ArtKit کیت هنری

كشف راز مونالیزای مصر باستان

كشف راز مونالیزای مصر باستان کیت هنری: یک دیرینه شناس معتقد می باشد با کمک یک نقاشی چندهزارساله مصری شواهدی از وجود یک نوع غاز منقرض شده را کشف کرده است.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، حدود پنج هزار سال پیش یک هنرمند تصویری از چند غاز را با جزئیات خارق العاده در مقبره یکی از مقام های عالی رتبه مصر باستان نقاشی کرد. نتایج یک بررسی جدید نشان میدهد این نقاشی که از آن بعنوان «مونالیزای مصر باستان» یاد می شود نوع منقرض شده ای از غاز را به تصویر می کشد که قبل تر دیده نشده بود.
این نقاشی که ۴۶۰۰ سال قدمت دارد و با نام «غازهای میدوم» شناخته می شود در حوالی سال ۱۸۰۰ در مقبره بالاترین مقام دربار یکی از فرعون های مصر کشف شد. این مقبره در «میدوم» یک محوطه دیرینه شناسی در مصر قرار دارد.
بگفته «آنتونی رومیلیو» یکی از پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند، این نقاشی واضح که بعنوان «مونالیزای مصر» شناخته می شود و زمانی قسمتی از یک تابلو عظیم بوده است، مردی را نیز به تصویر می کشد که درحال به دام انداختن این غازها برای هدیه دادن آنها به مقبره است، با این وجود تا حالا هیچ کس متوجه این مساله نشده که غازهای این نقاشی از گونه های شناخته نشده هستند.
سال قبل وقتی «رومیلیو» مشغول بررسی این نقاشی در موزه آثار تاریخی مصری قاهره بود یکی از این غازها توجه او را جلب کرد و دریافت طرح و رنگ های این پرنده بسیار متفاوت از غازهای امروزی هستند.
«رومیلیو» برای انجام این تحقیقات، سه غاز را که در این نقاشی بودند مورد بررسی قرار داد و دریافت یک مورد از این غازها با هیچ یک از پرنده های امروزی تطابق ندارد.
این غاز مرموز بیشترین شباهت را به غاز سینه سرخ دارد با این وجود تفاوت های اساسی در الگوهای رنگی صورت و بدن این دو نوع غاز وجود دارد.
از طرف دیگر به سبب این که دو مورد دیگر از پرنده های این نقاشی با گونه های شناخته شده تطابق دارند نمی توان با اطمینان اعلام نمود که این غاز سوم واقعا یک گونه منقرض شده است، شاید هم به درستی نقاشی نشده و یا شاید نقاش ناشناس این اثر از تخیلاتش برای به تصویر کشیدن این غاز بهره برده است.
هیچ استخوانی از غازهای سینه سرخ مدرن در محوطه های دیرینه شناسی مصر کشف نشده است، اما استخوان های یک پرنده شناخته نشده مشابه این پرنده سینه سرخ در «کرت» کشف شده است.
مصر زمانی که از چمنزارها، دریاچه و جنگل ها پوشیده بود زیستگاه انواع مختلفی از حیوانات بود. بگفته «رومیلیو» خیلی از گونه های باستانی که حالا منقرض شده اند برای تزئین بر روی دیوارهای معبدها و مقبره های مصر نقاشی شده اند.
منبع:

1399/12/09
23:52:56
0.0 / 5
980
تگهای خبر: تصویر , دانشگاه , هنر , هنرمند
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری