ArtKit کیت هنری

یک فرمانده، یک خاطره

یک فرمانده، یک خاطره کیت هنری: «حامد جرفی» از اولین دولتمردان شهید جمهوری اسلامی است که در جنگ تحمیلی بخشدار هویزه بود و در روز 17 دی ماه سال 59 به شهادت رسید.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، حامد جرفی، سال ۱۳۳۲ در هویزه متولد شد و تحصیلات ابتدایی تا دبیرستان را در سوسنگرد گذراند. مردم شهر هویزه او را خوب می شناختند. پس از آن که دیپلم گرفت، در رشته ادبیات انگلیسی و فرانسه در دانشکده زبان های خارجه اهواز پذیرفته شد. (در آن زمان رشته های ادبیات انگلیسی و فرانسه باهم تدریس می شد).
دکتر احمد جرفی، برادر حامد در خاطرات خود از برادرش روایت کرده است: شاگرد انقلابی و ممتاز کلاس بود و مدام اعلامیه های امام (ره) را پخش می کرد و همیشه با علمای مجاهد اهواز در ارتباط بود. در آن سال ها حامد جرفی همچون نیروهای مبارز دانشگاه بود. در «منطقه لشکر» اهواز خانه ای گرفته بود و در آنجا اعلامیه های امام را تکثیر می کرد. دوستان بسیاری هم داشت که یکی از آنها استاد دانشکده پزشکی، دکتر «جان کوپر» بود که رابطه دوستانه ای با حامد داشت؛ هر چند مسلمان نبود. کوپر استاد روانشناسی بود و از ترجمه نهج البلاغه حامد خیلی خوشش آمده بود و می اظهار داشت که حضرت علی (ع) روانشناس بزرگی است.
رفتار حامد به اندازه ای بر روی این استاد غیرمسلمان تأثیر گذاشته بود که در نهایت مسلمان شد و حتی با شهید جرفی هم خانه شد تا آداب اسلام را بهتر بشناسد. دکتر کوپر بعدها اسلام شناس برجسته ای شد و یک مرکز اسلامی نیز در لندن تأسیس کرد.
حامد مدتی را در شرکت های اقماری صنعت نفت مشغول به کار شد و در شرکت خارجی «پارسونز» در ایران چند نفر دیگر را مسلمان کرد. حامد بعد از مدتی به حوزه علمیه رفت و مشغول به تحصیل علوم انسانی شد و اصول کافی و کتاب های شهید مطهری را ترجمه کرد و گاهی هم شعارهای انقلابی با مضامین قرآنی می ساخت.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به عنوان مترجم امام فعالیت می کرد، بخصوص در مصاحبه های رسانه های فرانسوی با امام همچون روزنامه مشهور «لوموند». حامد به چهار زبان عربی، انگلیسی، فرانسه و فارسی مسلط بود.
در سالهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی، رژیم ستمشاهی برای حامد حکم اعدام صحرایی صادر کرده بود. به این معنا که مزدوران شاه هرجا که او را دیدند می توانند او را بکشند، بنا بر این همیشه با لباس مبدل رفت و آمد می کرد و خانه ما همیشه تحت نظر بود و یکبار هم من را که در آن زمان دانشجوی پزشکی بودم، گرفتند. حامد در مسجد اباعبدالله الحسین (ع) فعالیت می کرد و در زیرزمین خانه مکانی را حفر کرده بود و کتاب ها و اعلامیه ها را در آنجا پنهان می کرد.
دوران سربازی را در مسجدسلیمان گذراند و همزمان تدریس هم می کرد. انقلاب که پیروز شد در دبیرستان دکتر فاطمی اهواز به تدریس ادامه داد و عضو فعال انجمن اسلامی شد. مردم هویزه طوماری نوشتند و او را خواستند. او نیز کار در شرکت نفت را رها کرد و بخشدار هویزه شد. هم بخشدار بود و هم در دبیرستان «ابن سینا»ی هویزه به عنوان معلم دینی، قرآن و انگلیسی تدریس می کرد.
قبل از جنگ ازدواج کرد و استاندار وقت و مسئولان استان در مراسم عروسی اش که بسیار ساده بود، شرکت کردند.
با هجوم دشمن به خوزستان، اوضاع بحرانی شد و هویزه که تا مرز فاصله ای ندارد، آماج حمله دشمن قرار گرفت. بخشدار هویزه که فرمانده هم شده بود، در بسیج عشایر فعالیت می کرد و در تشکیل گروههای عشایری برای مقابله با دشمن نقش مهمی داشت. آموزش های رزمی و چریکی می داد و خودش هم با یک دستگاه «توپ ۱۰۶ » به سمت دشمن شلیک می کرد. ما در آن زمان پشت بام خانه می خوابیدیم و گاهی عراقی ها و نفوذی ها را می دیدیم که شبانه وارد هویزه می شوند. حامد هم توسط دشمن شناسایی شده بود و رادیو عراق مرتب نام او را اعلام می کرد. حامد همیشه می گفت حکومت حضرت مهدی (عج) از انقلاب ما می گذرد و انقلاب ما نیاز به خون دارد. او عاشق شهادت بود.
درگیری های مختلفی با ضدانقلاب و نیروهای دشمن داشت. در یکی از درگیری ها به همراه شهید سیدحسین علم الهدی در «چهارراه آبادان» در اهواز به سختی با ضدانقلاب که قصد ترور آنها را داشتند بصورت تن به تن و مسلحانه درگیر شدند و شدت و سرعت عمل این دو شهید سبب فرار ضدانقلاب شد. عراقی ها نیز او را شناخته بودند و می دانستند که مرکز فرماندهی در هویزه، بخشداری این شهر است. دشمن بخشداری را به توپ بست و حامد همانگونه که آرزو داشت، فرقش شکافت و مدتی را به حالت کما فرو رفت. او را به تهران اعزام کردند و بعد از دو ماه، در روز ۱۷ دی ماه سال ۵۹ بال پرواز گشود و پیکرش را در قطعه ۲۴ بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپردند.
منبع:

1401/10/17
10:42:48
5.0 / 5
225
تگهای خبر: آموزش , بازی , دانشگاه , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری