ArtKit کیت هنری
روایت مهر از نواهای عاشورایی–۳۱؛

مرثیه های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع)

مرثیه های عاشقانه رضا صادقی برای سیدالشهدا(ع) به گزارش کیت هنری، رضا صادقی همچون خوانندگانی است که طی سالهای اخیر تک آهنگ های پرمخاطبی را با مبحث شهادت حضرت سیدالشهدا(ع) پیش روی علاقه مندان خود قرار داده است.خبرگزاری مهر – گروه هنر – علیرضا سعیدی: عرصه تولید آثار موسیقایی در رابطه با مضامین و رویدادهای مذهبی و اعتقادی همواره جزو پرطرفدارترین و در عین حال پرچالش ترین عرصه های فرهنگی هنری کشورمان بوده است که طی سالهای متمادی دوشادوش سایر فعالیتهای فرهنگی هنری در رابطه با این مورد مورد توجه مخاطبان و هنرمندان قرار گرفته است.
تولیدات این حوزه با اینکه همواره در معرض افترا های فراوان همچون «سفارشی بودن» قرار داشته اند اما به علت حس و حال موجود در آنها که برگرفته از باورها و اعتقادات نهفته در ضمیر خیلی از مخاطبان بالقوه است، در اکثر موارد فعالیت در حوزه را با استقبال هنرمندان مواجه کرده است.
همزمان با ایام عزاداری سیدالشهدا (ع) بر آن شدیم تا بار دیگر با نگاهی اجمالی به تولیدات موسیقایی مختلف در رابطه با قیام عاشورا در کشورمان در چارچوب های گوناگونی چون آلبوم، موسیقی متن فیلم و سریال، اجرای زنده و مواردی از این دست داشته باشیم.
در این چارچوب آن چه مورد توجه قرار گرفته و می گیرد، صرفا مرور و یادآوری آثار برجسته حوزه موسیقی «عاشورایی» است که در سالهای دور و یا نزدیک تولید و در بازار موسیقی عرضه شده اند. آثاری که طبیعتاً بعضی از آنها از درجه کیفی ممتاز برخوردار بوده اند و شاید برخی دیگر با انتقاداتی هم در موعد انتشار به لحاظ موسیقایی و محتوایی مواجه بوده اند اما همه در یک وجه اشتراک دارند و آن ماندگاری در حافظه جمعی دل بستگان اباعبدالله (ع) است.
در سی و یکمین قسمت از سلسله گزارش های «روایت مهر از نواهای عاشورایی» به سراغ آثار منتخب رضا صادقی خواننده موسیقی پاپ کشورمان رفتیم که طی سالهای گذشته در چارچوب تک آهنگ و حضور در مراسم سینه زنی پیش روی مخاطبان قرار گرفته است.

این خواننده موسیقی پاپ اهل بندرعباس که طی سالهای اخیر فعالیتهای گوناگونی را از سر گذرانده و به شکلی او را میتوان یکی از پرکارترین هنرمندان حوزه موسیقی نام برد، همواره عرض ارادت خود به محضر حضرت سیدالشهدا را در چارچوب های مختلف موسیقایی و مداحی اعلام نموده و در این راه هم علاوه بر حضور در مراسم و آئین های عزاداری منطقه جنوب کشور بخصوص بندرعباس، دست به تولید تک آهنگ هایی زده که هر یک به تفکیک موضوعات مختلف با استقبال مخاطبان رو به رو شده اند.
آنچه می خوانید معرفی برخی از تک آهنگ ها و مداحی های این خواننده در حوزه تولید آثار موسیقایی در رابطه با ایام عزاداری حضرت سیدالشهداست که در سالهای اخیر پیش روی مخاطبان قرار گرفته اند.
«مرثیه (آلبوم سلام آقا)» نوحه خوانی ناب آقای خواننده و یک ترس درست!
قطعه «مرثیه» یکی از نخستین آثار انتشار یافته از جانب رضا صادقی در چارچوب یک نوحه خوانی ویژه منطقه جنوب کشور است که سال ۱۳۸۸ در چارچوب آلبوم «سلام آقا» پیش روی مخاطبان قرار گرفت. اثری که در آن با رضا صادقی مواجه هستیم که این دفعه در قامت یک نوحه خوان ماهر مسلط بر ضرب های سینه زنی منطقه جنوب کشور، اثری را به مخاطب عرضه می دهد که نسبت به دیگر آثارش حال و هوای ویژه تری داشت.
این خواننده در همین آلبوم یک قطعه موسیقایی دیگری را هم با نام «امیر کائنات» را در وصف حضرت عباس (ع) تولید و پیش روی مخاطبان قرار داد که این اثر هم با استقبال مخاطبان مواجه گردید.
رامین بصیرت نیا تهیه کننده آلبوم در رابطه با حضور رضا صادقی بیان کرده بود: یک روز پس از آنکه با چاوشی برای حضور در آلبوم به توافق رسیدیم از رضا صادقی هم پاسخ مثبت گرفتیم. البته او هم مثل چاوشی نگران بود. می اظهار داشت: «می ترسم نتوانم حق مطلب را ادا کنم.» حتی خیلی راحت و بی رودربایستی به ما اظهار داشت: «اگر کارهایم آن جوری که دلم می خواهد نشوند، آنها را در اختیارتان نمی گذارم. اما من مطمئن بودم در این آلبوم همه چیز خوب پیش خواهد رفت. اطمینان داشتم همه آهنگ ها دلنشین خواهد بود. چاوشی و صادقی آهنگ هایشان را ظرف ۴۸ ساعت ساختند و کمتر از یک هفته بعد سی دی نهایی را تحویل دادند. این در حالی بود که هر دوی آنها هم بشدت درگیر بودند. محسن چاوشی باید برای یک مسأله خانوادگی به اهواز می رفت اما پروازش را عقب انداخت و آهنگ ها را آماده کرد. رضا صادقی هم در یکی از شهرستان ها کنسرت داشت و کامپیوترش را همراه خودش برد و در همان روزها دو قطعه خودش را آماده کرد.
برای شنیدن قطعه «مرثیه» به خوانندگی رضا صادقی اینجا و برای شنیدن قطعه «امیر کائنات» اینجا را کلیک کنید.

«قرص ماه خونی» یکی گفته یا ابالفضل!
تک آهنگ «قرص ماه خونی» عنوان یکی دیگر از آثار رضا صادقی در عرصه تولید آثار موسیقایی در رابطه با ایام محرم و صفر است که در وصف علمدار کربلا تولید شد.
در این قطعه که سال ۱۳۹۲ در توصیف رشادت های حضرت عباس در واقعه عاشورای حسینی سروده شده است، امیرحسین اله یاری ترانه سرا، شجاعت شفائی تنظیم کننده و رضا صادقی بعنوان آهنگساز و خواننده حضور داشتند.
تک آهنگ «قرص ماه خونی» همچون آثار پرطرفدار این خواننده در عرصه تولید آثار موسیقایی عاشورایی است که بعدها بعنوان موسیقی تیتراژ مجموعه «ناسور» هم مورد استفاده قرار گرفت.
برای شنیدن قطعه «قرص ماه خونی» اینجا را کلیک کند.

«پیاده ها» همکاری با مرکز موسیقی مأوا در پاسداشت اربعین حسینی
همزمان با فرا رسیدن ایام عزاداری اربعین سال ۱۳۹۵ بود که رضا صادقی در همکاری با مرکز موسیقی مأوا تک آهنگ ویژه ای را بمناسبت این روزهای عزیز منتشر گردید.
«پیاده ها» عنوان این قطعه موسیقایی بود که در آستانه اربعین حسینی به زائرین کربلای معلی تقدیم شد.
در این قطعه فواد فرهنگ ترانه سرا، رضا صادقی آهنگساز و خواننده و شجاعت شفائی تنظیم کننده دیگر عوامل اجرایی را تشکیل می دادند.
برای شنیدن قطعه «پیاده ها» اینجا را کلیک کنید.

«هم قدم» تولید یک اثر اربعینی دیگر با همکاری حوزه هنری
مرکز موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال ۱۳۹۵ بود که همزمان با فرا رسیدن اربعین حسینی قطعه «هم قدم» را به خوانندگی رضا صادقی منتشر نمود.
فرید سعادتمند موسیقی و تنظیم این اثر را بر عهده دارد و شعر آنرا محمدمهدی سیار سروده بودند.
معاونت سینمایی حوزه هنری نماهنگی از این را هم تولید کرد اربعین همان سال پیش روی مخاطبان قرار گرفت. این در حالی بود طراحی کاور این اثر بر عهده کارگاه نگاره و گرافیک حوزه هنری بوده است.
برای شنیدن قطعه «هم قدم» اینجا را کلیک کنید.

«رنگ بارون» یک موسیقی تیتراژ برای برنامه «حب الحسین»
رضا صادقی مهر ماه سال ۱۳۹۶ بود که خوانش موسیقی تیتراژ یک برنامه ویژه ماه های محرم و صفر به نام «حب الحسین» را به عهده گرفت.
«حب الحسین (ع)» برنامه ای گفتگومحور برای ایام محرم و صفر است که با اجرا و کارگردانی حامد نگارش در گروه خانواده شبکه دو تولید می شد. در این برنامه چهره های سینما و تلویزیون و ورزشکاران از تأثیرات امام حسین (ع) در زندگیشان خواهند گفت.
از جمله این چهره ها میتوان به داریوش ارجمند، نسرین مقانلو، عباس غزالی، کامران تفتی، زیبا بروفه، اصغر همت، رضا عنایتی، حمید استیلی، محمود پاک نیت، رؤیا تیموریان، مسعود مجانی اشاره نمود.
در ترانه «رنگ بارون» که برای موسیقی تیتراژ برنامه تلویزیون «حب الحسین (ع)» در نظر گرفته شده بود، حمیدرضا برقعی ترانه سرا، حسام ناصری آهنگساز و رضا صادقی بعنوان خواننده حضور داشتند.
برای شنیدن قطعه «رنگ بارون» اینجا را کلیک کنید.

«با حسین (ع) حرف بزن» یک موسیقی برای درد دل های سوگواران عاشورا
رضا صادقی سال ۱۳۹۹ بود که به واسطه پخش برنامه تلویزیونی «با حسین حرف بزن» که از بدو آغاز تولید آن با استقبال خیلی خوب مخاطبان روبرو شده است، بعنوان خواننده تیتراژ یکی از قطعه های موسیقایی این برنامه همراه با محمد معتمدی ارائه شد.
«با حسین (ع) حرف بزن» با تشکیل فضایی معنوی، واگویه های قلبی و عاشقانه افراد مختلف را در بستر این برنامه تلویزیونی به تصویر می کشد.
در قطعه «با حسین (ع) حرف بزن» حسین متولیان شاعر، شعیب عرب تنظیم کننده و رضا صادقی بعنوان آهنگساز و خواننده حضور داشتند.
برای شنیدن قطعه «با حسین (ع) حرف بزن» اینجا را کلیک کنید.

به هر ترتیب آن چه در این سال ها از رضا صادقی بعنوان تک آهنگ های حماسی و آئینی در رابطه با شهادت حضرت سیدالشهدا (ع) پیش روی مخاطبان قرار گرفته، مشتمل بر آثاری است که به واسطه انتخاب سنجیده تر ترانه ها و اشعار و تسلطی که این خواننده روی ذائقه مخاطب امروزی جامعه دارد، توانسته با استقبال مردم مواجه شود.


منبع:

1402/05/13
12:19:53
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری