ArtKit کیت هنری

خانه موزه سیمین و جلال 18 اسفند افتتاح می گردد

خانه موزه سیمین و جلال 18 اسفند افتتاح می گردد كیت هنری: مدیر عامل شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران اظهار داشت: 18 اسفند ماه، همزمان با سالروز گرامیداشت یاد و خاطره سیمین دانشور، خانه موزه سیمین و جلال افتتاح می گردد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، علیرضا جعفری در حاشیه بازدید سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران از پروژه سیمین و جلال با اشاره به اینكه احیا و باز زنده سازی خانه مشاهیر و نخبگان؛ تهران را به پایتخت فرهنگی قابل توجه تبدیل خواهد كرد، اظهار داشت: توجه به نویسندگان، هنرمندان و بزرگان عرصه ادب و هنر كشور اهمیت بسیار زیادی در تقویت پایه های فرهنگ ملی دارد.
وی اظهار داشت: این افراد بعنوان بخشی از مالكان فكری جامعه ؛منشا اثرگذاری در عرصه های مختلف فرهنگی اجتماعی به شمار می آیند، ازاین رو احیا و باز زنده سازی خانه مشاهیر نشان دهنده توجه به فرهنگ و هنر اصیل ایرانی است.
مدیر عامل شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به آخر مرمت و بازسازی منزل جلال آل احمد و سیمین دانشور اظهار داشت: این خانه موزه با حفظ هویت این بنای فرهنگی و مطابق با اصول علمی مرمت ابنیه تاریخی انجام شده است.

وی با اشاره به اینكه حفاظت، مرمت و احیای بناها، مجموعه ها، محوطه ها و بافتهای فرهنگی و تاریخی بسیار لزوم دارد، اضافه كرد: هدف اصلی ما ضمن مقاوم سازی و اصلاح موارد پر مخاطره، تاكید بر مداخله حداقلی برای حفظ اصالت بنا است.

جعفری با اشاره به تكمیل چیدمان و موزه آرایی این مجموعه بیان داشت: این مجموعه از كاربری شخصی تبدیل به مجموعه ای با كاربری عمومی (موزه) شده است و تمامی عملیاتهای استقامت بخشی و مقاوم سازی ضمن حفظ اصول مرمت و احیا، برپایه مداخله حداقلی صورت گرفته است.

جعفری به برخی اقدامات صورت گرفته در این بنا همچون محوطه سازی، كف سازی و نازك كاری، ایمن سازی و تعبیه مسیر دسترسی آب انبار قدیمی كه در جریان مرمت و بازسازی پدیدار شده و همینطور نورپردازی مجموعه اشاره و تصریح كرد: در سیركلاسیون و موزه آرایی فضای این مجموعه هم سعی شده تا حس و حال مربوط به این فضا كاملا حفظ شود.

به گفته مدیر عامل شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، مجموعه های الحاقی همچون فضاهای خدماتی و رفاهی هم با عنایت به مبانی نظری همجواری در كنار یك بنای تاریخی، صورت گرفته است.

مدیر عامل شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران به مرمت و احیای كتابخانه مرحوم جلال آل احمد اشاره نمود و اظهار داشت: مرمت اشیای خانه سیمین و جلال هم به آخر رسیده و چیدمان كتابخانه هم طبق سلیقه و چیدمان ساكنان این خانه صورت گرفته است.
به گفته جعفری سبك و شیوه قدیم در طراحی و چینش اشیای متعلق به منزل سیمین و جلال به مانند گذشته به نمایش درمی آید تا بازدیدكنندگان در عین بازدید با حس و حال هوای این مجموعه بیشتر انس بگیرند.

بنا براعلام روابط عمومی شركت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران، وی با اشاره به اینكه مرحوم جلال آل احمد سالها بعد از حضور در این مجموعه، اقدام به توسعه دو بخش كتابخانه و مطالعاتی كرده بود، اظهار داشت: در مرمت و بازسازی هر دو بخش كتابخانه و بخشی كه مربوط به هم اندیشی و همنشینی با نویسندگان و هنرمندان بوده، سعی شده ماهیت معماری و روح حاكم بر بافت با همان حس و حال گذشته بازسازی شود.1396/11/09
19:43:54
5.0 / 5
4567
تگهای خبر: هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری