ArtKit کیت هنری
دلیل پافشاری دولت چیست؟

نامه سرگشاده یك تهیه كننده موسیقی به وزیر ارشاد

نامه سرگشاده یك تهیه كننده موسیقی به وزیر ارشاد به گزارش كیت هنری یك تهیه كننده و ناشر موسیقی بعد از بروز برخی حواشی پیرامون تصویب قانون اختصاص ۱۰ درصد مبلغ فروش كنسرت ها به فعالیت های فرهنگی متنی را خطاب به وزیر ارشاد منتشر نمود.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، امیرعباس ستایشگر تهیه كننده و ناشر موسیقی بعد از بروز برخی حواشی پیرامون تصویب قانون اختصاص ۱۰ درصد مبلغ فروش كنسرت ها به فعالیت های فرهنگی» متنی را خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر نمود.
در متن انتشار یافته از طرف امیر عباس ستایشگر كه به رسانه ها ارسال شده، آمده است:
«باسمه تعالی
جناب آقای دكتر صالحی / وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی / با سلام و احترام
این دومین نامه ای ست كه برای شما می نویسم. اگر خاطرتان باشد نخستین نامه درباره بنیاد رودكی بود كه بجای ترتیب اثر دادن، وضعیت هنر در آن بنگاه روی به وخامت برداشت. من هنوز هم در كمال ِخوش باوری به روحیه ی سالم و هنرگرایانه شما شكی ندارم اما بیشتر از هر زمان مطمئنم كه شما درباره موسیقی این مملكت در جهل به سر می برید و یا به اصطلاح «آدرس غلط» به شما می دهند.
جناب آقای وزیر، حال موسیقی خوب نیست. اهالی موسیقی در یك خشم بی سابقه قراردارند و تنها بانی آن معاونت هنری منصوب شماست كه فضای ملتهب موسیقی را بدون مدیریت رها كرده است. ما از دولتمردانمان در این چهل سال آموخته ایم كه از حق بگوییم و هراسی از عواقبش نداشته باشیم. از اینكه مجوزهایمان مشكل پیدا كنند، از جوامع هنری به خاطر لابی گری ها حذف بشویم و یا دستان مدیران كم ظرفیتِ بدنه ارشاد پای بند راهمان گردد.
آقای دكتر صالحی، این چه پافشاری و كوشش برای بی اعتنایی به اهل موسیقی است كه با وجود اینكه تمام افراد ذی صلاح و صاحب تجربه با این قانون مخالف هستند، دولت همچنان روی خوش به همراهی با هنرمندان موسیقی نشان نمی دهد؟ اگر تمام مسائل این یك سال قبل را كنار بگذاریم كه خود مثنوی هفتصد من خواهد شد، سوژه برداشت ۱۰ درصد از درآمد كنسرتهای موسیقی، لیوان ِتا لب لبریزِ صبر اهالی موسیقی را سرازیر كرده است. حتما می دانید ما یك دفعه مبادرت به چنین اعتراض هایی نكرده ایم، در ابتدا و از طریق گفتگو از مدیران شما وقت خواستیم تا دراین باره و مواردی دیگر گفتگو نماییم تا گره را با دست باز نماییم كه دندان بماند برای روزهای مبادا تر. اما تفرعن معاون هنری تان كار را به جایی رساند كه حاصل درخواست های ما برای گفتگو در ۵ دفعه، بدون پاسخ رها گردید. در ادامه اطلاعیه ای رسمی صادر شد كه بی تفاوت از كنار آن رد شدید، درخواست تجمع در وزارتخانه را كردیم كه ترتیب قراری داده شد در جلسه ای. (چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت) سوژه ۱۰ درصد را بررسی كردیم و با وجود دلایلی كه داشتیم سوژه ابتر ماند. در آن جلسه گفتیم با همه ممیزی های سختگیرانه وزارت ارشاد، با فشارهای مالی كه بر مردم مستولی شده، با لغو كنسرت هایی كه حتی ارشاد جرأت آنرا ندارد پای مجوزهای خودش بایستد، با عنایت به ضررهای عظیمی كه موسیقی غیر تجاری می دهد این طرح به صلاح نیست اما …اگر امروز به شما بگویند از فیش حقوقتان ماهیانه ۱ میلیون تومان به ما بدهید ما خرج هنر در مناطق كم بضاعت نماییم چه می گوئید؟ بله با شما موافقم اگر با طیب خاطر باشد كه خیر و بركت كردن سفارش همه اولیا ست. اما اینجا به زور می خواهند از ما وصول كنند.
آقای دكتر صالحی، این چه پا فشاری و كوشش برای بی اعتنایی به اهل موسیقی است كه با وجود اینكه تمام افراد ذیصلاح و صاحب تجربه با این قانون مخالف هستند، دولت همچنان روی خوش به همراهی با هنرمندان موسیقی نشان نمی دهد؟ آیا خبردارید كه این لایحه را خود وزارت ارشاد به مجلس برده تا از كنسرت ها پول بگیرد و در مناطق محروم هزینه كند؟ آیا خبردارید كمیسیون فرهنگی با این مساله مخالف بوده و با پافشاری وزارت ارشاد این طرح در كمیسیون تلفیق رأی آورده؟ آیا خبردارید در درون وزارت ارشاد دودستگیِ بی تعادلی وجود دارد كه تكلیف كار بدون بخشنامه هنوز سرگردان است؟ آیا خبردارید كه مدیركل دفتر موسیقی _تنها مخالف این طرح در دولت _مجبور به استعفا شده است؟ مدیر كلی كه با پایفشاری معاون هنری منصوبتان و با مخالفت بیشتر ناشران موسیقی به میدان آمد اما امروز_بعد از یكسال _ به خاطر باندبازی ها و فشارهای مدیریتی دست از حمایت او برداشته اید و یك مدیر را قربانی معاونت هنری می كنید. می خواهند تنها مدیری كه با این مساله مرتبت و مخالف است را از گردانه خارج كنند كه بدون مانع كار را پیش ببرند. معاونینتان حتی به مدیران كل خود رحم نمی كنند چه رسد به ما.

آقای وزیر می دانید! دیوار حاشا بلند است اما ما اهل موسیقی، سالهاست در بالای آن دیوار ایستاده ایم و مدیران را نظاره می نماییم. من تا به امروز بیشتر از ۵ معاون وزیر در امور هنری دیده ام و با ایشان همكار بوده ام …می دانم كه می دانید تمام آنچه می گویم صحت دارد، چون شما كسی نیستید كه آخرت را به دنیا بفروشید. نَفَس شما به قرآن وحافظ و نهج البلاغه گره خورده است. از نوشته های عارفانه تان این را دریافته ام كه دمی با بایزیدها و ابوسعید ها نشسته اید. آخر این چه ظلمی ست كه بر سر اهالی موسیقی می رانید؟ و تا از آن دم می زنیم همكارانتان می گویند: «قانون شده است و نمی گردد كاری اش كرد». اگر به تاریخ سری بزنیم در دوره پهلوی هم چادر از سر زنان سرزمینمان بر می داشتند، چونكه قانون بود. اما عاقبت را دیدیم.
در پایان، سال هاست كه با اعتقاد در كنار مردان نظامی، سیاسی و فرهنگی خود ایستاده ایم و كار هنر را به پیش می بریم، در این شرایط حساس كه كشورمان نیاز به آرامش و همدلی دارد، شمشیرتان را از سر اهل موسیقی بردارید، در معاونت های مربوطه، میزهای بزرگ را به آدم های كوچك نسپارید، گوش شنوا داشته باشید كه خیر و بركت همه در گفتگو و تعامل است. از شما صمیمانه پوزش می طلبم اگر نوشته ام گزنده و تلخ است. خیلی خودمانی بگویم «حالمان گرفته است». حال كه صدایمان به جایی نمی رسد و زور شما بر ما افزون است و فریاد ما را نمی شنوید، در شب های پیشرو، وقتی در سایه قرآن می نشینیم و شبهای قدر را زنده نگه می داریم، من بعنوان كوچك ترین عضو خانواده صبور موسیقی شما را به خدا وا می گذارم و برای خود و همكارانم بخشش از گناهان و صبر بیشتر طلب می كنم. ایاك و ظلم من لاتجد علیك ناصرا الا الله. والحمد لله ِ اولاً و آخرا / سید امیرعباس ستایشگر»

1398/02/30
15:06:50
5.0 / 5
4249
تگهای خبر: برند , رسانه , فروش , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری