ArtKit کیت هنری
برای اكران در هنر و تجربه صورت گرفت؛

رونمایی از یك مستند موسیقایی دیگر، قطار مسیر ۶۰ به دهه ۹۰ رسید

رونمایی از یك مستند موسیقایی دیگر، قطار مسیر ۶۰ به دهه ۹۰ رسید كیت هنری: مستند قطار مسیر ۶۰ به كارگردانی كتایون جهانگیری در آستانه اكران در گروه سینمایی هنر و تجربه رونمایی گردید.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، مستند «قطار مسیر ۶۰» چهارمین فیلم مستند در رابطه با تحولات تاریخ معاصر موسیقی ایران، شمرده می شود كه در گروه «هنر و تجربه» روی پرده خواهد رفت. آیین رونمایی از این مستند پگاه امروز یكشنبه ۲ دی ماه با حضور كتایون جهانگیری كارگردان این مستند و تعدادی از علاقه مندان به سینمای مستند در مركز گسترش سینمای مستند و تجربی برگزار گردید.
جهانگیری سپس نمایش فیلم خود در سخنانی ضمن اشاره به روند پژوهش و ساخت این مستند، اظهار داشت: این مستند در واقع در سال ۹۱ تولید شده است. من تحقیقات روی این مساله را از سال ۸۶ آغاز كردم اما در راه تحقیق به چالش هایی خوردم كه منجر به تعویق ساخت آن شد. حتی در آن سال ها طرح اولیه این مستند هم پسندیده و تصویب گردید اما به ساخت و تولید نرسید تا اینكه با پیگیری هایی كه مسئولان مركز گسترش داشتند، سرانجام با تولید آن موافقت شد. حاصل این پیگیری ها و تحقیقات هم ۲ فیلم شد كه بخش اول مستند «فریاد شد آواز» بود و قسمت دوم آن همین «قطار مسیر ۶۰» است.
وی افزود: نسخه نهایی مستند «قطار مسیر ۶۰» در سال ۹۲ به صورت تدوین شده آماده شد اما به سبب تغییر مدیران مركز، كار در آرشیو ماند. سال ۹۴ بود كه فیلم را به گروه «هنر و تجربه» ارائه كردیم و پذیرفته هم شد اما باز هم به اكران نرسید.
جهانگیری با اشاره به توفیقات جشنواره ای مستند «بزم رزم» در سال ۹۵ بیان كرد: اگر موفقیت های آن مستند و بعدها استقبال از اكران آن نبود احیانا هنوز هم فضا برای دیده شدن مستندهایی مانند «قطار مسیر ۶۰» مهیا نمی شد و این فیلم هم كماكان موفق به كسب مجوز اكران نشده بود.
وی توضیح داد: با عنایت به تاریخ ساخت «قطار مسیر ۶۰» قرار بود این مستند پیش از «بزم رزم» در گروه «هنر و تجربه» اكران شود اما این اتفاق نیفتاد. هرچند كه در مجموع خوب است این روزها بستر و مسیری فراهم شده تا مستندهای موسیقایی بیشتر دیده شود.
جهانگیری در ادامه به برخی نقدها نسبت به مستند «قطار مسیر ۶۰» اشاره نمود و توضیح داد: خیلی ها سپس تماشای این مستند از من پرسیده اند چرا در روایت این مقطع تاریخی سراغ مطرح ترها نرفتی و آدم های دست دوم را انتخاب نموده ای؟ در پاسخ به این دوستان و دیگرانی كه چنین نظری دارند می گویم به نظرم اتفاقا همین ها پرچمداران و دسته اول های موسیقی دهه شصت بوده اند كه بعضی از آنها امروز فراموش شده اند.
وی تاكید كرد: در روایت این سرگذشت به دنبال نظرات بی طرفانه بودم و در تمام مراحل ساخت این مستند اهتمام كردم نگاهی همه جانبه به شرایط موسیقی ایران در آن سال ها داشته باشم.
كارگردان «قطار مسیر ۶۰» درباره پرداختن نشدن به خوانندگان مهاجرت كرده به خارج از كشور در سال های سپس انقلاب در این مستند هم تاكید كرد: این فیلم در بستر تحولات داخل كشور در حال روایت است و به نظر باید روی فعالیت افرادی تمركز می كردیم كه در همین جا مانده و تلاش نموده اند موسیقی را زنده نگه دارند، آن هم در شرایطی كه عده ای به دنبال حذف كامل بودند. آنها كه به خارج از كشور رفتند طبیعتا با این دشواری ها مواجه نبوده اند و تأثیری در آنچه به دنبال روایت آن بودیم، نداشتند.
جهانگیری درانتها بیان كرد: زمانی مستند «قطار مسیر ۶۰» ساخته می شد هنوز هیچ فیلمی در این حوزه ساخته نشده بود و بنا بر این با خط قرمزهای بسیاری مواجه بودیم. الان بستر تغییر كرده اما آن سال خطوط قرمز و ملاحظاتی وجود داشت و با آن دشواری ها این مستند تولید شده است.

1397/10/02
20:40:49
5.0 / 5
4955
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری