ArtKit کیت هنری

هنرمندان میهمان تحت تاثیر زلزله تهران، هنوز قلب آذربایجان زخم است

هنرمندان میهمان تحت تاثیر زلزله تهران، هنوز قلب آذربایجان زخم است كیت هنری: هنرمندان شمال غرب كشور كه برای اجرا در چهارمین فستیوال موسیقی آینه دار به تهران سفر كرده اند، تحت تاثیر زلزله چهارشنبه شب با ساز و آواز آرزو كردند كه هیچگاه زلزله ای در تهران نیاید.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، علی مغازه ای – دبیر هنری فستیوال آینه دار- در دومین روز از اجرای این فستیوال اظهار داشت: هنرمندانی كه برای اجرا در این فستیوال به تهران سفر كرده اند، بعد از زلزله آرزو كردند كه هیچگاه در تهران چنین اتفاقی نیفتد. آنها از مردم ورزقان یاد كردند و گفتند هنوز قلب آذربایجان زخم است و برای مردم ایران آرزوی سلامتی كردند.
او در ادامه بیان كرد: ما چهارمین فستیوال آینه دار را در آذرماه برگزار كردیم كه دانشجویان هم از آن استفاده كنند اما به نظر می رسد آلودگی هوا، زلزله شب گذشته و شب چله دست به دست هم داده اند تا ما شاهد حضور كم رنگ آنها در آینه دار باشیم. از طرفی هنرمندانی كه برای اجرا آمده اند به من می گفتند اگر چنین برنامه ای شب چله در تبریز برگزار می شد، مردم برای دیدن آن شهر را تعطیل می كردند.
دومین روز از اجرای فستیوال آینه دار با معرفی موسیقی مردم آذربایجان و اجرای رقص های آذری «قازاقی» توسط گروه گنجلیك به سرپرستی یعقوب قهرمانی آغاز شد.
به گفته مغازه ای گروه گنجلیك یكی از گروه های فعال رقص های آذری یاللی است كه بچه ها، زنان و مردان آن را انجام می دهند.
یاللی رقص قدیمی و بسیار مرسوم اهالی آذربایجان است. شكل اولیه و ابتدایی یاللی به شكل مراسم سنتی بود كه در اطراف آتش انجام می شد. یاللی با سرعت آرام و سنگین شروع شده و با قدم های سریع كه به شكل دویدن است، تمام می گردد. در آذربایجان صدها نوع یاللی وجود دارد. حتی گونه ای از این رقص در مراسم عزاداری هم اجرا می گردد.
در ادامه، گروه فولكلور خلق ماهنی لاری هم (ترانه های مردمی) را اجرا كردند. به قول دبیر هنری فستیوال آینه دار، در بخش موسیقی موغامی در شمال غرب كشور، فقط هنرمندان آذربایجان شرقی فعالیت دارند. این نوع موسیقی در اردبیل به شكل كمرنگ وجود دارد و در آذربایجان غربی تقریبا از بین رفته است.
مغازه ای ادامه داد: فقط چند هنرمند این سبك از موسیقی موغامی كه به ترانه ها و تصنیف ها تعلق داشته و درآینه دار اجرا می شود، در تبریز اجرا می كنند كه آنها هم خانه نشین شده اند و درد و دل زیادی برای گفتن دارند.
سپس گروه فولكلور خلق ماهنی لاری با خوانندگی فیروز حسین زاده و اكبر شعاع به روی صحنه رفتند. بهروز مقدم، روزبه مقدم، بهنام لشگری، آیدین حسینی و سهند علی رضایی نوازندگان این گروه هستند.
اجرای حمید نامور خواننده اهل آذربایجان شرقی یكی دیگر از بخش های پرطرفدار فستیوال آینه دار در شب گذشته بود.
این هنرمند كه مسوولیت انجمن موسیقی تبریز را هم برعهده دارد با وجود بیماری قلبی برای اجرا در آینه دار به تهران آمد. وی در دستگاه شور اجرا كرد. این هنرمند بعد از اجرا در آینه دار، تهران را به مقصد تبریز برای عمل حراجی قلب اش ترك كرد.
شادیانه های شب چله بخش بعدی دومین روز از فستیوال موسیقی آینه داربود كه گروه موغامات آذری تبریز در آن هنرنمایی كردند. استاد نعمت جوانشیر، سعید محمودیان، سینا جوانشیر و حسین عطاپور اعضای این گروه هستند.
به گفته مغازه ای استاد جوانشیر در بخش آواز پژوهش و جلسات كتاب خوانی در خانه اش برگزار می نماید. كسی كه بخواهد موغامات را در تبریز بشناسد، نمی تواند بهتر از استاد جوانشیر را در این شهر پیدا كند.
بخش دیگری از كارگان های موسیقی در آذربایجان، «موقام»، «مُقامات» یا «موغامات» نام دارد كه ساختمان آن با آن چه به نام ردیف در موسیقی كلاسیك ایرانی شناخته می شود، هم سان است ولی از جهت های شكلی و ساختاری، تفاوت های بسیاری با ردیف دارد.
موسیقی موقامی، امروز بیشتر در آذربایجان شرقی نمود دارد. در اردبیل و زنجان هم اشكال بسیار كم رنگی از آن دیده می گردد ولی نمودی از آن در بخش غربی آذربایجان وجود ندارد.
تار آذربایجانی، ساز اصلی اجرای موقامات در این منطقه به حساب می آید. هم چنین، در این موسیقی علاوه بر تار، ساز كمانچه و گاه گارمون، خواننده را كه معمولا خود هم دایره یا «قاوال» می نوازد، همراهی می كنند. باآنكه كه با تاثیرپذیری از موسیقی جمهوری آذربایجان، ساز نقالی هم وارد این كارگان موسیقی آذری شده است، اما در اساس این گونه ی اجرایی موسیقی، «اوشلوك» نامیده می گردد.
اوشلوك، به بیان سه تایی یا سه گانه یا همان «تریوسونات» است كه در اروپا و تمام جهان معمول است. در نوع اروپایی آن، یك ساز بادی یا زهی معمولا در تركیب با یك هارپسیكورد یا یك پركاشن، خواننده ای را همراهی می كنند.
دبیر هنری فستیوال آینه دار با اشاره به اینكه خوشحالم آینه دار در خدمت نمونه های درخشان موسیقی شمال غرب كشور است، اظهار داشت: جوانان فعال در موسیقی آذربایجان معتقدند موسیقی اقوام این منطقه از ایران كم كار و موسیقی كشور آذربایجان پر كار هستند بنابراین جوانان كشور ما معطوف به آن كشور می شوند.
او ادامه داد: عالیم قاسم اُف هنرمند موسیقی مقامی آذربایجان در نشستی بیان كرده است، در ایران هنرمندان خوبی در حوزه موسیقی دارید، نمی دانم چرا از من برای این كار دعوت می كنید!؟
عاشیق ولی عبدی هم عاشیقی اهری را در دومین روز از چهارمین فستیوال آینه دار اجرا كرد.
به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، چهارمین فستیوال موسیقی آینه داراز ۲۹ آذر ماه در تالار رودكی شروع شده است. امروز جمعه آخرین روز این فستیوال است. مراسم اختتامیه آینه دار شنبه دوم دی ماه در تالار وحدت برگزار می گردد.1396/10/01
14:06:50
5.0 / 5
5190
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری