ArtKit کیت هنری
در گزارش كیت هنری مطرح شد؛

روایت كارگردان نظریه پرداز خشونت از دیكتاتوری خرد

روایت كارگردان نظریه پرداز خشونت از دیكتاتوری خرد به گزارش كیت هنری كارگردان مستند نظریه پرداز خشونت با مبحث آراء و اندیشه های سید احمد فردید برای جدید ترین فیلم خود سراغ یكی از متناقض ترین شخصیت های سیاسی-اجتماعی تاریخ معاصر رفت.محسن کوقان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره جدید ترین فعالیتهای خود بعد از عرضه «تئوریسین خشونت» در فضای اینترنت اظهار داشت: پروژه مستندسازی که من و مهدی مطهر با سید احمد فردید در «تئوریسین خشونت» شروع کردیم همچنان ادامه دارد و خوشبختانه یا متاسفانه کسی تابحال درباره شخصیت های مدنظر ما کار رسانه ای نکرده است و گه گاهی در رسانه های خارج از کشور آن هم به فراخور مناسبتی اشاراتی به این افراد می شود اما ما فیلم ساختن درباره شخصیت های تاریخ معاصر که تابحال مورد توجه قرار نگرفته اند را با احمد کسروی ادامه خواهیم داد.
وی اضافه کرد: یکی از کسانی که با وجود زندگی پرتنشی که داشت تابحال اثری درباره اش ساخته نشده احمد کسروی است. کسروی همچون متفکرانی است که از کلیدواژه «خِرَد» بسیار بهره برده اما تابحال از وجوه مختلف شخصیتی وی در مواردی همچون درگیری با نواب صفوی، نگاهش به تشییع، نگاه به اسلام، نگاه به غرب صبحتی در سطح رسانه ای ما انجام نشده و در مقابل برخی شبکه های خارج از کشور دائماً درباره کسروی و اندیشه های وی صحبت می کنند.
کوقان تصریح کرد: سوالات بسیاری درباره کسروی وجود دارد همچون اینکه نسبت وی با جامعه امروز ما چیست، در ماجرای کشته شدن وی خودش چقدر نقش داشته است و آیا وی یک روشنفکر اتو کشیده بود یا اینکه خودش هم اسلحه به دست بود و اصلاً چرا در رسانه ای مانند بی بی سی به بهانه ها مختلف در مورد اندیشه وی صحبت می شود و نکته بعدی این است که چرا حجم خشونت در فضای فکری تاریخ معاصر ما اینقدر زیاد است و تمام این مواردی سوالاتی است که می خواهیم در مستند احمد کسروی به جواب آنها برسیم.
کارگردان مستند «تئوریسین خشونت» در انتها اظهار داشت: مستند احمد کسروی هم اکنون در مراحل پایانی پیش تولید و پژوهش است و به احتمال فراوان از آغاز تیرماه وارد تولید و ضبط مصاحبه های مرتبط خواهیم شد. البته تاکید ما این است که به هیچ عنوان مستند بیوگرافی درباره کسروی نسازیم بلکه می خواهیم اندیشه و خرد ادعایی وی را مورد بررسی قرار دهیم.
سید احمد حُکم آبادی که بعدها نام خانوادگی کَسرَوی را برگزید یکی از مهمترین و پرحاشیه ترین متفکران تاریخ معاصر ایران است که ۸ مهر ۱۲۶۹ در تبریز متولد و ۲۰ اسفند ۱۳۲۴ در جریان برگزاری یک دادگاه در تهران به ضرب گلوله و ضربات چاقو در سن ۵۵ سالگی کشته شد. احمد کسروی در حوزه های مختلفی هم چون تاریخ، زبان شناسی، ادبیات، علوم دینی، روزنامه نگاری، وکالت، قضاوت و سیاست فعالیت داشت.

1399/03/19
11:14:48
5.0 / 5
2491
تگهای خبر: رسانه , روزنامه , زندگی , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری