ArtKit کیت هنری

آخرین وضعیت لایحه مطبوعات در یادداشت انتظامی

آخرین وضعیت لایحه مطبوعات در یادداشت انتظامی كیت هنری: معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان چند ماده مهم از پیش نویس لایحه مطبوعات و خبرگزاری ها، از نهایی شدن آن در آینده ای نزدیك اطلاع داد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا و به نقل از سایت رسمی معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسین انتظامی با انتشار یادداشتی ضمن بیان چند ماده مهم از پیش نویس لایحه مطبوعات و خبرگزاری ها، از نهایی شدن آن در آینده ای نزدیك اطلاع داد.
در یادداشت انتظامی آمده است:
شب گذشته در كمیسیون لوایح دولت، چند ماده مهم از پیش نویس تقدیمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (قانون مطبوعات و خبرگزاری ها) تصویب گردید.
تقریبا دو سوم این پیش نویس در اواخر فروردین ماه امسال در هیأت دولت تصویب شده بود اما موادی از آن كه جنبه قضایی داشت به كمیسیون لوایح ارجاع شد كه گمان می كنم یكی دو جلسه دیگر نهایی شود و به صحن دولت برود برای تصویب نهایی؛ و از آنجا تقدیم لایحه به مجلس.
این قانون در رژیم حقوقی افتراقی نوشته شده؛ یعنی به جای این كه جرایم احتمالی مطبوعات را به قوانین مختلف و همچون قانون مجازات اسلامی ارجاع بدهیم كلیه جرایمی را كه ممكن است با استفاده از مطبوعات انجام شود، فهرست می نماییم و اسم سایر موارد می گردد تخلف.
پیش نویس فعلی صرفا پنج جرم برای مطبوعات متصور شده است:
۱. هتك حرمت
۲. نقض حریم خصوصی
۳. نقض امنیت ملی
۴. توهین به مقدسات
۵. افشای اسناد محرمانه
برای هر كدام هم اولا تعاریف صریح و غیرقابل مناقشه آمده و ثانیا مرجع انحصاری اعلام شكایت تصریح شده است. در حالی كه در قانون فعلی حداقل ۲۰ عنوان مجرمانه وجود دارد، بعلاوه ده ها عنوان مجرمانه دیگر در سایر قوانین.
اما چند ماده مهم از پیش نویس تقدیمی وزارت ارشاد كه در جلسه یكشنبه شب كمیسیون لوایح به تصویب رسید به شرح زیر هستند:
ماده ۴۶-افشا و انتشار مطالب زیر ولو اینكه دارای طبقه بندی محرمانه و خیلی محرمانه باشد، در مطبوعات و خبرگزاری ها مجاز است:
۱. مطالب درباره رویدادهای طبیعی، حوادث، تصمیمات و اقداماتی كه آثار و عواقب آنها محیط زیست و سلامت عمومی را تهدید می كند.
۲. مطالب راجع به نقض حقوق و آزادی های اساسی
۳. اطلاعات درباره فساد مطابق تعریف مقرر در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد – مصوب ۱۳۹۰
۴. مطالب درباره نقض یا عدم رعایت آشكار قوانین و مقررات در كشور
ماده ۵۴-به جرایم مطبوعات و خبرگزاری ها صرفا بر مبنای ترتیبات و مجازات های مندرج در این قانون رسیدگی خواهد شد.
ماده ۷۷-باز نشر، توزیع، تكثیر و پخش اخبار اختصاصی خبرگزاری ها در مطبوعات یا پایگاه های خبری یا رادیو و تلویزیون و سایر وسایل ارتباطی تا ۴۸ ساعت بعد از انتشار توسط خبرگزاری ممنوع است؛ مگر با رضایت خبرگزاری. متخلف علاوه بر جبران ضررهای معنوی و مادی خبرگزاری، چنانچه در نتیجه نقض ممنوعیت مذكور، افزایش درآمد پیدا كرده باشد به رد پنج برابر افزایش درآمد حاصل در حق شاكی و جزای نقدی از یكصد تا پانصد میلیون ریال محكوم خواهد شد.
به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، حسین انتظامی در ایام گذشته با توئیت مطلبی، از جایگزینی محمد سلطانی فر به جای وی در سمت معاونت مطبوعاتی اطلاع داده بود. این درحالی است كه هنوز حكم رسمی این جایگزنی از جانب وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نشده است.1396/10/03
19:45:51
5.0 / 5
5257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری