ArtKit کیت هنری
ورك شاپ حمایت از زلزله زدگان غرب كشور

حوزه هنری باشگاه هنرمندان می باشد

حوزه هنری باشگاه هنرمندان می باشد به گزارش كیت هنری ورك شاپ هنری خلق آثار تجسمی با عنوان «نقش باران» در حمایت از زلزله زدگان غرب كشور، تا پاسی از شامگاه ۳۰ آبان در حوزه هنری برگزار گردید.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، روز ۳۰ آبان ماه حوزه هنری تا پاسی از شب شاهد حضور و تلاش هنرمندانی بود كه در ورك شاپی به یاد زلزله زدگان غرب كشور و در حمایت از آنها، برپا كرده بودند. «نقش باران» عنوان این ورك شاپ و نمایشگاه بود كه در آن علاوه بر ارائه آثار هنرمندان برای حراج و اختصاص صد در صدی عوایدش برای كمك به زلزله زدگان غرب كشور، به خلق آثار و ارائه همان آثار برای فروش هم پرداخته می شد.
هنرمندان زیادی به كارگاه اصلی حوزه هنری آمده بودند؛ كارگاهی كه به همت حوزه هنری، مركز تجسمی بنیاد روایت فتح و با همكاری سازمان زیباسازی برگزار شده بود. كاظم چلیپا، مسعود نجفی، احمد رضا دالوند، رضا بدرالسماء، ناصر طاووسی، سعید نقاشیان، حسین نوروزی و... بسیاری دیگر از هنرمندان به خلق اثر مشغول بودند و هنرمندان دیگری چون صداقت جباری، حمید عجمی، علی وزیریان، عبدالحمید قدیریان، طاهر شیخ الحكمایی، نادر قشقایی، محمد رضا دوست محمدی، حسن روح الامین، مرتضی گودرزی و... آثاری را برای فروش ارائه داده بودند كه تا ساعت ۱۲ ظهر بیش از ۳۰ میلیون تومان از فروش آثار جمع آوری شده بود و رییس مركز تجسمی حوزه هنری ابراز امیدواری كرد تا آخر برنامه اغلب كارها به فروش برود.
محسن مومنی شریف رییس حوزه هنری كه برای بازدید از این ورك شاپ و دیدار با هنرمندان آمده بود، با تحسین برانگیز خواندن چنین حركت و اجتماعی به خبرنگار مهر اظهار داشت: احساس همدردی با اقشار صدمه پذیر جامعه و زلزله اخیر غرب كشور در چنین اجتماعاتی كاملا مشهود و تحسین برانگیز است، معمولا با دیدن روحیه همدردی هر انسانی لذت می برد. شخصا ممنون خداوند و هنرمندان هستم.
وی ادامه داد: در كنار این مورد هنرآفرینی هنرمندان بخصوص دیدن برخی كارهای نقاشی، نقاشی خط و نگارگری بهجت آور است و من در این ورك شاپ كارهای برجسته زیادی دیدم.
حوزه هنری همواره برای اتفاقات روز جامعه نقشی برای خود متصور است. در واقع حوزه هنری باشگاه هنرمندان است. مهم این است كه بتواند شرایطی فراهم كند تا هنرمندانی كه خود پیشقدم حضور در چنین رویدادهایی هستند، آثارشان دیده شود
رییس حوزه هنری درباره نقش حوزه هنری برای حضور در وقایع اجتماعی اینچنین، بیان كرد: حوزه هنری همواره برای اتفاقات روز جامعه نقشی برای خود متصور است. در واقع حوزه هنری باشگاه هنرمندان است. مهم این است كه بتواند شرایطی فراهم كند تا هنرمندانی كه خود پیش قدم حضور در چنین رویدادهایی هستند، آثارشان دیده شود. الحمدالله كه امروزه كسی در راس امور تجسمی حوزه هنری است كه روحیه اش این است كه در چنین مواقعی در صف اول باشد.
مومنی شریف با اشاره به اینكه از این ورك شاپ و نمایشگاه حوزه هنری هم برای حمایت از زلزله زدگان خرید خواهد كرد، درباره هنر و هنرمند متعهد هم اظهار داشت: من اهل تعریف ارائه دادن نیستم چون معتقدم تعریف ارائه دادن مردم را گیج می كند. من به طور كلی انسان متعهد را در همان تعریفی می بینم كه حضرت علی (ع) فرمودند. اینكه خداوند از انسان ها عهد گرفته است نسبت به ظلم ظالم و ستمی كه در حق مظلوم و گرسنگان می شود، بی تفاوت نباشد. چنین انسانی، متعهد است. هنرمند متعهد هم در همین تعریف می گنجد. حالا كسانی هستند كه روحیه دینی و ارزشی در نگاه هنری خود دارند كه آن بحث و تعریف دیگری است اما به عبارتی بنده هنرمندی كه متعهد نباشد را هنرمند نمی دانم.
رسالت هنرمند این است كه زبان روز جامعه باشد
رضا بدرالسماء پیشكسوت نگارگری كه از اصفهان برای حضور در این ورك شاپ حضور پیدا كرده تا اثری با الهام از شعر «صد ها فرشته بوسه بر آن دست می زنند / كز كار خلق یك گره بسته وا كند» خلق كند، درباره این حضور به خبرنگار مهر اظهار داشت: من بسیار مفتخرم توفیق این را پیدا كردم در این ورك شاپ حاضر باشم و در كنار دیگر استادان به نام این عرصه كاری برای كمك به زلزله زدگان غرب كشور انجام دهم. ما كه در شهرستان هستیم عمدتا این اقبال را پیدا نمی كنیم در این رویدادها حاضر باشیم.

وی ادامه داد: رسالت هنر همین است كه به روز باشد و در مورد موضوعات اجتماعی كار كند و چنین مسایلی را با زبان هنر بیان كند و یا با زبان هنر با رویدادها همراه شود. زبان هنر زبان گویایی است و برای نسل ها حرف آن می ماند.
این پیشكسوت نگارگری اثر دیگری برای حضور در بخش حراج این حركت جمعی هنرمندان هم ارائه داده است كه در این باره بیان كرد: من برای حراج یكی از دوست داشتنی ترین تابلوهایم را ارائه دادم به طوریكه خانواده ام هم تعجب كردند اما معتقدم برای هدیه دادن باید یكی از دوست داشتنی ترین كارها را ارائه داد. خضوضا اگر هدیه در راه خدا باشد.
این ایده خود هنرمندان بود كه در این ارتباط كاری انجام دهیم. در واقع تقاضاها سبب شد به فكر برپایی نمایشگاه بی افتیم و صد در صد عواید فروش آثاری كه در حراج حضور دارد و در این ورك شاپ خلق می گردد به نفع زلزله زدگان خواهد بود
مسعود شجاعی طباطبایی هم كه یكی از اصلی ترین بانیان این حركت است درباره آن به خبرنگار مهر اظهار داشت: از لحظه ای كه این رویداد دردناك برای مردم غرب كشور رخ داد و خبرها و تصاویرش مخابره شد، به فكر این ایده افتادیم. البته این ایده خود هنرمندان بود كه در این ارتباط كاری انجام دهیم. در واقع تقاضاها سبب شد به فكر برپایی نمایشگاه بی افتیم و صد در صد عواید فروش آثاری كه در حراج حضور دارد و در این ورك شاپ خلق می گردد به نفع زلزله زدگان خواهد بود.
وی ادامه داد: بیش از ۱۱۰ اثر در بخش نمایشگاهی ارائه شده است كه هنرمندان از قبل در اختیارمان گذاشتند. بعضی از هنرمندان سه تا ۵ اثر هم ارائه دادند. ما امیدواریم تا آخر ورك شاپ بیشتر كارها به فروش برود. ارگان هایی مانند سازمان زیباسازی هم با خرید اثر از آن حمایت كردند. قیمت گذاری را هم خیلی خوب تعیین كردیم و در عین حال بحث همت عالی را هم مطرح كردیم.
رییس مركز هنرهای تجسمی حوزه هنری همینطور درباره چگونگی اختصاص عواید فروش از این نمایشگاه و ورك شاپ به زلزله زدگان هم بیان كرد: ساز و كار این اتفاق را مسئولان می دانند اما دو ناظر مالی حوزه هنری مامور شده اند تا هر چه با این عنوان واریز می گردد را به یك حسابی اصلی واریز نمایند تا در نهایت با تشخیصشان به یك ارگانی مانند هلال احمر داده شود. ضمن اینكه حوزه هنری هم امكاناتی مانند بوم و قاب و... را در اختیار هنرمندان گذاشته است.
طباطبایی در ادامه با اشاره به اینكه این وروك شاپ محاسن زیادی دارد، در این باره اظهار داشت: خلق اثر هنری روحیه را تلطیف می كند. این یك حركت خیرخواهانه است كه از جانب هنرمندان صورت می گیرد و چنین حركت هایی شور معنوی بوجود می|آورد. ضمن اینكه برپایی این ورك شاپ سبب می گردد خیلی از هنرمندان و استادان بعد از مدتها یكدیگر را ببینند ضمن اینكه بار آموزشی دارد و هنرجویان هم برای دیدن از ورك شاپ در آن حضور پیدا كردند.
وی همینطور از برپایی نمایشگاه مشابهی در مشهد به پیشنهاد محمد حسین نیرومند هنرمند كارتونیست كشور اطلاع داد و اظهار نمود: ما به فكر ادامه دادن این حركت در دیگر نقاط كشور هستیم.
این برنامه ها نسلی بخش است
ناصر طاووسی استاد خوشنویسی كه به زنده كردن خطوطی مانند ریحان شهره است و در این ورك شاپ مشغول به خوشنویسی سوره مباركه «یاسین» بود درباره حضور در این ورك شاپ به خبرنگار مهر اظهار داشت: حادثه غم انگیز اخیر نیاز به حس همدردی ما با بازماندگان دارد اما هر كس یك توانی در این همدردی دارد. خیلی ها در دل حادثه حضور پیدا كردند و یا مالی كمك كردند و هنرمندها هم به شكل دیگری همدردی خویش را نشان دادند. ما هم به این شكل تلاش در همراهی در این حادثه تلخ و ابراز همدردی داریم. اینچنین برنامه هایی تسلی بخش است و بطور قطع آرامش بخش است ولو اینكه تنها یك نقطه آرامش تولید كند اما این نقطه ها می توانند با هم درصد ناملایمتی را از نقطه انفجار خارج كنند.

وی درباره انتخاب سوره «یاسین» برای خوشنویسی هم بیان كرد: سوره «یاسین» هم سبب شادی روح بازماندگان می گردد و هم خواص معنوی دارد.
حسین نوروزی هنرمند خوشنویس هم كه از هنرمندان فعال در خلق اثر در این وروك شاپ بود، درباره حضورش به خبرنگار مهر اظهار داشت: این چنین حركت هایی سبب می گردد زخمی از جامعه التیام پیدا كند. كسی كه شب در خانه اش خوابیده و بامداد مجبور می گردد به چادری نقل مكان كند و خانه و اموال و حتی عزیزانش را از دست داده است، به سختی می تواند تسلی پیدا كند اما مجموع حركت های بشر دوستانه می تواند به او چنین احساسی را بدهد كه تنها نیست. این ورك شاپ كمترین حركتی است كه ما می توانیم انجام بدهیم.
وی درباره استقبال مردم از این حركت ادامه داد: اگر مردم به چنین اتفاق ها و حركت هایی آشنا نباشند تقصیر آن دستگاه های عریض و طویلی است كه بخشی از وظایفشان آشنا كردن مردم با این رویدادهاست. مسئولان پول دریافت می كنند كه در طول سال و در مواقع بحران بتوانند متناسب با شرایط حركتی انجام دهند. ما مردم بسیار خوبی داریم. آنها نوع دوست هستند و با حركت های جمعی همراه می شوند.
این خوشنویس در انتها اظهار نمود: یك سری رویدادها جنبه های روانی و بازتاب های تلخی برای كل جامعه دارد كه باید به سرعت چنین عواقبی به حركت زندگی تبدیل شود. باید از دیدن و منعكس كردن عكس های آوار و خون و درد فاصله بگیریم و فضا را با هنر تلطیف كنیم. باید نشان دهیم زندگی همچنان جریان دارد.
 

1396/09/02
13:55:25
5.0 / 5
5400
تگهای خبر: عكس , نمایش , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری