ArtKit کیت هنری
احمد بهرامی :

باید در ونیز از تحریم ها می گفتیم

باید در ونیز از تحریم ها می گفتیم به گزارش كیت هنری احمد بهرامی كارگردان فیلم سینمایی دشت خاموش كه شب گذشته جایزه بهترین فیلم بخش افق ها در جشنواره ونیز را به دست آورد، از مواضع خود ضد تحریم در اختتامیه این رویداد بین المللی دفاع كرد.احمد بهرامی کارگردان فیلم سینمایی «دشت خاموش» که شب گذشته ۲۲ شهریورماه جایزه بهترین فیلم بخش «افق ها» در هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد، در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این جایزه اظهار داشت: ما از این جشنواره سه جایزه گرفتیم؛ جایزه اتحاد ملی ایتالیا، که به فیلم هایی با مبحث کار و محیط زیست، جایزه می دهد. جایزه فیپرشی که فدراسیون بین المللی منتقدان سینما آنرا اهدا می کند و در آن از اغلب کشورهای دنیا منتقدان و روزنامه نگاران بزرگی حضور دارند. برای مثال سال قبل این جایزه را به «یک افسر و یک جاسوس» ساخته رومن پولانسکی دادند یا در دوره ای این جایزه به میشاییل هانکه اهدا شد. شب گذشته هم جایزه بهترین فیلم بخش افق ها را دریافت کردیم.
دلیل غیبت در اختتامیه چه بود؟
وی درباره اینکه چرا در مراسم اختتامیه حضور نداشت در حالیکه برای نمایش فیلم به ونیز رفته بود، اظهار داشت: سال جاری به علت شرایط کرونا به ما گفتند که کلاً هر کسی می تواند ۵ تا ۶ روز در خاک ایتالیا بماند، در ویزایی هم که به ما داده بودند روی این مسئله تاکید کرده بودند، از طرفی نمایش فیلم ما دقیقاً روز اول جشنواره بود. ضمن اینکه این روزها عملاً پروازی در کشور ما صورت نمی گیرد از همین رو ما مجبور شدیم دو روز پیش از برگزاری جشنواره در ایتالیا باشیم چون روزانه پروازی به ایتالیا صورت نمی گیرد.
بهرامی افزود: ما دو روز زود رفتیم و همه این ها دست به دست هم داد تا ما روز پنجم برگزاری جشنواره از ایتالیا خارج شویم. گروه های دیگر مثل آقای مکری و آقای مجیدی به علت اینکه نمایش فیلم هایشان در نیمه دوم جشنواره بود، روزهای آخر به ایتالیا آمدند و این شانس را داشتند که در اختتامیه حضور داشته باشند. البته به ما روزهای آخر اعلام نمودند با عنایت به این که کاندیدای دریافت جایزه شده اید، اگر دوست دارید در این مراسم حاضر باشید شرایط حضورتان را فراهم نماییم اما ما به خاطر شرایط سخت کرونا و البته نبود پرواز روزانه، ترجیح دادیم دوستان دیگر مثل آقای مکری، آقای بنان یا آقای مجیدی جوایز ما را بیاورند.

کارگردان «دشت خاموش» با اشاره به بازخوردهای منتقدان و علاقه مندان سینما نسبت به این فیلم بیان نمود: در حین نمایش فیلم همه نسبت به آن اظهار لطف می کردند. پس از نمایش اصلی «دشت خاموش» در کاخ جشنواره شاید بیشتر از سه دقیقه همه تماشاچیان ایستاده برای ما دست زدند. همه ما فیلمسازان همیشه این دغدغه را داریم که کسی حین نمایش فیلم، سالن را ترک نکند و از این منظر خوشحال بودیم. ضمن اینکه پس از نمایش فیلم ابتدا منتقدان ایتالیایی و بعد منتقدان فرانسوی و … درباره فیلم نقدهای خوبی نوشتند، مردم هم استقبال خوبی کردند. امتیازهایی هم که به فیلم ما می دادند خیلی بالا بود.
استقبال از فیلم بیشتر از تصورمان بود
وی اضافه کرد: هشتاد درصد از منتقدان حاضر در ونیز به ما ۴ ستاره و برخی هم ۵ ستاره دادند، رسانه های ایتالیایی هم به گفتگو با ما پرداختند. به صورتی که این استقبال برای ما خوشحال کننده و بیشتر از تصورمان بود. چون انتظار نداشتیم تا این حد با فیلم ارتباط برقرار کنند. خود آلبرتو باربارا رئیس جشنواره وقتی برای نمایش فیلم به استقبال ما آمد به من گفت من شخصاً فیلمت را دیده ام و خیلی فیلم خوبی بود؛ این حرف او برای زمانی بود که ما اصلاً نمی دانستیم نامزد دریافت جایزه می شویم یا نه. روزنامه های فرانسوی مثل پوزتیو و… هم مطالب خوبی درباره فیلم ما نوشته اند.
کارگردان «پناه» اظهار نمود: برای اغلب مخاطبان و منتقدان فضای فارغ از قضاوت فیلم، جذاب بود به صورتی که می گفتند اینکه در فیلم هیچکدام از شخصیت ها چه کارگران و چه کارفرماها را قضاوت نکرده ای و شخصیت ها را سیاه سیاه یا سفیدسفید نشان نداده ای برای ما جالب بود. می گفتند بدون اینکه بخواهی کسی را زیر سوال ببری داستانی درباره مشکلات کارگران و کارفرمایان تعریف کرده ای، این عادلانه پرداختن به هر ۲ طرف مبحث برایشان جذابیت داشت. ضمن اینکه میزانسن، کارگردانی، فیلمبرداری و به صورت کلی جنبه های مختلف فیلم را به خوبی دیده بودند.
من هم به رفتار بسیاری از مدیران و مسئولانی که کار می کنند، نقد زیادی دارم چون که با رفتارهایشان ما را گرفتار کرده اند، ولی جای گفتن این حرف ها در بین خودمان و در رسانه های خودمان است. طرح این مسائل در تریبون های خارجی دردی از ما دوا نمی نماید. ضمن اینکه نظر کلی من درباره تحریم ها همان است که در آن ویدئو گفتم وی در بخش دیگر از صحبت هایش درباره رایزنی با کمپانی های خارجی برای خرید حق پخش فیلم بیان نمود: هم اکنون چند کمپانی فرانسوی با علی قاسمی پخش کننده این اثر و سعید بشیری تهیه کننده در حال رایزنی هستند. برای خرید حق پخش «دشت خاموش» درخواست زیادی داشتیم در حقیقت آقای بشیری و آقای قاسمی در حال مذاکره هستند تا ببینید کدام یک برای «دشت خاموش» بهتر هستند.
برخی دوستان گفتند چرا از تحریم ها گفتی!؟
بهرامی درباره اینکه سال جاری مجید مجیدی، شهرام مکری و خودش در جشنواره ونیز درباره تحریم ها سخن گفتند، توضیح داد: ما همه در یک خانواده زندگی می نماییم و خانواده بزرگی به نام ایران را ایجاد کرده ایم، اگر مشکلی هم وجود دارد منِ فیلمساز، شمای خبرنگار، آهنگر، نجار، همه و همه باید دست به دست هم بدهیم و مشکلاتمان را حل نماییم. متأسفانه بعضی از دوستان پس از ویدئویی من در جشنواره فیلم ونیز، کامنت های بدی برای من نوشتند که چرا درباره تحریم ها صحبت کردی؟ مگر در کشور خودمان مشکل نداریم؟ واقعیت این است که من هم این موضوعات را می فهمم، من هم درک می کنم، من هم مشکل دارم، من هم با این گرانی ها دست و پنجه نرم می کنم، اما نکته بزرگ تر این است که در این مملکت خودمان باید به داد خودمان برسیم.
وی افزود: من هم به رفتار بسیاری از مدیران و مسئولانی که کار می کنند، نقد زیادی دارم چون که با رفتارهایشان ما را گرفتار کرده اند، ولی جای گفتن این حرف ها در بین خودمان و در رسانه های خودمان است. طرح این مسائل در تریبون های خارجی دردی از ما دوا نمی نماید. ضمن اینکه نظر کلی من درباره تحریم ها همان است که در آن ویدئو گفتم.
کارگردان برگزیده بخش «افق ها» جشنواره ونیز تاکید کرد: این تحریم ها ضد ایران واقعاً ناعادلانه است و فقط فشار مضاعف روی مردم می آورد و هیچ سودی برای کشورها و مردمان دیگر ندارد به جز ترامپ که از این تحریم ها استفاده می نماید. تحریم یک مسئله سیاسی است و به مردم و بیماران کشور ما ربطی ندارد اما مردم ما از تحریم و نبود داروها رنج می برند. ازاین رو من ترجیح دادم درباره این مسئله صحبت کنم تا بدانند که ملت ایران از تحریم در مشقت هستند. چرا باید چنین تصمیمی بگیرند؟ مگر چاره دیپلماتیک وجود ندارد؟ مگر برجام برای این مسئله نوشته نشد؟ آنها می توانستند پایبند باشند. من اصلاً آدم سیاسی نیستم و هیچوقت هم پست سیاسی نمی گذارم، ولی به نظرم حق با ملت ایران است و تحریم ها درست و عادلانه نیست.
بهرامی در انتها اظهار داشت: از عوامل فیلم «دشت خاموش» بخصوص علی قاسمی و سعید بشیری تشکر می کنم. ما سه جایزه گرفتیم و پخش کننده در این مسائل تأثیر زیادی دارد. از همین رو از همه عوامل فیلم که در ساختش در کنار من بودند، تشکر می کنم.

1399/06/23
13:34:46
5.0 / 5
1670
تگهای خبر: اختتامیه , برند , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری