ArtKit کیت هنری
نشست خبری گروه سماع ؛

تولید یك آلبوم بعد از ۱۱ سال مهاجرت، عاشقانه كار می نماییم

تولید یك آلبوم بعد از ۱۱ سال مهاجرت، عاشقانه كار می نماییم به گزارش كیت هنری نشست خبری گروه موسیقی سماع به سرپرستی محمدجواد ضرابیان روز سه شنبه ۱۸ دی ماه با حضور دست اندركاران این اجرای زنده در تالار امیرحسین فردی حوزه هنری برگزار گردید.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، دست اندركاران گروه موسیقی «سماع» به سرپرستی محمدجواد ضرابیان روز سه شنبه ۱۸ دی ماه طی یك نشست خبری در سالن امیر حسین فردی حوزه هنری، به تشریح تازه ترین برنامه های خود برای رونمایی از آلبوم و اجرای كنسرت پرداختند.
محمدجواد ضرابیان سرپرست گروه موسیقی «سماع» كه كمتر از چهارماه است به كشور بازگشته است، در ابتدای این نشست خبری با اشاره به روند تولید آلبوم تازه این گروه اظهار نمود: این اثر مشتمل بر آنسامبل سازهای موسیقی ایرانی است كه قطعات آن از دستگاه شور آغاز می گردد و به دستگاه همایون هم ادامه پیدا می كند. این كار یك اثر پیوسته است كه امیدوارم بتواند مورد توجه مخاطبان قرار گیرد.
همایون شجریان، اشكان كمانگری و دیگران
این آهنگساز پیشكسوت موسیقی كشورمان در ادامه این نشست رسانه ای خاطرنشان كرد: ما یك تیم هستیم كه هیج هنرمندی بر دیگری ارجحیت ندارد. ازاین رو دوست ندارم در این چارچوب روی من تمركز كنید.
ضرابیان درباره نحوه همكاری خود با همایون شجریان در سال های گذشته و انتخاب اشكان كمانگری برای تولید آلبوم جدید گروه سماع اظهار داشت: درست است كه همایون شجریان با آلبوم «نسیم وصل» ارائه شد اما نمی توانم بگویم او با اثر من معروف شد. چون وی قابلیت های زیادی در حوزه خوانندگی دارد كه واقعا در معرفی خودش به او كمك كرد. در مورد اشكان كمانگری هم باید بگویم كه هنوز نمی توانم درباره نحوه استقبال مخاطبان از صدای او چیزی را عنوان نمود. اما فقط می توانم بگویم چون كارهای من دلی است و صدای اشكان هم دارای قابلیت های زیادی است می توانم به استقبال مخاطبان از این اثر موسیقایی امیدوار باشم.
وی درباره جزئیات دیگر آلبوم هم بیان كرد: ما هنوز زمان خاصی را برای تولید آلبوم نمی توانیم اعلام نماییم. اما با عنایت به اینكه من سفری در پیش دارم لزوم دارد كه كارهای مربوط به ضبط هرچه سریعتر انجام پذیرد. درباره كنسرت ها هم باید بگویم كه هنوز جزئیات دقیقی در این زمینه وجود ندارد اما به صورت حتم پس از تولید و انتشار جزئیات بیشتری را به شما عزیزان اعلام می كنم.
ضرابیان درباره نحوه همكاری خود با اشكان كمانگری و مركز موسیقی حوزه هنری اظهار داشت: همیشه دوستان جوان هنرمند در عرصه موسیقی كارهای خویش را به من عرضه می كردند و وقتی من صدای اشكان كمانگری را شنیدم بسیار لذت بردم. البته قرارداد اصلی من با آقای اشكان كمانگری است و اینكه حالا حوزه هنری هم در كار است باید از آقای كمانگری بپرسید كه بخش اجرایی كار به عهده اوست.
قدردانی از مركز موسیقی حوزه هنری
شهرام میرجلالی نوازنده عود هم در این نشست اظهار داشت: ما گروهی بودیم كه از هر فرصتی استفاده كردیم تا بتوانیم هنر خویش را به مخاطب عرضه دهیم. این گروه نه وابسته به سازمانی است و نه خویش را زیر مجموعه جایی می داند. اما بسیار خوشحالیم كه در این مدت توانستیم كارهایی را عرضه دهیم. البته لازم است در اینجا قدردانی از حوزه هنری داشته باشم كه در بعضی موارد كارهای بیشتری از وزارت ارشاد را انجام می دهند. این گروه از سال ۶۶ فعالیت خویش را شروع كرده و تا به امروز هم با فراز و نشیب های زیادی همراه بوده است. ما امروز بسیار خوشحالیم كه توانسته ایم پس از سال ها یك اثر موسیقایی در حوزه موسیقی دستگاهی ایران را به مخاطب عرضه دهیم.
وی افزود: ما در این اثر از موسیقی نواحی هم استفاده كردیم كه توانسته در هم جواری با موسیقی ردیف دستگاهی ایران شرایط جالبی را برای شنونده موسیقی ایرانی فراهم آورد. این آلبوم در حوزه شعر هم دارای تنوعات فراوانی است كه خواننده باید تلاش زیادی در جهت خوانش آن انجام دهد. ما سعی كردیم در این آلبوم شرایط به گونه ای طراحی شود كه به موسیقی این مملكت خدشه ای وارد نكند. ما فراموش كردیم كه دوای روح ما چیست و موسیقی می تواند در این زمینه كمك زیادی به ما كند. من خوشحالم كه هنرمندی مانند محمد جواد ضرابیان این موضوعات را به خوبی درك كرده و با شناختی كه از موسیقی اجتماعی دارد می تواند آثار ماندگاری را در حوزه موسیقی ایرانی ثبت و ضبط كند. او دارای خصوصیت هایی است كه متاسفانه شرم و حیای او چندان به مخاطب اجازه معرفی نداده است. امیدوارم تا زمانی كه وی در ایران حضور دارد و می دانم چندان هم اهل كنسرت و هیاهوهای رسانه ای است بتوانیم از حضورش بهره مند شویم.
یك احساس شورانگیز پس از ۲۳ سال فعالیت
سینا جهان آبادی نوازنده كمانچه هم در بخش دیگری از این نشست رسانه ای توضیح داد: پس از ۲۳ سال كه از حضورم در گروه سماع می گذرد احساس شورانگیزی دارم كه بار دیگر می تواند در تولید یك اثر موسیقایی و برنامه های زنده حضور داشته باشم. من از زمانی كه استاد ضرابیان مشغول فعالیت در این آلبوم و آثار دیگر بود، من افتخار همراهی با ایشان را داشتم و می توانم بگویم در این مدت خیلی چیزهای فراوانی را از این هنرمند در حوزه آهنگسازی یاد گرفتم. این ۱۱ سالی كه استاد در ایران حضور نداشتند اما واقعا جای خالی وی به شدت احساس می شد و حالا خوشحالم كه مجموعه جدیدمان را می توانیم با صدای اشكان كمانگری ضبط نماییم و مخاطبان هم می توانند دوباره با آثار پرطرفدار استاد ضرابیان آشنا گردند.
وی درباره محتوای آلبوم هم اظهار داشت: این كار مشتمل بر هشت تصنیف است كه فعلا پنج اثر آن به اتمام رسیده است و سه اثر دیگر هم باقی مانده كه امیدوارم بتوانیم شرایط را به نحوی برنامه ریزی نماییم كه تا آخر سال شاهد رونمایی آلبوم باشیم.
بهروز الوندی نوازنده نی و از اعضای قدیمی گروه «سماع» هم در این برنامه بیان كرد: در دهه شصت كه گروه «سماع» با همت استاد ضرابیان تاسیس شد ما دارای افرادی در گروه بودیم كه حس همدلی مهم ترین شاخص آن بود. ما بسیار خوشحالیم كه حالا نسلی ما را می شناسند كه همه نسل ها با آثار استاد ضرابیان ارتباط خوبی گرفته است و حتی هنرمندان كم سن و سال هم با كارهای این هنرمند خو گرفته اند. یكی از همین آثار می توانیم به آلبوم «شوق دوست» و «نسیم وصل» اشاره نماییم كه شما دیدید با چه استقبالی روبه رو شد. ما گروه بی حاشیه ای بودیم و هستیم و شاید باور نكنید كه ما پس از ۳۰ سال این نشست را برگزار كردیم تا بتوانیم به معرفی كارهایمان بپردازیم. شما بدانید ما هیچ گاه به دنبال منافع مادی نبوده و نیستیم چونكه وقتی استاد ضرابیان اینجاست و پس از مدت ها به ایران آمده این سبب افتخار است كه عاشقانه گروهمان را دوست بداریم و در كنار این هنرمند به فعالیت مشغول باشیم.
توضیحات آقای خواننده و انگیزه های حضورش برای تولید آلبوم
اشكان كمانگری خواننده هم در نشست خبری گروه «سماع» عنوان كرد: من از همان دوران نوجوانی دنباله روی آثار استاد ضرابیان بودم و امروز بسیار خوشحالم كه این افتخار بزرگ نصیب من شده و من می توانم در كنار استادان بزرگ موسیقی ایران در تولید این آلبوم حضور داشته باشم.
وی درباره دغدغه های گروه برای تولید البوم اظهار داشت: سال هاست كه گروه سماع اثری را در چارچوب آلبوم به بازار موسیقی عرضه نداده است. اما با توجه به اینكه سال ها این گروه كاری را در بازار منتشر نكرده و ما فكر می نماییم كه موسیقی و اهالی موسیقی ایرانی باید امانت داری را به جا اورده و موسیقی درست را به مخاطب عرضه نماید ازاین رو بهترین پیشنهاد می تواند تولید یك البوم موسیقی باشد كه در حوزه موسیقی دستگاهی ایران مورد توجه قرار گیرد. به هر صورت خیلی خوشحالیم كه این انگیزه با استقبال استاد ضرابیان هم مواجه گردید و ما می توانیم اثری را در این حوزه با همراهی گروه سماع تولید نماییم.
این خواننده موسیقی ایرانی كه در تولید اثر هم مشاركت دارد، با اشاره به حضور حوزه هنری در تولید و نشر آلبوم گروه «سماع» بیان كرد: من آثار زیادی طی این سال ها را تولید و ضبط كرده ام كه متاسفانه تابحال خیلی از آنها به علت بعضی از موانعی كه در حوزه وزارت ارشاد وجود دارد، امكان انتشار پیدا نگرده است. اما در ماه های اخیر مركز موسیقی حوزه هنری پیشنهاد من را برای تولید البوم گروه سماع با استقبال پذیرفت كه این مورد را باید به فال نیك گرفت كه یك مجموعه فرهنگی در كنار ما حضور پیدا كرده است.

1397/10/18
14:41:27
5.0 / 5
4827
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری