ArtKit کیت هنری

پیام های دیرهنگام معاون وزیر و مدیركل تجسمی به جشنواره جوانان

پیام های دیرهنگام معاون وزیر و مدیركل تجسمی به جشنواره جوانان كیت هنری: سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هادی مظفری مدیركل تجسمی ارشاد به بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران در روز پایانی این جشنواره پیام دادند.به گزارش كیت هنری به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره كل هنرهای تجسمی، سیدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود به ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران چنین آورده است: «فرزندان ایران عزیز، هنرمندان نامدار فردا، كارهای بزرگ و ماندگار برآمده از آرمان های والا و رؤیاهای روشن و امیدهای استوارند.
كارهای بزرگ را از فاصله ای دورتر و از حاصل ارزشمندش می توان به راحتی بازشناخت، یكی از این شمار، همین فرصت مغتنم گردآمدن جوانان هنرمند در سایه استادان هنر و تجربه ی توأمان آموختن و آفریدن است. بهانه ی مباركی كه با نقش خیال انگیز هنر و جوهر دستانِ جوان، مخاطبانِ هنر را به منظری دلپذیر و خیال انگیز می خواند.
سی و یك سال پیش ـ زمانی كه هیچكدام از دختران و پسران شركت كننده امروز به دنیا نیامده بودند ـ، جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با آرمانی والا و امیدی استوار شكل گرفت و امروز، بعد از بیست و پنج دوره، آغاز فصل جدید این رویدادِ موفق ملی است.
رویدادی كه در خاطر خیلی از هنرمندان چهل/ پنجاه ساله ایران عزیز ما، ردپایی دارد و این ردپا برآمده از تفاوت و تمایز این جشنواره است. پیوستگی رقابت با رفاقت، تجربه ی یك هفته همزیستی و همكاری و ایده پردازی و هنرورزی ـ كه در هنرهای تجسمی بیشتر برآمده از خلوت است ـ در جلوت و جمع. شور و انگیزه ی خالصانه استادانِ امروز برای فردا، همه و همه نكته هایی است كه می تواند آموزه ی ارزشمندی را در ذهن و ضمیر ما برای یك عمر، قوت دهد و آن كیمیای گفتگوست، گوهر همدلی، كه اگر چنین سرمایه ی ثمینی داشته باشیم گذشتن از دشواری ها آسان خواهد بود.
خرسندم كه به همت همكاران سخت كوشم در ایلام و تهران، بیست و ششمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی جوانان، در خاكی میزبان شماست كه نماد قدمت و مقاومت سرزمین مینوی ماست. خوشحالم كه به فروتنی می توانم آفرین گوی هنرمندانِ جوان باشم و آرزو كنم كه آموزه های هنری، چنین بلند و بشكوه، آمیزه ی جان و جوهر قلم هنرمندانی باشد كه میراث داران شایسته ی فردا هستند.»
همچنین، هادی مظفری مدیركل دفتر تجسمی ارشاد نیز در پیام خود نوشته است: «قرار، پای ِجنگل های انبوه بلوط، انگار تفاوتی هست بین شما با دیگران. اینكه شما این همه خاطرخواه و مشتاق دارید، سوژه عجیبی است.
اینكه هنرمندان بزرگ، برای وقت و ساعات زندگی شان برنامه دارند وهر دعوت و حضور وداوری را نمی پذیرند ولی پای شما كه پیش كشیده می شود، برای دیدن وبودن كنارتان، چمدانشان را می بندند و سفرمی كنند به سمت ِ دیناركوه، قلاقیران و كبیر كوه، یعنی شماها فرق دارید. به خیال من، بین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان با بقیه جشنواره ها، تفاوت هست. شاید برای شما هم جالب باشد كه خودتان بدانید، در میان آدم بزرگ های هنر این سرزمین، این همه دوستدار ومشتاق دارید!لابد فكر می كردید كه فقط شما هستید كه دلتان می خواهد چندروز كنار ِبهترین اساتید هنر ِایران كاركنید، زندگی كنید و تجربه بیاندوزید در كوله بارتان. بگذارید رازی را برایتان فاش كنم!
به همان میزان كه شما شوق ِانتخاب شدن و بودن وآموختن از اساتید بزرگ این خاك را داشتید، بزرگانی ازهنر ایران را دیده ام وصدای ِ مهربانشان را شنیدم كه برای بودن كنارشما و این جشنواره، پیغام بزرگوارانه فرستادند و بار سفر بستند به سمت ِدریاچه دوقلوی سیاه گاو، تنگه رازیانه و جنگل های انبوه بلوط. شاید پیدا كردن دلیلش كارسختی نباشد! شما استعدادهای هنر این سرزمین اید، شما اكتشاف دانشمندان ِهنر این بوم واقلیم هستید در عصر تكنولوژی و غوغای ستارگان.
شما برگزیده اید قبل از هر داوری وقضاوت، اگر؛قدرِخودتان را بدانید و مراقبش باشید. اگر جای ِپای اساتید تان را دنبال كنید ومطالعه كنید، بی آنكه بخواهید قدم هایتان را -دقیقا- جای پای آنها بگذارید وفُرم راه رفتن شان را تكراركنید. (قرارنبود شما را نصیحت كنم واصلا هم قرارنیست)
اینكه- امروز - اینجایید و بین هزاران هنرمند ِ جوان كشور نام شما، دقیقا شما ۱۲۸ هنرمند برتر جوان كشور را منتشركرده اند، حتما شایسته بودید وهستید كه -امروز- اینجایید.
دوستان من در دبیرخانه جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران، پس از ربع قرن تجربه، این دفعه از اساتید هنر خواستند تا برای تان نامه بنویسند. در روزگاری كه كبوتران نامه رسان و صندوق های زردِ پستی به افسانه و خیال و تاریخ پیوسته اند. لابد نامه ها به دست شما و خیلِ زیادی از جوانان با استعداد این مرز وبوم رسیده است. لطفا نامه ها را باردیگر وچندباره بخوانید. رازهای زیادی میان این واژگان نهفته است. شما پیدایش كنید. شما كشف اش كنید. نمی گویم مسیر را كوتاه كنید، اما قبل از سفر، بنشینید پای سخن ِ آنها كه قبل از ما وشما این راه را پیموده اند. خیلی ها امید بسته اند و چشم دوخته اند به شما، به ذهن خلاق تان، به سرانگشتان با ذوق تان، به خیال هایی كه درسرمی پرورانید و وآنچه در سر می سازید ومی كِشید و ثبت می كنید!خیال هایتان، "چون لحظه ی شوق، شبهه، انتظار و نگرانی در گشودن بسته ی بزرگی كه نمی دانی در آن چیست چون سفر اولین با هواپیما بر فراز اقیانوس، چون غوغای درونم، لرزش دل و دستم در آستانه ی دیدار..." * ست برای همه ما. گفتم خیلی ها! واین واژه را با دقت انتخاب كردم كه نگفتم خیلی ازما و دبیران وداوران وستاد جشنواره. خیلی ها یعنی همه آنهایی كه ایران عزیز را بزرگ وسربلند می خواهند. خیلی ها یعنی همه امیدواران به فردای بهتر برای این خاك. این آب. این بوم و این مردم نجیب.»
بیست و ششمین جشنواره هنرهای تجسمی جوانان ایران از سی ام مرداد تا سوم شهریور در شهر ایلام در حال برگزاری است. اختتامیه این جشنواره، عصر یكشنبه، سوم شهریور ماه در دانشگاه ایلام برپا می شود و برترین های جشنواره تجسمی جوانان ایران در رشته های ۹ گانه هنرهای تجسمی معرفی خواهند شد.


منبع:

1398/06/03
15:19:16
5.0 / 5
4506
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری