ArtKit کیت هنری

بدیهه سرایی با مجید كیانی در جشنواره موسیقی فجر

بدیهه سرایی با مجید كیانی در جشنواره موسیقی فجر به گزارش كیت هنری مجید كیانی ـ مدرس موسیقی ایرانی و نوازنده سنتور ـ در سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر، پژوهشی در ارتباط با بدیهه سرایی عرضه خواهد كرد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، كیانی با بیان این خبر اظهار داشت: «برنامه ای كه امسال در نظر دارم پژوهشی به همراه اجرا خواهد بود. مبحث پژوهش هم در زمینه بدیهه سرایی در موسیقی ایرانی است.»
كیانی درباره اهمیت این بخش از موسیقی ایرانی اضافه كرد: «بدیهه سرایی اصولا وقتی در یك دستگاه و ردیف تعریف می گردد به یك شكل است و اگر به صورت آزاد و برپایه مُد و مایه آن دستگاه باشد، نوع دیگری خواهد بود.»
این هنرمند با اشاره به اهمیت جزئیات و تفاوت های بدیهه سرایی اظهار داشت: «برای نشان دادن این تفاوت ها نیاز به اجرا است تا حین توضیحات با مثال هایی كه زده می گردد مطلب برای مخاطب به صورت ملموس مشخص شود.»
از نظر این نوازنده سنتور چگونگی بدیهه سرایی یكی از شاخص های مهم موسیقی ما ایرانی هاست كه لازم بود در جشنواره موسیقی فجر شرح داده شود.
كیانی با اشاره به بخش دیگری از صحبت هایش در زمان اجرا اضافه كرد: «در ادامه هم از مشكلاتی خواهم اظهار داشت كه بدیهه سرایی ایرانی امروز با آن دست به گریبان است. در واقع به صدمه شناسی این مورد خواهم پرداخت تا در هر صورت بتوان راهی برای پیشرفت این سبك از موسیقی كشور پیدا كرد.»
نویسنده كتاب «هفت دستگاه» بر این باور است كه آهنگسازی برای اركسترهایی كه دارای تلفیقی از سازهای ایرانی و غیر ایرانی هستند چندان موفق نبوده: «آهنگسازی در گروه هایی كه سازها به صورت تلفیقی از سازهای ایرانی و غیر ایرانی مانند پیانو با سنتور، كمانچه با ویولن و... هستند معمولا نتیجه درخشانی ندارد اما وقتی تنها سازهای ایرانی در یك اركستر هستند، تجربه نشان داده كه كارهای خوبی عرضه می گردد. »
او البته تصریح كرد كه امروزه موسیقی های تلفیقی خوبی هم با كشورهای دیگر داشته ایم و این بدین معنا نیست كه به هیچ وجه كارهای خوبی در این زمینه عرضه نشده است.
طبق اعلام روابط عمومی سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر، بزودی جزئیات بیشتری از اجراهای سی وچهارمین جشنواره موسیقی فجر اعلام خواهد شد.1397/11/01
14:08:41
5.0 / 5
4303
تگهای خبر: جشن , جشنواره , دستگاه , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری