم با همراهی معاونت علمی و فناوری و بنیاد سینمایی فارابی تسریع شود.
وی افزود: خوشبختانه این مهم نشاندهنده عزم معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری است كه فقط فناوری به حوزه های پیچیده همچون بایو و نانو اختصاص نیافته و در عرصه فرهنگ و هنر و صنایع خلاق هم شاهد رسوخ و ترویج فناوری باشیم.
رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به شروع به كار فعالیت ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان عنوان كرد: این ستاد نوپاست و تلاش كردیم در تعامل با دستگاه های حاكمیتی، فضای مورد نظر در این بخش را فراهم نماییم.
قادری فر در این باره توضیح داد: ۵۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشجویی ایران مربوط به حوزه علوم انسانی است؛ دو تا دو و نیم میلیون فارغ التحصیل در این حوزه هستند و برای پاسخگویی به این بخش و با عنایت به اینكه حوزه علوم انسانی نیاز جامعه است سعی كردیم با تشكیل این ستاد، ظرفیت نیروی انسانی كشور را به بدنه اجرایی كشور وصل نماییم.
وی با اشاره به ضرورت پشتیبانی از نهضت تولید محتوا در صنعت سینما تصریح كرد: در این راه باید از ظرفیت نوآوران جوان استفاده كنیم؛ دكتر سورنا ستاری معاون علمی فناوری رئیس جمهوری هم بارها اشاره كرده اند كه زبان فارسی در اینترنت رتبه نهم را دارد و با عنایت به فراگیری اینترنت در كشور، بر راه اندازی نهضت محتوا در عرصه تولید تاكید كرده اند و امیدوارم تفاهم نامه امروز قدمی در این راستا باشد.
رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطرنشان كرد: دنبال موازی كاری نیستیم بلكه به دنبال هم افزایی هستیم و امیدواریم این مركز نوآوری و شتابدهی تبدیل به محملی برای نخبگان و هنرمندان شود تا از ظرفیت ها در نهضت تولید محتوا استفاده كنند.
قادری فر اظهار داشت: امیدوارم از فرصت تعطیلات نوروز استفاده نماییم و با انجام امور آماده‎ سازی محل مركز، تا آخر فصل بهار فضای مورد نظر برای فعالیت این مركز را آماده و فعالیت های آنرا آغاز نماییم تا این ظرفیت در اختیار هنرمندان قرار گیرد.
حركت به سمت كسب و كارهای نوین در سینما
محمد ابوالحسنی رئیس هیأت مدیره شركت دانش بنیان نسل اندیشه سبزنما هم در این مراسم با اشاره به تسهیل سازی امور با استفاده از تكنولوژی های جدید در زندگی روزمره مردم عنوان كرد: حركت به سمت كسب و كارهای نوین در سینما یك لزوم است و مركز نوآوری و شتاب دهی سینما، درگاه جدیدی برای حضور نسل خلاق در تولید نهضت محتواست.
وی عنوان كرد: باید حجم بازار سینمای ایران را گسترش یابد و این امر حوزه سینما، انیمیشن و وب سری را پوشش می دهد و می توانیم با عنایت به علاقه مندی ها در این بخش، به افق های جدیدی برسیم.
حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی هم در ادامه خاطرنشان كرد: امروز نیازمند آن هستیم كه فعالان سینمایی را برای ورود به مسیری جدید آماده نماییم. سینمای ایران با شیوه های نوین و فناوری ها آشنایی كمتری دارد و بلافاصله پس از تعطیلات نوروزی برای آشنایی جامعه سینمایی با این شیوه ها، جلساتی را با فعالان و گروه های سینمایی خواهیم داشت.
وی عنوان كرد: حضور جوانان خلاق و مشاوره های خوب برای ایده های نوین به پیشرفت سینما كمك می كند؛ برای خیلی از جوانان خلاق و نوآور پیدا كردن سرمایه دشوار می باشد و به علت اینكه مركزی برای حمایت نداشتند از این حوزه كنار رفتند و یا استعدادشان سوخته است.
قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی تصریح كرد: ایجاد ثروت از جانب سینما برای دیگر صنایع، مبحث مهم دیگری است و ایده های جدید، سرمایه های زیادی را برای سینما دربر خواهد داشت.
حسین شیخ الاسلامی هم با تقدیر از اعتماد و همراهی مدیران فرهنگی به نسل جوان عنوان كرد: نسل جوان ظرفیت های بسیاری دارد و می تواند فناوری ها نوین، تولید خلاق و خلق ثروت در صنایع مجاور را با یكدیگر پیوند دهد.
این تفاهمنامه در جهت سیاست های كلی كشور برای توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد زیست بوم كارآفرینی برای فارغ التحصیلان دانشگاهی و هنرمندان نوجو و خلاق منعقد شده است.
علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، پرویز كرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دكتر اسماعیل قادری فر رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد ابوالحسنی رئیس هیأت مدیره شركت نسل اندیشه سبز نما، حبیب ایل بیگی قائم مقام بنیاد فارابی، سیدمهدی سجادی خزانه دار بنیاد سینمایی فارابی و حسین شیخ الاسلامی نویسنده در این جلسه حضور داشتند.

در خبری دیگر آمده است؛ تفاهم نامه پشتیبانی از ایجاد و راه اندازی مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران بین ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، بنیاد سینمایی فارابی و شركت نسل اندیشه سبز نما به امضا رسید.
تفاهم نامه پشتیبانی از ایجاد و راه اندازی مركز خصوصی نوآوری و شتابدهی سینمای ایران با حضور علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، اسماعیل قادری فر رئیس مركز توسعه فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، پرویز كرمی دبیر ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و محمد ابوالحسنی مدیرعامل شركت نسل اندیشه سبز نما در بنیاد سینمایی فارابی به امضا رسید.
هدف از انعقاد این تفاهم نامه پشتیبانی از تأسیس مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران با مأموریت تغییر شرایط صنعت سینما، از شرایط سنتی به صنعت خلاق مبتنی بر اصول كسب و كارهای محتوا محور، فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان، جذب شتاب دهنده ها، استارت آپ ها و شركت های دانش بنیان است.
حمایت از تأسیس و راه اندازی مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران، انجام اقدامات لازم جهت تسریع در دریافت سایر مجوزهای لازم برای تأسیس و شروع به كار مركز نوآوری و شتابدهی سینمای ایران، فراهم آوری زمینه لازم برای همكاری و انعقاد تفاهم نامه های مورد تأیید كمیته راهبری، در نهادهای وابسته به معاونت یا سایر دستگاه های مرتبط، هرگونه حمایت مالی و معنوی مركز و ستاد در قالب مواد قانون پشتیبانی از شركت های دانش بنیان، از ابتدا تا انتهای فعالیت مركز همچون تعهدات مركز و ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان (معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) است.
1397/12/27
22:37:54
5.0 / 5
4513
تگهای خبر: آینده , اكران , انیمیشن , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری