ArtKit کیت هنری

مروری بر سینمای ایران در اسكار

مروری بر سینمای ایران در اسكار به گزارش كیت هنری مستند «در جستجوی فریده» بیست و پنجمین نماینده سینمای ایران در شاخه بهترین فیلم یین المللی جوایز سینمایی اسكار خواهد بود.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، سینمای ایران كه از سال ۱۹۷۷ برای نخستین بار فیلمی را بعنوان نماینده خود در شاخه بهترین فیلم خارجی اسكار برگزید در طول بیشتر از چهار دهه گذشته، بیست و چهار فیلم ایرانی را جهت شركت در این رویداد سینمایی برگزیده است و امسال و در اسكار ۲۰۲۰؛ بیست و پنجمین حضور سینمای ایران با یك مستند رقم خواهد زد.
ماحصل ۲۴ حضور سینمای ایران در شاخه بهترین فیلم خارجی (بهترین فیلم بین المللی) جوایز اسكار، كسب دو جایزه با فیلم های «جدایی» و «فروشنده» ساخته های اصغر فرهادی و یك نامزدی با فیلم «بچه های آسمان» به كارگردانی مجید مجیدی بوده است.
سال قبل از میان ۸۷ فیلمی كه واجد شرایط رقابت در شاخه فیلم خارجی جوایز اسكار شدند، ۷ كشور آثار مستندشان را بعنوان نماینده خود در این رویداد انتخاب كردند كه شامل «گورهایی بدون نام» به كارگردانی «ریتی پان» از كامبوج، «والتز والدهیم» ساخته «روث بكرمن» از اتریش، «الدورادو» ساخته «ماركوس ایمهوف» از سوئیس، «شكارچی روح» از «رائد عندونی» به نمایندگی از سینمای فلسطین، «زرد ممنوع» به كارگردانی «پیترا برتكلی» از كشور نیوزلند، «بازندگان فوق العاده: یك دنیای متفاوت» ساخته «آرانوس ماتلیس» از لیتوانی و «ادامه دارد» به كارگردانی «ایوارس سلكیس» از كشور لتونی می شود.
آخرین بار در سال ۲۰۱۴ بود كه یك اثر مستند به نام «تصویر گمشده» به كارگردانی «ریتی پان» از كامبوج، توانست به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی جوایز اسكار راه یابد.
سالها پیش برای اولین بار وزارت فرهنگ و هنر وقت در سال 1356 فیلم «دایره ی مینا» ساخته ی داریوش مهرجویی را به اسكار معرفی نمود و بعد از آن فیلم «باد صبا» ساخته ی آلبر لاموریس بعنوان نماینده ی ایران در سال 57 راهی آكادمی اسكار شد و بعد از ۱۷ سال وقفه و در سال ۱۹۹۴ فیلم «زیر درختان زیتون» به كارگردانی عباس كیارستمی نماینده ایران در شصت وهفتمین دوره جوایز اسكار نام گرفت. «بادكنك سفید» از جعفر پناهی در سال ۱۹۹۵ به اكادمی ارائه شد و بعد از یك سال وقفه و در سال ۱۹۹۷ فیلم «گبه» محسن مخملباف نماینده ایران در این جوایز سینمایی شد.
«بچه های آسمان» ساخته مجید مجیدی در سال ۱۹۹۸ به اسكار خارجی رفت و برای نخستین بار سینمای ایران توانست به جمع نامزدهای نهایی شاخه بهترین فیلم خارجی اسكار راه یابد و سال بعد آن هم «رنگ خدا» دیگر ساخته مجیدی فرصت حضور در این جایزه سینمایی را پیدا كرد.
«زمانی برای مستی اسب ها» ساخته بهمن قبادی در سال ۲۰۰۰، «باران» مجید مجیدی (۲۰۰۱)، «من ترانه ۱۵ سال دارم» به كارگرانی رسول صدرعاملی (۲۰۰۲)، «نفس عمیق» ساخته پرویز شهبازی (۲۰۰۳)، «لاك پشت ها پرواز می كنند» از بهمن قبادی (۲۰۰۴)، «خیلی دور خیلی نزدیك» به كارگردانی رضا میركریمی (۲۰۰۵)، «كافه ترانزیت» از كامبوزیا پرتوی (۲۰۰۶)، «میم مثل مادر» اثر رسول ملاقلی پور (۲۰۰۷)، «آواز كنجشگ ها» از مجید مجیدی (۲۰۰۸)، «درباره الی» به كارگرانی اصغر فرهادی (۲۰۰۹) و «بدرود بغداد» از مهدی نادری (۲۰۱۰)، نمایندگان سینمای ایران در دهه نخست هزار سوم میلادی بودند تا در سال ۲۰۰۱ سینمای ایران با فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی توانست برای نخستین بار این جایزه مهم را به ویترین افتخارات خود اضافه كند.
در سال های ۲۰۱۴، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ به ترتیب فیلم های «گذشته» اصغر فرهادی، «امروز» رضا میركریمی و «محمد رسول الله» مجیدی به اسكار فرستاده شدند و در سال ۲۰۱۶ اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» برای بار دوم اسكار خارجی را برای ایران به ارمغان آورد.
سال ۲۰۱۸ هم فیلم «نفس» از نرگس آبیار نماینده سینمای ایران در نودمین دوره جوایز سینمایی اسكار بود و سال قبل هم فیلم «بدون تاریخ، بدون امضاء» ساخته وحید جلیلوند این فرصت را یافت تا نماینده سینمای ایران در این جوایز سینمایی باشد.
لیست نامزدهای نهایی جوایز اسكار ۲۰۲۰ روز ۱۳ ژانویه (۲۳ دی ماه) اعلام خواهد شد و مراسم اعطای جوایز نود و دومین دوره این رویداد سینمایی در تاریخ ۹ فوریه (بامداد دوشنبه ۲۱ بهمن) برگزار می شود.1398/05/27
13:33:59
5.0 / 5
4673
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری