ArtKit کیت هنری
انجمن فیلم كوتاه ایران بیانیه داد:

پرسش هایی از دبیر جشنواره فیلم فجر

پرسش هایی از دبیر جشنواره فیلم فجر هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران در قالب اطلاعیه ای، پرسش های را از دبیر جشنواره فیلم فجر بیان کرد و خواهان شفاف سازی شد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، در متن بیانیه آمده است: « ضمن عرض تبریک به تمامی اعضای انجمن فیلم کوتاه ایران که در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر، در بخش های مختلف خوش درخشیدند و موجب افتخار این انجمن شدند، به استحضار می رساند که هیات مدیره ی انجمن فیلم کوتاه ایران (ایسفا)، مطابق سالهای گذشته از نزدیک کارهای آن جشنواره را در بخش مسابقه ی فیلم کوتاه دنبال کرده و تحلیل و بررسی سیاست های اتخاذ شده را در دستور کار خود قرار داده است.
هیات مدیره ایسفا طی دو سال قبل در ارتباط با شیوه و ساختار اجرائی بخش مسابقه فیلم های کوتاه در جشنواره فیلم فجر، در فواصل مختلف با برگزاری جلسات با دبیر محترم جشنواره، و به شکل مکتوب و شفاهی به نقصها و اشکالات این شیوه برگزاری تاکید داشته و امسال هم ایسفا این اطمینان خاطر را به دبیر محترم جشنواره داده بود که می تواند در بخش های انتخاب آثار، برگزاری جلسات نقد و بررسی فیلم ها و همین طور برگزاری فضای رونمایی از فیلم ها و حضور اهالی فیلم کوتاه آنچنان که شایسته آنهاست، با جشنواره مشارکت جدی داشته باشد. پس انتظار می رفت برگزارکنندگان این دوره با در نظر گرفتن تجربه های پیشین و نگاه کارشناسانه انجمن فیلم کوتاه ایران، نسبت به رفع دغدغه های به حق جامعه ی فیلم کوتاه تدابیر موثرتر و کارآمدی بیندیشند و از ظرفیت های ایسفا دراین زمینه بهره بگیرند. اما بعد از انتشار فراخوان این رویداد و در طول برگزاری این جشنواره شاهد بودیم که امسال نیز ایرادات به شکل نامناسب تری وجود داشتند. بدین سبب بر خود واجب می دانیم که بمنظور رشد و اعتلای هر چه بیشتر فیلم کوتاه و سرمایه های انسانی این حوزه، این پرسش ها را از برگزارکنندگان جشنواره فجر مطرح نماییم.
۱. انجمن فیلم کوتاه ایران بر این باور است که فیلم کوتاه باید بعنوان یک مدیوم مستقل و خلاقانه در جشنواره ملی فجر حضوری موثر و مقتدرانه داشته باشد. به این معنا که پروسه انتخاب، معرفی و تقدیر از این آثار به شکل کاملاً حرفه ای و استاندارد صورت بپذیرد. اما متاسفانه در این دوره نیز با محدود کردن شکل دریافت آثار و انحصاری کردن آن به فیلم های حاضر در بخش مسابقه ی جشنواره فیلم کوتاه تهران، بار دیگر بخش بزرگی از جامعه ی مستعد و جوان فیلم کوتاه کشور نادیده گرفته شد. چرا جشنواره فیلم فجر که دارای ردیف بودجه و امکانات است این زحمت را به خود نمی دهد که طبق یک شیوه استاندارد و یک بخشنامه مشخص نسبت به انتخاب فیلم های کوتاه اقدام کند؟ چرا در وضعیت امروز که فیلم های کوتاه با هزینه و زحمات زیادی ساخته می شوند، جشنواره فیلم فجر بستر تازه ای برای معرفی و کشف استعدادهای این عرصه نمی شود؟
۲. چرا مسئولین برگزاری جشنواره به بخش مسابقه فیلم کوتاه بعنوان بخشی حاشیه ای و از سر رفع تکلیف نگاه می کنند و در هر دوره از اختصاص دادن سالن و سئانس مناسب برای فیلم های کوتاه، نشست های نقد و بررسی آثار و معرفی فیلمسازان جوان با حضور منتقدان و صاحب نظران عرصه فیلم کوتاه طفره می روند؟ و اینکه امسال طبق کدام بخشنامه با این استدلال که فیلم های بخش مسابقه، قبل از این در جشنواره فیلم کوتاه تهران نمایش داشته اند از نمایش آنها خودداری شده است؟
۳. ضمن احترام به داوران محترم امسال بخش فیلم کوتاه، بوسیله مجراهای مختلف شنیده شده که دبیر محترم به دفعات اعلام نموده اند که در انتخاب اعضای داوری با انجمن فیلم کوتاه ایران مشورت و همکاری داشته اند. این در حالیست که هیات مدیره ایسفا هیچ نامه رسمی و حتی درخواست شفاهی از طرف دبیرخانه جشنواره فجر دریافت نکرده است. این صحیح نیست که از اعتبار صنف بهره برده شود و متاسفانه در عمل به هیچ درخواست مشروعی که صنف برای احقاق حقوق خانواده فیلم کوتاه داشته توجهی نشود. ما از دبیر محترم در این رابطه خواهان شفاف سازی هستیم.
۴. در بین هیات داوران امسال بخش کوتاه متاسفانه هیچ خانمی حضور ندارد. آیا این روش درستی است که در جشنواره ای که عنوان ملی بر خود نهاده است نگاه نیمی از جامعه حذف شود؟

تقاضا داریم پرسش های مطروحه، از جانب دبیر محترم و دست اندرکاران برگزاری سی و نهمین جشنواره فجر بمنظور شفافیت اذهان جامعه ی فیلم کوتاه ایران، پاسخ های درخور دریافت دارد. در آخر انجمن فیلم کوتاه ایران همچنان آمادگی هر نوع همکاری را برای سامان دهی این بخش اعلام می دارد. به امید رشد و بالندگی هر چه بیشتر فیلم کوتاه ایران.

هیئت مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران(ایسفا)
۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۹»1399/11/26
11:46:06
0.0 / 5
961
تگهای خبر: جشن , جشنواره , فیلم , منتقدان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری