ArtKit کیت هنری
محمد افلاك در گفتگو با مهر:

پلاسكو تابوت آتش نشانان شد، اشل جشنواره تجسمی فجر را كوچك نكنیم

پلاسكو تابوت آتش نشانان شد، اشل جشنواره تجسمی فجر را كوچك نكنیم كیت هنری: هنرمند كارتونیست حاضر در جشنواره هنرهای تجسمی فجر تصریح كرد كه این رویداد ملی باید در اشلی بزرگ برگزار گردد و بخصوص محلی تخصصی برای برپایی آن تولید شود.محمد افلاك هنرمند جوان كارتونیست كه در دهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با یك اثر با عنوان «وداع» حضور دارد درباره جزئیات این اثر به خبرنگار مهر اظهار داشت: من معمولاً كارهایم را به صورت دیجیتال پینت (نقاشی دیجیتال) انجام می دهم اما تلاش می كنم در نهایت رنگ و لعاب پایانی اثر به نحوی باشد كه حس استفاده از رنگ و بافت و اثر قلم دستی در كار دیده شود.
وی با اشاره به اینكه اثرش، كارتون اجتماعی با مبحث حادثه ساختمان پلاسكو است، اظهار نمود: در این دوره از جشنواره هم مثل دوره گذشته به همین شیوه اثر فرستادم چراكه بیشتر در حوزه كارتون و كاریكاتور فعالیت می كنم و كاری كه امسال به جشنواره هنرهای تجسمی فجر ارسال كردم هم چنین خصوصیت ای داشت.
افلاك درباره اینكه آیا این اثر خصوصیت های برگزیده شدن در جشنواره را دارد به مهر اظهار داشت: به مرور یاد گرفته ام در لحظه اجرای اثر نباید به جایزه گرفتن فكر كنم و برگزیده شدن هم در اولویت بعدی خلق اثر برایم اهمیت دارد. البته لازم است در مورد «وداع» بگویم كه خیلی به برگزیده شدن این اثر ایمان دارم چون جزو كارهایی است كه كاملاً از دل برآمده و تا الان هم هر كسی آن را دیده، به دلش نشسته است.
این كاریكاتوریست حضور در جشنواره هنرهای تجسمی فجر را پرارزش قلمداد كرد و در مورد ایده شكل گیری این اثر توضیح داد: وقتی حادثه پلاسكو صورت گرفت خیلی ناراحت شدم و دلم می خواست در لحظه وقوع حادثه كنار آتش نشان ها بودم اما شرایط وجود نداشت چون كار من نبود و می دانستم كه ابعاد فاجعه بزرگتر از آن است كه من در قاب كوچك تلویزیون می بینم. در نهایت تصمیم به خلق اثری گرفتم كه اثرگذار باشد و بار مسئولیتی را كه روی شانه ام حس می كردم بكاهد. روز تشییع پیكر آتشن شان ها وقتی با خیل عظیمی از مردم روبرو شدم، اثرم را مقابل چشمانم دیدم.
این هنرمند جوان افزود: این تصویر، تصویر جمعیتی انبوه از تمامی اقشار جامعه است كه ساختمان پلاسكو را همچون تابوتی عظیم حمل می كنند و در این میان زبانه های آتش و دودی دیده می گردد كه همانند آتش فشانی در حال فوران از تابوت به هوا برخاسته است.
وی در بخش دیگری از گفتگو درباره جشنواره هنرهای تجسمی فجر و روند برگزاری آن اظهار نمود: بدون شك جشنواره هنرهای تجسمی فجر یكی از مهمترین رویدادهای سالانه حال حاضر ایران در حوزه هنرهای تجسمی است و اطلاع دارم برای برگزاری هر چه بهتر آن تلاش می شود، اما نمی دانم چرا این تلاش ها هر سال كمتر از سال قبل دیده می گردد.

افلاك در توضیح بیشتر این مطلب اظهار داشت: هر سال اشل برگزاری جشنواره نسبت به سال قبل كوچكتر می شود، بعنوان مثال سال قبل محل برگزاری نمایشگاه موزه هنرهای معاصر بود كه امسال به موسسه فرهنگی هنری صبا تغییر مكان داده است كه از نظر من افت به حساب می آید. مورد دیگر اینكه رسم معمول جشنواره همان گونه كه در فراخوان هر سالش دیده می گردد حمایت مادی از هنرمندانی كه آثارشان به نمایشگاه راه یافته است كه مبلغ یك میلیون تومان بعنوان كمك هزینه آماده سازی، ارائه و چیدمان پرداخت می كنند، این در حالی هست كه این كمك هزینه باید پیش از برگزاری نمایشگاه پرداخت شود كه امسال هنوز محقق نشده است. نكته دیگر اینكه یكی از امتیازات جشنواره معرفی هنرمندان برگزیده ایرانی برای سفر مطالعاتی به شهرك هنرمندان فرانسه (Cite des Arts) است كه هنوز در حد وعده باقی مانده است.
وی در ادامه پیشنهاد داد: بهتر است رشته های تجسمی در جشنواره هنرهای تجسمی فجر از یكدیگر تفكیك شوند چون بیشترین رویكرد جشنواره بهره گیری از چند رشته در خلق اثر است. هم اكنون شرایط به گونه ای است كه ممكن است تعداد آثار در برخی از رشته ها همچون كارتون و كاریكاتور كه بیشتر از كاغذ و قلم (دیجیتال) بهره می گیرند دچار ریزش شوند و همین امر سبب می گردد كه این رشته در نمایشگاه كمتر دیده شود و بیشتر كارهایی مورد توجه قرار گیرند كه از عنصر حجم در خلق شان استفاده شده است.
این كارتونیست در انتها درباره هیات داوران جشنواره دهم به مهر اظهار داشت: اینكه هیات داوران هر سال مجموعه ای از بهترین های رشته های مختلف تجسمی هستند سبب دلگرمی، برقراری اعتدال و توازن در انتخاب آثار هنرمندان شركت كننده می گردد و هیات داوران امسال جشنواره هنرهای تجسمی فجر هم از بهترین های ایران هستند.
در كارنامه هنری محمد افلاك، كارگردانی هنری و تبلیغاتی، طراحی شخصیت، بك راند و استوری برد، گرافیست بازی آنلاین میراث، كارتونیست، طراح كمیك و تصویرگر سری مجلات همشهری، انیماتور و طراح شخصیت، فیلم نامه نویسی و ایده پردازی به چشم می خورد. وی همچنین، رتبه اول نقاشی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان كشور، رتبه اول كاریكاتور چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان كشورهای اسلامی منطقه و منتخب نمایشگاه نهمین و دهمین جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی فجر بوده است. افلاك هم اكنون هم انیمیشن كوتاه «حوری» به تهیه كنندگی مركز سینمای مستند و تجربی را كارگردانی می كند.

1396/11/16
15:34:00
5.0 / 5
4579
تگهای خبر: تصویر , جشن , جشنواره , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری