ArtKit کیت هنری
با حضور معاون هنری وزیر ارشاد؛

راه اندازی فاز نخست تلویزیون تئاتر ایران

راه اندازی فاز نخست تلویزیون تئاتر ایران فاز نخست تلویزیون تئاتر ایران با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به بهره برداری رسید.به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، فاز نخست تلویزیون تئاتر ایران با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافر آستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، مجید فروغی مدیر روابط عمومی معاونت هنری، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی و تعدادی از مدیران اداره کل هنرهای نمایشی به بهره برداری رسید.
سید مجتبی حسینی در این مراسم اظهار داشت: باید قدردان تمام کسانی بود که در ۶ ماه اخیر تمام وقت خودرا صرف راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران کرده اند. راه اندازی این تلویزیون ارمغان ارزشمندی برای فرهنگ و هنر این مرز و بوم محسوب می شود.
وی اضافه کرد: بعد از شیوع بیماری کرونا، در تمام شئون زندگی مان تجربه های مختلفی کردیم و سعی کردیم با وجود محدودیت ها از فرصت های موجود بهترین استفاده را بکنیم و راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران حاصل نگاه فرصت طلب به هنر است. با پشتیبانی از راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران تلاش نموده ایم تا فرصت وبستر جدیدی را برای نمایش ایران فراهم آوریم تا ضمن گسترش مخاطبان تئاتر، ظرفیت های ناشناخته تئاتر را نیز در کشور شناسایی و در صدد شکوفایی آنها باشیم و در امتداد توسعه هنر تئاتر در ایران تلاش نماییم.
حسینی در ادامه سخنانش با اشاره به اهمیت و ضرورت مستند نگاری اظهار داشت: یکی از دستاوردهای راه اندازی تلویزیون تئاتر ایران، توجه به مستند نگاری و جلوگیری از نابودی گنجینه هنری کشور است. با راه اندازی این تلویزیون گام های بلندی در جهت توسعه مطالعه و پژوهش در حوزه هنرهای نمایشی کشور برداشته ایم.
قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی نیز اظهار داشت: شیوع ویروس کرونا سبب شد تا در تدارک گسترش امکانات تئاتر باشیم و تلویزیون تئاتر ایران نیز در همین راستا افتتاح شد. همین طور برای فازهای بعدی این پروژه همچون سازوکارهای قانونی مربوط به عرضه آثار و استانداردهای ضبط با کیفیت فیلم نمایش ها با همکارانمان در سازمان سینمایی وارد تعامل و گفت و گو شدیم و تا این لحظه از حمایت های همکاران مان دراین سازمان بهره برده ایم.
به گفته آشنا همزمان با برگزاری سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر؛ فاز دیگری از تلویزیون تئاتر ایران به بهره برداری خواهد رسید و در روزهای جشنواره تئاتر فجر و جشنواره تئاتر عروسکی، به مخاطبان خدمات ارائه خواهدنمود.
او اضافه کرد: همین طور با هدف بهره مندی از ظرفیت های فضای مجازی برای ارائه آثار، «پروژه پشتیبانی از تولید آثار برای عرضه در فضای مجازی» در دستور کار قرار گرفت که بعد از انتشار فراخوان، گروه های نمایشی از این پروژه استقبال خوبی کردند و هم اکنون ۵۶ اثر در مرحله ارزیابی است که بخش عمده این تقاضاها از استانها به دبیرخانه پروژه رسیده است. برای پشتیبانی از این گروه ها نیز بودجه حمایتی تا سقف ۳۰ میلیون در نظر گرفته شده است. در حوزه مستندسازی کارهای پیشین نیز تا حالا بخش عمده ای از اطلاعات و اسناد نمایش های اجرا شده تالارهای سنگلج، هنر و تئاتر شهر گردآوری شده و به زودی خروجی این فعالیت در دسترس قرار می گیرد تا علاقه مندان بتوانند از این منابع استفاده کنند.
رضا بصیرت رئیس انجمن هنرهای نمایشی اظهار داشت: بعد از شیوع بیماری کرونا و تعطیلی فعالیت ها، یکی از مهم ترین راهکارهای حمایتی، راه اندازی سامانه تلویزیون تئاتر ایران است. جهت راه اندازی این سامانه به کمک همکارانمان، امکانات سایر کشورها را در این عرصه بررسی نموده ایم و از تیرماه سال جاری فرایندهای اجرائی شروع شد.
وی اضافه کرد: همان گونه که سایت ایران تئاتر، مرجع مناسبی برای دنبال کردن تمام رویدادها و اتفاقات تئاتری ایران است، این ضرورت وجود داشت که مرجع کاملی نیز برای ارائه مستندات تصویری تئاتر کشور وجود داشته باشد و این سامانه با هدف پشتیبانی از تولیدات نمایشی کشور افتتاح شد. جهت راه اندازی این سامانه تلاش نموده ایم تا با مدیریت درست هزینه این پروژه بزرگ را به مرحله اجرا برسانیم.
وی در ادامه با قدردانی از تیم راه اندازی سامانه تلویزیون تئاتر ایران اظهار داشت: امیدوارم تلویزیون تئاتر ایران در آینده بتواند با افزایش ظرفیت های خود به بالندگی و شکوفایی برسد و سهم مهمی در ارتقاء هنرهای نمایشی ایران داشته باشد. آدرس سامانه «تلویزیون تئاتر ایران» https: //tv.theater.ir/ است.

1399/11/01
12:06:16
0.0 / 5
813
تگهای خبر: آینده , تئاتر , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری