ArtKit کیت هنری
دبیر هنری جشنواره تجسمی فجر خبر داد؛

تبادل آثار هنرمندان در فجر

تبادل آثار هنرمندان در فجر به گزارش کیت هنری در سیزدهمین جشنواره ‏‏تجسمی فجر علاوه بر برگزاری نمایشگاهی از آثار چاپ دستی هنرمندان شاخص این حوزه، ۲ نمایشگاه ‏‏تبادل آثار میان هنرمندان ایران و چند کشور خارجی و ۲ کارگاه هم برپا می شود.به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، احمد وکیلی ‏دبیر‬ هنری ‏و کیوریتور ‏نمایشگاه چاپ دستی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر درباره نحوه برگزاری ‏این بخش از ‏جشنواره اظهار داشت: بخش چاپ دستی این دوره از جشنواره به صورت فراخوان نیست بلکه با دعوت از پیشکسوتان و نامداران این عرصه که قریب به ۲۰ نفر می شوند، شکل می گیرد. ما نمایشگاهی از آثار این ‏هنرمندان را برگزار می نماییم.‏
وی افزود: مقرر است در کنار این بخش، ۲ نمایشگاه تبادل چاپ هم داشته باشیم. در واقع ۲ گروه به صورت خصوصی و بدون اسپانسر و صرفا از روی علاقه این تبادل را صورت داده اند که میان ‏هنرمندان ‏ایرانی و بلژیکی و هنرمندان ایرانی و هنرمندانی از کشورهای دیگر انجام می گیرد که حدود ۶۰ اثر می شود.
به گفته کیوریتور نمایشگاه چاپ دستی، مقرر است در سیزدهمین جشنواره تجسمی فجر ورک ‏شاپی هم ‏در ۲ بخش چاپ فلز و لیتوگرافی برپا شود.
وکیلی در این مورد بیان نمود: هنوز ‏نمی دانیم این کارگاه ها آنلاین است یا حضوری اما مقرر است در صبا برپا شود. اینقدر تکنیک های چاپ های فلز متنوع است که ما مهمترین آنها را در این کارگاه معرفی می نماییم.
وی اضافه کرد: امیدوارم فرصتی باشد تا هنرمندان بیایند و از نزدیک با فرآیند چاپ آشنا گردند ‏چون دیدن ‏از نزدیک این فرآیند با دیدن فیلم آن خیلی متفاوت می باشد. تلاش می نماییم ورود را برای این ورک شاپ ‏آزاد بگذاریم. امکان اینکه علاقه مندان خودشان در فرایند چاپ حضور داشته ‏باشند نیست اما از نزدیک می توانند مراحل شکل گیری یک کار را مشاهده ‏کنند.
وکیلی در ادامه با اشاره مختصری از تاریخچه چاپ دستی در دنیا و ایران توضیح داد: چاپ دستی ریشه اش در ‏چاپ صنعتی است. زمانی ۲ شاخه شد که هنرمندان بیشتر به سمت چاپ دستی ‏رفتند. امکانات هنری را که این وادی به هنرمندان می داد چاپ صنعتی نمی توانست بدهد و ‏موضوع اصلی هم همان عنصر ‏خلاقیت است که مهمترین بخش تعریف هنر است. در چاپ ‏دستی امکان خلاقیت بسیار زیاد است.‏
وی در انتها ضمن اشاره به اینکه بخش مهمی از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران گنجینه آثار ‏چاپ دستی ‏هنرمندان بزرگ دنیاست، اظهار داشت: تقریباً به جرأت می گویم در دنیا هنرمندی نیست که اثر چاپ دستی ‏نداشته باشد.
نمایشگاه چاپ دستی در سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و کارگاه (ورک شاپ) این ‏رشته همزمان با بخش های دیگر جشنواره در مجموعه فرهنگی و هنری صبا برگزار می گردد.


منبع:

1399/10/11
00:44:26
5.0 / 5
1025
تگهای خبر: جشن , جشنواره , فیلم , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری