ArtKit کیت هنری
در مراسم افتتاح مكتب خانه موسیقی نواحی خراسان جنوبی تاكید شد

قبل از آنكه دیر شود موسیقی نواحی را ثبت كنید!

قبل از آنكه دیر شود موسیقی نواحی را ثبت كنید! کیت هنری: مکتب خانه موسیقی نواحی و خانه فرهنگ و هنر خراسان جنوبی افتتاح شد.


به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در این مراسم مدیرکل دفتر برنامه ریزی و آموزش های هنری معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر ضرورت تنطیم اساسنامه دقیقی برای مکتب خانه اصرار کرد تا صیانت کننده هنرهای موجود و بنیان گذار آثار در حوزه های صنایع دستی، هنرهای تجسمی، نمایشی و سینما در کنار موسیقی نواحی باشد.
صفی پور همین طور از برنامه ریزی برای طرحی تحت عنوان «کمک به آموزش و صیانت از هنرهای بومی در معرض فراموشی» در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آگاهی داد و اضافه کرد: آمادگی پیگیری کمک به مکتب خانه موسیقی خراسان جنوبی از محل این طرح را داریم. در وضعیت فعلی که با هجوم بخش های فرهنگی غیر ایرانی مواجه هستیم، اولویت پشتیبانی از هنرهای بومی و نواهای مقامی و سنتی است.
همین طور حسن رمضانی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در این مراسم با اشاره به اینکه در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، اظهار داشت: در امتداد حفظ، حراست و اشاعه موسیقی مقامی و نواحی استان باید مستندسازی کرد. خراسان جنوبی با وجود داشتن ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری سال ها در سایه بلند خراسان بزرگ بوده و ظرفیت های گسترده آن ناشناخته مانده است.
بگفته وی حالا با شروع فعالیت مکتب خانه موسیقی نواحی استان و خانه فرهنگ و هنر، از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار می رود در امتداد معرفی و مستندسازی ذخایر با ارزش فرهنگی و هنری استان مساعدت داشته باشند.

رمضانی با اشاره به اینکه اگر در طول تاریخ توانستیم فرهنگ ایرانی را پاس بداریم، حاصل کوشش و ممارست در مستندسازی بوده است، افزود: متاسفانه خیلی از هنرمندان بااستعداد خراسان جنوبی به سبب نبود مستندی از آثار آنها، فراموش شده اند.

وی با اشاره به این که سهم دولت ها در این مساله اندک بوده و هر آنچه تا حالا اتفاق افتاده حاصل تلاش هنرمندان است، خطاب به مسئولان حاضر در جلسه عنوان کرد: در استان امکان ضبط فنی قطعات موسیقی وجود ندارد، پس تقاضا داریم در امتداد حفظ، حراست، مستندسازی و اشاعه موسیقی مقامی به این مجموعه کمک کنید.

منبع:

1399/12/01
23:57:30
0.0 / 5
772
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری