ArtKit کیت هنری
در نشست خبری جشنواره مطرح شد؛

بهرام دهقانی در سایه تجلیل می شود

بهرام دهقانی در سایه تجلیل می شود کیت هنری: محمدحسین یاوری دبیر جشنواره فیلم سایه بیان کرد که امسال بزرگداشت بهرام دهقانی را داریم که از تدوین گران خوب کشورمان هستند.به گزارش کیت هنری به نقل از مهر، نشست خبری سیزدهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه دانشجویی «سایه» با حضور محمدحسین یاوری دبیر این رویداد، علی زارعی دبیر بخش کارگاهی و احمد معارف وند دبیر بخش رقابتی ظهر ۲۶ اردیبهشت ماه در دانشگاه سوره اجرا شد.
در ابتدای این جلسه یاوری بیان کرد: این جشنواره پس از چهار سال تعطیلی، درحال برگزاری است و همین موضوع کار را سخت می کرد، به طبع بچه های تیم ما زحمت زیادی کشیدند که از آنها تشکر می کنم، یک سال است که ما درگیر برگزاری این رویداد هستیم. هیچ اسپانسری از جشنواره های دانشجویی حمایت نمی کند و این معضل چنین جشنواره هایی است می توانم بگویم از نظر هزینه برگزاری جشنواره های دانشجویی با سایر جشنواره ها اختلاف صد برابری دارد.
وی اضافه کرد: ما برای بخش کارگاهی و رقابتی فراخوان دادیم و هفته گذشته آثار رقابتی را اعلام کردیم که کار جدی تر شد، مکان برگزاری دو جاست، در سینما سپیده و سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران، اکران فیلم های را خواهیم داشت ضمن این که ما هر روز یک ورکشاپ داریم که جزییاتش اعلام می شود. باید عنوان کنم ما یک پیچینگ هم داریم که منجر به دادن فاند به دانشجویان می شود.
سپس زارعی درباره بخش کارگاهی اظهار داشت: اختتامیه این بخش به این صورت است که بچه ها طرح های خودرا جلوی سرمایه گذاران پرزنت می کنند و در صورت قبولی هزینه ساخت آن از طرف سرمایه گذاران تامین می شود. اسپانسر اصلی ما انجمن سینمای جوان است و این انجمن حداقل دو طرح را از دانشجویان می پذیرد. خانه مستند انقلاب اسلامی، مرکز گسترش سینمای مستند تجربی و پویانمایی، چند استدیوی خصوصی، پلت فرم ودیو، چند تهیه کننده خصوصی و… دیگر اسپانسرهای ما هستند.
در ادامه یاوری اظهار داشت: ما هم اکران آنلاین و هم اکران حضوری داریم، درواقع پلت فرم ودیو بخش اکران آنلاین را بر عهده دارد.
یاوری در ادامه مطرح کرد: امسال بزرگداشت بهرام دهقانی را داریم که از تدوین گران خوب کشورمان هستند، مستندی هم برای ایشان ساخته ایم، ضمن این که با توجه به این که ایشان با «برادران لیلا» در کن هستند، بعد از بازگشت مراسمی در دانشگاه برایشان می گیریم.
سپس زارعی درباره جلسات پیچینگ عنوان کرد: از اسفند که طرح ها برگزیده شد تا اردیبهشت ماه صاحبان طرح ها جلساتی را با منتورها داشتند که جلسه پیچینگ نهایی دو خرداد انجام می شود. سه طرح مستند، یک طرح انیمیشن و بقیه طرح های پیچینگ داستانی هستند، طرح های داستانی هم موضوعات مختلف از اجتماعی گرفته تا جنگی را برخوردار می باشند.
یاوری درباره شباهت ساختاری جشنواره «سایه» با جشنواره «نهال» بیان کرد: فستیوال «نهال» هم یک جشنواره دانشجویی است که البته بصورت بین المللی برگزار می شود، ممکنست جشنواره ما شباهتی هم با جشنواره «نهال» داشته باشد اما ما به جهت اینکه «سایه» متفاوت باشد به سراغ بخش کارگاهی رفتیم چون معتقدیم هرچه بستر بیشتری برای فعالیت دانشجویان فراهم باشد این بسترها موجب دیده شدن بچه ها می شود، ما خودمان هم آثاری به «نهال» می فرستیم و تعامل مثبتی با آنها داریم، چنین رویدادهایی اتفاقات خوب و بزرگی هستند که می توانند موجب دیده شدن بچه ها شوند. ما هم می خواستیم علاوه بر نمایش فیلم، تولید فیلم را هم داشته باشیم چون مضیقه بودجه موجب می شود بچه ها سراغ تولید نروند، بنا بر این به بچه ها فاند داده می شود و ممکنست از دل همین فاندها فیلم هایی تولید شود که سال دیگر در بخش رقابتی ما باشند...
در بخش دیگر از این جلسه زارعی درباره منتورهای این رویداد اظهار داشت: همه منتورهای ما به جز آقای یابنده تحصیل کرده دانشگاه سوره بوده اند، ما این دیدگاه را داشتیم که به سراغ کسانی برویم که در این دانشگاه تحصیل کرده بودند، آقایان مکری، روستایی، مهدویان هم اسم های ارزشمندی برای ما هستند، با این دوستان تعامل و مشورت داشته ایم.
سپس وی با گلایه مندی از برخی انتقادات دانشجویان توضیح داد: همه ما می دانیم که کار دانشجویی خیلی دشوار است، حدود یک سال است بدون هیچ قرارداد و دستمزدی با این جشنواره درگیر هستیم و کار ما بالا و پایین داشته ولی کار پیش رفته است، با این وجود گاهی دل آدم می شکند که این مسأله هم از طرف دانشجویان رخ داده خصوصاً از زمانی که نتایج اعلام شده است و برخی دانشجویان قضاوت غیر منصفانه ای داشتند اما کاش زحمات ما را ببینند، این در حالیست که هجمه وارد می کنند و زحمات یک ساله را زیر سوال می برند، کاش با خودمان تماس بگیرند و موارد خودرا بگویند.
یاوری هم مطرح کرد: آثار همه کسانی که به نظر هیأت انتخاب شایسته بوده اند وارد بخش رقابتی شده اند و هیچ موضوع شخصی در این مورد دخیل نبوده است.
وی در آخر اظهار داشت: وقتی مقرر است جشنواره ای اجرا شود نیازمند مجوزهایی است که ما توانستیم مجوز ارشاد را برای اکران آثار در بیرون از دانشگاه بگیریم. این را هم باید بگویم هیچی فیلمی به لحاظ دریافت مجوز، گرفتار مشکل نشد.


منبع:

1401/02/26
19:20:06
5.0 / 5
196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری