ArtKit کیت هنری
پنجاه سال داستان نویسی

تقدیر از هوشنگ مرادی كرمانی در دانشگاه كمبریج

تقدیر از هوشنگ مرادی كرمانی در دانشگاه كمبریج به گزارش كیت هنری در مراسمی در دانشگاه كمبریج انگلستان به پاس پنجاه سال تلاش مستمر در داستان نویسی و نقش ممتاز در توسعه زبان و ادبیات فارسی از استاد هوشنگ مرادی كرمانی تقدیر شد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، حمید بعیدی نژاد در كانال تلگرامی خود نوشت: امروز نخستین كنفرانس آموزش زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه كمبریج شروع شد و بنده این افتخار را داشتم كه تقدیرنامه این كنفرانس به پاس پنجاه سال تلاش مستمر در داستان نویسی و نقش ممتاز در توسعه زبان و ادبیات فارسی را به استاد هوشنگ مرادی كرمانی تقدیم كنم.
استاد مرادی كرمانی هر چند در ایران بیشتر با كتاب قصه های مجید كه با كارگردانی استاد كیومرث پوراحمد به سریال داستانی تبدیل شد شناخته می شوند، اما بی شك جایگاه و ارزش ادبی و هنری آثار ایشان فراتر از این كتاب پرارزش است. تصویرسازی های بسیار زیبا و همینطور بازسازی و احیای زبان و فرهنگ فولكلور توسط ایشان كم نظیر بلكه بی نظیر است. كافی است به اثر داستانی اخیر ایشان "شما غریبه نیستید" نگاه كنیم كه اثری فوق العاده در این جهت است.
ایشان در بیانی شاعرانه و هنرمندانه در سخنرانی خود در همین كنفرانس دانشگاه كمبریج بعد از ذكر داستان های كوتاهی از قصه های پرندگان روستای كودكی خود گفتند: "ما در روستای مان با پرنده ها حرف می زنیم. با درخت ها، با جانوران، با كوه های بلند و سنگی، با ستاره ها، با تكه های ابر كه در آسمان بلند و آبی شناورند، حرف می زنیم. " و بعد با زبانی شعرگونه ادامه دادند: "ما ایرانی ها در سرزمین قصه ها و تصویرهای ناب و تلخ و شیرین و رنگین، خیال های شاعرانه و تفسیرهای شعرگونه زندگی می كنیم. پشت و پناه زندگی و كار و بار هر پرنده، هر حیوان و هر درخت، قصه و شعر و خیالی پنهان كرده ایم. "
ایشان دلسوزانه نگران بود كه در عصر حاكمیت ماشین و سلطه شبكه های مجازی، طبیعت تنها بماند و روایت گری نباشد تا داستان های زیبای طبیعت را برای مردم روایت كند.


 

1396/09/10
23:54:34
5.0 / 5
4595
تگهای خبر: دانشگاه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری