ArtKit کیت هنری
گفت وگو با تهیه كننده محكومین۲

پرونده های واقعی درام ندارند!

پرونده های واقعی درام ندارند! كیت هنری: تهیه كننده سریال «محكومین ۲» درباره تاثیر فصل اول این سریال در فرهنگ سازی مجازات جایگزین حبس اظهار داشت: ما با كارشناسان قوه قضاییه صحبت كردیم و گفتند كه پارسال میزان صدور مجازات جایگزین حبس رشد بهتری داشته اما به نظرم هنوز در گام اول هستیم و جامعه با این مساله آشنا نشده است.


بهروز مفید در گفت و گو با ایسنا درباره سریال «محكومین ۲» كه به كارگردانی سید جمال سید حاتمی در حال ساخت است، اظهار داشت: این سریال در ۴۰ قسمت تولید می شود كه ۲۲ قسمت آن تصویربرداری شده است. ما در فصل اول این سریال بر سوژه مجازات جایگزین حبس متمركز بودیم و در این فصل در كنار این موضوع، بحث بحران خانواده را مطرح كردیم برای اینكه این سریال ۴۰ قسمتی است و ظرفیت دارد كه به هر دو سوژه پرداخته شود.
او با اشاره به سوژه بحران خانواده كه در این سریال مطرح خواهد شد، بیان كرد: ما در این فصل به كشمكش هایی كه در خانواده پیش می آید و فضای طلاق وارد می شویم. برخی از مسائلی كه منجر به طلاق شده ناهنجاری هایی است كه امكان دارد در خانواده وجود داشته باشد.
این تهیه كننده در پاسخ به این پرسش كه آیا برای داستان های این سریال از پرونده های واقعی استفاده شده است، اظهار داشت: متأسفانه پرونده های واقعی درام لازم را به قصه نمی دهد بنا بر این از آنها استفاده نكردیم؛ البته بیشتر از ۲۰۰۰ پرونده برای این سریال خوانده و از متخصصانی هم استفاده شد اما وقتی پرونده ای به طلاق می انجامد به جزئیات مشكل وارد نمی گردد مگر اینكه موضوعاتی مانند اعتیاد و … باشد؛ بدین سبب این مسائل به ما درام نمی دهد. همین طور مجازات جایگزین حبس هم كه در ایران اجرا می شود شامل درختكاری و حفظ حدیث و آیه است كه به ما داستان و درام نخواهد داد. ما داستان این سریال را مبتنی بر ناهنجاری اجتماعی و همراه با تخیل نویسنده پیش بردیم.
مفید در پاسخ به این پرسش كه آیا از مشاورانی برای داستان های «محكومین ۲» بهره برده اند، بیان كرد: ما از دو یا سه مددكار اجتماعی، دو یا سه قاضی و حقوقدان برای ساخت این سریال بهره بردیم تا طرح موضوعات این سریال از بستر واقعی خارج نباشد. كوشیدیم داستانی كه نوشتیم در قالب شرایط اجتماعی و قوانین حفظ شود.
او افزود: به سبب تجربه ام در خارج از كشور بحث مجازات جایگزین حبس برایم جالب بود اما در سال ۹۰ در ایران به قانون تبدیل نشده بود بدین سبب طرح سریال من مكان و زمان نداشت. زمانی كه طرح را در سازمان صداوسیما مطرح كردم، استقبالی صورت نگرفت و دو شبكه هم طرح را رد كردند اما در نهایت شبكه یك در مقطعی كه مجازات جایگزین حبس به قانون تبدیل شد، طرح من را پذیرفت. من این برداشت را از شرایط اجتماعی خارج از كشور داشتم و اهتمام كردم فرهنگ سازی شود وقتی در ایران هم قانون شد، به هدف من كمك كرد.
این تهیه كننده اظهار داشت: قوه قضائیه خوشحال شد كه این فرهنگ سازی را صداوسیما بدون سفارش انجام داده است.
او افزود: فردی كه مجازات جایگزین حبس می گیرد، پروسه دادرسی طولانی تری دارد و پرونده اش باز می ماند. همین طور باید یك مددكار بر پرونده او نظارت داشته باشد؛ البته به سبب تراكم بیش از حد سیستم قضائی و عدم فرهنگ سازی، اتفاقی كه باید در این حوزه رخ می داده، عملی نشده است. قوه قضائیه سپس پخش فصل اول سریال محكومین كتابی به همین نام منتشر نمود و فیلم نامه سریال را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. همین طور میان قضات مسابقه گذاشت كه نظرات خودرا بگویند چون قوه قضائیه تمایل زیادی به این مساله دارد.
بهروز مفید درباره تأثیر مثبت مجازات جایگزین حبس در جامعه اظهار داشت: مجازات جایگزین حبس موجب می شود كه هزینه و تعداد زندانیان در زندان كم شود و همین طور فرهنگی كه روی زندانی جدیدالورود می گذارد از بین برود.
تهیه كننده سریال «محكومین» افزود: تصویربرداری این سریال در اواخر خرداد ماه سال آینده تمام می شود و در هر قسمت پنج یا شش بازیگر ایفای نقش می كنند بنا بر این حدود ۵۰۰ بازیگر داریم. ما مجبوریم تمام سنین را یك دفعه دور بزنیم و سعی كردیم بازیگر تكراری نداشته باشیم كه این مساله برای ما مشكل به وجود می آورد. تنها بازیگر ثابت ما نازنین فراهانی است كه نقش مددكار را ایفا می كند.1397/12/06
14:41:02
5.0 / 5
4719
تگهای خبر: آینده , بازیگر , تصویر , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری