ArtKit کیت هنری

نام سازنده دوتار سنتی در فهرست گنجینه زنده بشری

نام سازنده دوتار سنتی در فهرست گنجینه زنده بشری به گزارش كیت هنری مسئول حوزه پژوهش اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از ثبتِ نام «ذوالفقار بیتانه» - سازنده دوتار سنتی - در شهر فردوس خراسان جنوبی در لیست ملی گنجینه زنده بشری بعنوان حاملان میراث فرهنگی اطلاع داد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، سیداحمد برآبادی با بیان این كه موسیقی در خراسان از آیین های شفاهی مردم است كه راویانِ آن گنجینه های نهان فرهنگ عامه یك مرز و بوم هستند، افزود: اولین اقدام مهم در جهت پاسداری از میراث ناملموس، شناسایی استادكاران و هنرمندان پیشكسوت این عرصه است.
او درباره ذوالفقار بیتانه اظهار داشت: این هنرمند در سال ۱۳۴۰ در فردوس به دنیا آمد. پدر وی ازسازندگان ساز سنتی مطرح منطقه بود كه در ساخت دوتار و نی لبك الگو و نمونه خاص خویش را داشت. او از هفت سالگی نوازندگی را در كنار پدر یاد گرفت و تا امروز در امر ساختِ سازهای مختلف و نوازندگی در منطقه فردوس سرآمد است.
بر مبنای خبر روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی، برآبادی ذوالفقار بیتانه را تنها بازمانده از نسل بیتانه های معروف در منطقه فردوس دانست كه در میان هم نسلی های خود و در طول سال های گذشته، در ساخت و نواختن دوتار و سایر سازهای موسیقی سنتی و مقامی سرآمد بوده و در نوازندگی هم حائز سبك و شیوه خود است.1398/12/12
19:38:10
5.0 / 5
3614
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری