ArtKit کیت هنری

دارالفنون رؤیای ناتمام امیركبیر

دارالفنون رؤیای ناتمام امیركبیر به گزارش كیت هنری رؤیای ناتمام امیركبیر در سیصد و سی و یكمین گفتمان هنر و معماری انجمن مفاخر معماری ایران، توسط چهار پژوهشگر میراث فرهنگی بررسی می شود.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، همزمان با سالگرد درگذشت امیركبیر، سیدمحمد بهشتی، سید احمد محیط طباطبایی، محمدسعید ایزدی و محمد سالاری گوشه هایی از رویای ناتمام دارالفنون را طرح می كنند و گوشه چشمی به معماری و آبادانی متاثر و در رابطه با دارالفنون دارند.
در فراخوان حضور علاقمندان در این جلسه آمده است: «دارالفنون یك رویای ناتمام است. بانی و مبتكر آن، فرصت نیافت شاهد فعالیت این اولین موسسه آموزش عالی ایران باشد. اجل مهلت نداد. برای امیركبیر، دارالفنون، یك رویا بود كه ناتمام ماند.
امیركبیر شهید یك رؤیا است. شهید مبارزه نور با تاریكی. شهید مبارزه دانش با جهل. اما شهادتش هم درسی نهفته در خود داشت. او را در حمام باغ فین كشتند. باغی كه امروز یكی از نه باغ پرونده میراث جهانی «باغ ایرانی» است و تعبیر برخی ها از «باغ ایرانی»، یعنی عدن و بهشت كه تجلی عالم ماورا است و به دست معمارانی عارف ساخته شده اند. امیركبیر با شهادتش در یك «باغ ایرانی» یادآوری كرد كه این هم باغ و ملكی است ساخته دست انسان؛ نه گوشه ای از بهشت. چون كه در بهشت كشتار نمی كنند!
امروز هم دارالفنون، از بسیار جهات، هنوز رویای ناتمام است. هنوز آموزش عالی ما نمی تواند تولید علم كند. هنوز، مانند زمان دارالفنون، ما علم یا فناوری را از خارج می آوریم و به زخم دردمان می زنیم. هنوز نتوانسته ایم دارالفنون را به درالعلم تبدیل نماییم. هنوز رؤیاهای ناتمام بسیاری داریم.»
نشست «دارالفنون؛ رؤیای ناتمام» چهارشنبه ۱۸ دی، از ساعت ۱۶ تا ۱۸ در «مركز هنر پژوهی نقش جهان» با همكاری فرهنگستان هنر برگزار می گردد و ورود عموم آزاد است.

1398/10/16
23:09:43
5.0 / 5
4171
تگهای خبر: آموزش , موسسه , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری