ArtKit کیت هنری
برای درگذشت یك نابغه؛

ژان لوک گدار از نگاه کارگردانان مطرح

ژان لوک گدار از نگاه کارگردانان مطرح به گزارش کیت هنری، ژان لوک گدار فیلمساز بزرگی بود که سینما را برای همیشه تغییر داد؛ دیگر غول های کارگردانی امروز جهان در رابطه با این افسانه سینما چه می گویند؟به گزارش کیت هنری به نقل از گاردین، با درگذشت ژان لوک گدار شماری از کارگردان های مطرح امروز جهان در رابطه با این چهره فراموش نشدنی سینما نوشتند.
خلاصه ای از نظرات هر یک از این سینماگران را می خوانید:
سعادت آنارشی ناب!
مایک لی کارگردان بریتانیایی اظهار داشت: درگذشت گدار غم اندوه عمیقی در من بوجود می آورد. سال ۱۹۶۰ بود و وقتی برای نخستین بار به لندن رسیدم «از نفس افتاده» پرده های سینماها را منفجر کرده بود. برای یک نوجوان ۱۷ ساله از سالفورد که عشق سینما بود این شاهکار گدار نفسم را بند آورد. فیلمبرداری آزادانه، بازی باورپذیر خودجوش، لحظات عجیب و غریب… جشنی بود از چالش های ایده های یک فرد در رابطه با سینما: سعادت آنارشی ناب!
فیلم های گدار ضروری تر و زنده تر از همیشه اند
مارتین اسکورسیزی نوشته است: گدار با «از نفس افتاده» ایده اصلی این که یک فیلم چیست و به کجا می تواند برسد را باردیگر تعریف کرد. هیچکس به اندازه گدار جسور نبود. او هیچگاه فیلمی نساخت که در یک ریتم یا حال و هوا یا دیدگاه جای بگیرد، و فیلمهای او هیچگاه شما را به سمتی رویایی نمی کشاند. آنها شما را بیدار می کردند. هنوز هم همین کار را می کنند – و همیشه هم خواهند کرد. دشوار می باشد فکر نماییم او رفته است، اما اگر هنرمندی بتواند بگوید که ردی از حضورش را در هنرش به جای گذاشته، او گدار است. و باید بگویم، وقتی افرادی بسیاری عادت کرده اند به این که خودشان را مخاطبی منفعل بدانند، فیلمهای او ضروری تر و زنده تر از همیشه به نظر می آید.
حضور او مرا شجاع کرد
کلر دنی فیلمساز فرانسوی می نویسد: حضور او باعث شجاعت من شد. فیلمهای او به من باوری نه فقط در رابطه با سینما – که خودم از قبل داشتم- بلکه به این که چگونه باید مسیر خودم را پیدا کنم بخشید. با وجود استعدادهای خیلی اندکم. او از فیلمها، نقاشی ها، موسیقی و ادبیات نقل قول می کرد و معتقدم روحش در کل اروپا با همه تاریخش سیر می کرد.
سینما مکعب روبیک او بود
پل شریدر کارگردان و فیلمنامه نویس مطرح آمریکایی نوشت: سینما به دو مقطع تقسیم می شود: پیش از گدار و پس از گدار. او به مدت ۱۵ سال سینما را سرهم کرد و جدا کرد؛ سرهم کرد و جدا کرد؛ عین یک مکعب روبیک که مختص او باشد. گدار و باب دیلن چهره های عجیب و غریب نسل خود هستند. گدار در نقل قول ها استاد بود همان گونه که در «لمس شیطان» با بازی مارلن دیتریش می گوید: او یک آدم خاص بود. چه فرقی می کند مردم در رابطه با اش چه بگویند؟
ذهنم را به هم ریخت
کارول مورلی کارگردان و فیلمنامه نویس بریتانیایی نوشته است: نخستین بار که فیلم گدار را دیدم در یک کلاس مطالعاتی فیلم بود. ۲۳ ساله بودم و دانش سینمایی ام ناچیز بود. فیلم او حول اعتصاب در یک کارخانه سوسیس و کالباس می چرخید و مرا متحیر کرد. این فیلم چی بود؟ همه ما بگونه ای تحت تأثیر آن فیلم قرار گرفتیم که نمی توانستیم در چارچوب کلمات توصیفش نماییم و هنوز هم نمی توانم.
نور درخشانی که راه نشان داد
لوکا گوادانینو کارگردان و فیلمنامه نویس ایتالیایی نوشته است: گدار نور درخشانی بود که فیلم به فیلم، ایده به ایده و با زبان راه را به ما نشان داد. ما امروز تنهاتر شده ایم اما سینمای شگفت آور او تا همیشه راهنمای ما خواهد بود.
هرگز از او دور نشدم
ابل فرارا کارگردان آمریکایی نوشته است: مانند آثار پازولینی، نوشته های گدار به اندازه فیلم هایش خاص بود. هیچکس هیچگاه راه او را نرفت؛ به جز پی یر پائولو پازولینی، هیچکس به او نزدیک نشد. حتی شعر نهفته در اسامی فیلمهای او ذهنم را برهم می زند: «گذران زندگی»، «یک بعلاوه یک»، «زن زن است»، «آلفاویل» و فیلم محبوب من «همه پسرها را پاتریک می نامند». چه غمگین است امروز.
برای فوت یک نابغه
ترنس دیویس فیلمنامه نویس و کارگردان بریتانیایی هم نوشته است: همان گونه که پروست و جویس را رمان دوستان تحسین می کنند، سینمادوستان گدار را دوست دارند. نفوذ گدار و شور و شوق شدید او بر فراز ما جریان دارد و ما که پشت سر او مانده ایم فقط می توانیم این شکوه را به خاطر بیاوریم و در آن غرق شویم. با رفتن او ما فقیر شده ایم. خانم ها، آقایان، کلاه از سر بردارید و برای فوت یک نابغه بایستید.


منبع:

1401/06/25
08:33:26
5.0 / 5
183
تگهای خبر: بازی , جشن , زندگی , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری