ArtKit کیت هنری

روایت دونالد رامسفلد از دیدارش با صدام

روایت دونالد رامسفلد از دیدارش با صدام دونالد رامسفلد در کتاب خاطراتش با نام ˮدانسته ها و نادانسته هاˮ به بخشی از خاطرات خود و مذاکراتش با صدام در این دیدار اشاره نموده است. وی در این خاطرات چند بار تأیید می کند که می دانسته صدام در جنگ از سلاح شیمیایی استفاده می کرد. سپس اینکه می دانسته صدام یک جنایتکار بود.


به گزارش کیت هنری به نقل از تارنمای مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، کتاب «اتحاد شوم؛ اسناد رسمی همکاری امریکا با رژیم صدام در جنگ تحمیلی (سال های ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۴ میلادی)» به نویسندگی خانم جویس بتل، پشت پرده حامیان ارتش عراق در جنگ با ایران را فاش می سازد و البته مناسبات سیاسی ظالمانه و ریاکارانه امریکا را هم آشکار می گرداند. در این اثر اسناد گزیده آرشیو ملی امریکا نشان داده است که چرا و چگونه امریکا و عراق به یکدیگر نزدیک شده و ایران و امریکا هم همزمان از هم دور شدند. اسناد آرشیو ملی امریکا می تواند منبع خوب و تازه ای برای روشن شدن زوایای مبهم جنگ ایران و عراق بخصوص بررسی کاربرد سلاح های شیمیایی در جنگ توسط عراق باشد.
نکته مهمی که از روح کلی این اسناد دریافت می شود، اینکه امریکا هیچگاه چه در اوایل جنگ و چه در میانه و سرانجام آخر جنگ بی طرف نبود و برخلاف ادعاهای خود بر اساس این اسناد در مواجهه با رویدادهای جنگ ایران و عراق در شورای امنیت بی طرفی را نقض کرد.
در بخشی از کتاب «اتحاد شوم» که اخیرا توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انتشار یافته است، رامسفلد وزیر دفاع جورج بوش به یکی ازجنایت های صدام اشاره نموده است که در زیر می خوانیم:
دونالد رامسفلد در کتاب خاطراتش با نام "دانسته ها و نادانسته ها" به بخشی از خاطرات خود و مذاکراتش با صدام در این دیدار اشاره نموده است. وی در این خاطرات چند بار تأیید می کند که می دانسته صدام در جنگ از سلاح شیمیایی استفاده می کرد. سپس اینکه می دانسته صدام یک جنایتکار بود.
رامسفلد که در زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ وزیر دفاع جورج بوش بود، غیرمستقیم به سیاست ریاکارانه امریکا اشاره نموده است. او ۲۰ سال بعد از دیدارش با صدام اظهار داشت: جهان بدون صدام امن تر است. خبرنگار الجزیره از وی پرسید: "شما در دهه هشتاد به بغداد رفتید و با کسی که وی را امروز شیطان می نامید، دیدار کردید؛ دست دادید و در جنگ با ایران حمایتش کردید." وی در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: در آن زمان وزیر خارجه و رئیس جمهور از من خواستند تا با صدام دیدار و از اهداف وی اطلاع پیدا کنم. او مرد درستکاری نبود، ولی ما با ایران رابطه بسیار بدی داشتیم و این به خاطر اسارت کارکنان سفارتمان بود و من به شخصه هیچ تمایلی به دادن سلاح به عراق نداشتم.
منبع:

1399/11/26
15:51:44
0.0 / 5
713
تگهای خبر: كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری