ArtKit کیت هنری

گله حسن معجونی از قیمت بلیت تئاتر، سوبسید بدهید

گله حسن معجونی از قیمت بلیت تئاتر، سوبسید بدهید به گزارش كیت هنری حسن معجونی با تشریح دلایلی كه منجر به تعطیلی سه ساله جشنواره مونولیو و تعطیلی آكادمی آن شده بود با انتقاد از قیمت بلیت تئاترها بیان كرد: وظیفه دولت این است كه در اینباره سوبسید لازم را بدهد تا بلیت مجانی یا ارزان دست مخاطب برسد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، سرپرست گروه «لیو» بامداد چهارشنبه، سوم مهرماه در نشستی خبری جزئیاتی را درباره هفتمین دوره فستیوال مونولیو كه از دی ماه به مدت 6 ماه با 12 گروه نمایشی و در سه شهر تهران، شیراز و رشت برگزار می شود، عرضه كرد.
او درباره به تعویق افتادن برگزاری این فستیوال در سه سال گذشته، با اشاره به بروز برخی مشكلات اظهار داشت: زمانی كه فستیوال را شروع كردیم شاید مونولوگ جذابیت هایی داشت ولی اینقدر تعداد فستیوال های مونولوگ زیاد شد كه دیگر خودم حس خوبی نداشتم و البته زمانی لازم بود كه بررسی هایی انجام دهم و شاید لازم است چیزهایی را تفكیك نماییم چون مثلا جریان دانشجویی كارش باید یك چیزی باشد و ما یك چیز دیگر.
حسن معجونی با اشاره به برخی برنامه ریزی ها مثل تور تهران ـ تفلیس كه به سرانجام نرسید، اضافه كرد: ما در دو دوره اخیر فستیوال چرخشی داشتیم كه الان می خواهیم به همان رویه اولیه و اصلی خودمان برگردیم. ماجرایی كه مربوط به ناكامی برنامه هایمان بود هم به شهرستان ارتباط داشت چون ما بخاطر مشغولیت هایی كه در مبحث آموزش و آكادمی داشتیم كارمان به تعطیلی سه ساله فستیوال رسید ولی از آنجائیكه كاسب كار نیستیم، آموزش هم تعطیل شد و دیگر ترجیح می دهیم در حین برنامه های فستیوال و اجرا، آموزش را پیش بگیریم.
این هنرمند درباره موانعی كه ادامه كار آكادمی را ممكن نكردند، افزود: گرداندن و اداره مقولات آموزشی خیلی سخت شده و ما در شروع ۳۵۰ نفر متقاضی داشتیم با ۳۵ نفر از میان خودمان كه تصمیم گرفتیم با امتحان افراد را در آكادمی بپذیریم چون دنبال كمیت و پول نبودیم. اما شرایط برای كار با عنایت به هزینه ها، به جایی رسید كه نمی توانستیم رقابت نماییم و نمی خواستم از مقاومتی كه داشتم كم كنم تا هر كسی را بپذیریم و پول بگیریم كه اموراتمان بچرخد بنابراین به روال سابق برگشتیم تا در فستیوال مونولیو و میكرولیو مقوله آموزش را بگنجانیم.
این بازیگر و كارگردان تئاتر در ادامه به وضعیت آموزشگاه های تئاتر و هم گران بودن قیمت بلیت اشاره نمود و اظهار داشت: وقتی می گویم دنبال پول نبودیم برپایه همان اعتقاد است كه سر قیمت بلیت ها هنوز گله دارم كه بی خودی آنرا بالا بردیم چون اتفاقا باید شرایطی فراهم گردد كه همه راحت تر تئاتر ببینند و دولت هم باید سوبسید بدهد تا بلیت ارزان به مخاطب برسد. من از همان زمانی كه جریان این فستیوال را راه اندازی كردیم به دنبال كمك گرفتن یا ارتباط برقرار كردن با سیستم دولتی نبودم اما اگر روزی بخواهم برای این رویداد چنین كاری كنم حتما در جهت گرفتن سوبسید و حمایت برای مخاطب خواهد بود.
وی افزود: من در آكادمی اصرار داشتم قیمت ها طوری باشد كه همه راحت بیایند ولی نشد، در حالیكه می بینیم وضعیت آموزشگاه های چقدر بی در و پیكر شده و فقط كافی است بروید و قیمت ها را ببینید.
معجونی در بخشی دیگری از سخنانش اظهار داشت: آنچه نسبت به جشنواره های مونولوگ دانشجویی گفتم به معنای سطح پایین ان ها نیست، چون كه من كلا فستیوال دانشجویی را از جشنواره تئاتر فجر هم معتبرتر می دانم، اما به نظرم باید به یك نكته ای فكر نماییم. وقتی فستیوال برگزار می نماییم به همه چیز تئاتر باید فكر نماییم همچون تئاتر آماتور و فاصله بین این ها با دانشجویی و حرفه ای در حالیكه وقتی تئاتر آماتور نداریم باید تئاتر را تعطیل نماییم. ما یك زمانی دنبال تئاتر خصوصی بودیم ولی اینكه یك ماه و نیم اجرا نماییم و چند بازیگر چهره داشته باشیم این ها تئاتر نیست.
این هنرمند همینطور درباره نظارت ها و ممیزی در نمایش های این فستیوال هم اظهار داشت: با این سیستمی كه در نظارت هست تلاش می نماییم متن ها را از سلاخی نجات دهیم و اصلا دلیل اینكه ۶ ماه زمان برای فستیوال گذاشتیم همین بود كه اگر اتفاقی افتاد بتوانیم اثری را جایگزین نماییم، چون كه اصولا نظارت در اینجا بومی است و در شیراز و مثلا رشت با هم فرق می كند.
در ادامه این نشست گفته شد كه مبحث آزاد هم برای متن ها در فستیوال درنظر گرفته شده، مهدی چاكری با اشاره به راه اندازی سایت گروه «لیو» و تاكید این دوره از فستیوال مونولیو بر كیفیت توضیح داد: تا آخر مهرماه زمان برای ارسال متن ها فرصت هست و بعد تمدید نمی گردد. زمان فستیوال را هم اواسط دی و بهار امسال درنظرگرفته ایم و ۱۲ اجرا در این مدت خواهیم داشت و یكسری اثر هم از بین آنها سفارش داده خواهد شد. ضمن اینكه در هر ماه مقرر است ۲ اجرا داشته باشیم و این ۱۲ كار در ۶ ماه اجرا خواهد شد چون می خواهیم این آثار بازخورد بهتری بگیرند و نقد شوند.
همینطور مجتبی كاظمی درباره همكاری فستیوال با تماشاخانه «دیوار چهارم» اظهار داشت: باآنكه فضای تجاری در تئاتر بوجود آمده و تماشاخانه های خصوصی به شدت برای درآمدزایی مشكل دارند و بعضاً به جشنواره هایی كه بدون برنامه ریزی است متوسل می شوند اما ما تلاش كردیم رویدادهایی كه بدون تفكر است را برگزار نكنیم و همكاری با فستیوال «لیو» برای ما جای افتخار دارد.1398/07/03
14:36:49
5.0 / 5
4499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری