ArtKit کیت هنری

دفاع كیت بلانشت از سیاست جشنواره كن

دفاع كیت بلانشت از سیاست جشنواره كن كیت هنری: «كیت بلانشت» رئیس هیات داوران بخش رقابتی كن اظهار داشت: ملاك انتخاب فیلم ها باید بر مبنای سطح كیفی باشد نه جنسیت كارگردان.


به گزارش كیت هنری به نقل از گاردین، این بازیگر استرالیایی برنده اسكار در نشست خبری داوران هفتادویكمین جشنواره فیلم كن از حضور چشمگیر زنان در بین اعضای هیات داوران رقابتی و همینطور افزایش زنان در هیات انتخاب جشنواره بعنوان نشانه ای از تعهد جشنواره كن در لحاظ كردن همه سلیقه ها و نگاه ها یاد كرد اما اشاره ای داشت در خصوص اینكه فرآیند انتخاب فیلم برای جشنواره باید بر مبنای شایستگی باشد نه برابری جنسیتی.
وی ادامه داد: اكنون فیلم های چند كارگردان زن در بخش رقابتی كن پذیرفته شده اما این فیلم ها تنها به خاطر جنسیت كارگردانشان اینجا نیستند بلكه ملاك سطح كیفی است و ما هم همه را بعنوان فیلمساز مورد ارزیابی قرار می دهیم.
جشنواره كن برای انتخاب تنها ۳ فیلم از كارگردانان زن در بین ۲۱ فیلم بخش رقابتی در چند مدت اخیر با انتقادات شدیدی رو به رو بوده است و در تاریخ ۷۰ ساله این رویداد سینمایی «جین كمپیون» كارگردان نیوزلندی همچنان تنها برنده زن نخل طلاست.
«بلانشت» اذعان كرد جشنواره كن به دنبال پرداختن به مبحث نابرابری جنسیتی بوده و چند سال پیش تنها دو فیلم از كارگردانان زن در بخش رقابتی حضور داشتند اما اكنون كمیته انتخاب فیلم نسبت به گذشته از اعضای زن بیشتری بهره می برد كه مطمئنا در انتخاب فیلم های موثر هستند اما این چیزها قرار نیست یك شبه اتفاق بیافتد. مطمئنا من تمایل دارم زنان بیشتری در بخش رقابتی ببینم و امیدوارم این اتفاق در آینده روی دهد.
وی با اشاره به حركت گسترده تر در صنعت فیلم برای برابری جنسیتی در سینما اظهار داشت: تغییرات عمده در این باره در جهت اقدامات خاص روی می دهد و نه كلی گرایی و پیروی از تعصبات. این مربوط به خلاء جنسیتی، تنوع نژادی، كیفیت و روشی است كه ما فیلم می سازیم.
«تیری فرمئو» دبیر جشنواره كن هم در كنفرانس خبری چند روز پیش صحبت های خود در خصوص این كه فیلم ها باید بر مبنای كیفیت انتخاب شوند را تكرار كرده و گفته است؛ جشنواره در تلاش است در آینده فیلم های بیشتری از زنان در جشنواره انتخاب نماید و زن حضور پررنگ تری در كمیته انتخاب فیلم داشته باشند. سینما همواره در دستان مردان بوده است. زنان بیشتر و بیشتری در آینده خواهیم داشت. این تنها جشنواره كن نیست كه مقرر است تغییر كند، كل دنیا تغییر كرده است.
«كیت بلانشت» در نشست خبری هیات داوران كن ۲۰۱۸ در پاسخ به سوالی درباره این كه آیا این احتمال وجود دارد شرایط سیاسی جعفر پناهی و «كیریل سربرنیكوف» فیلمساز روس كه نتوانستند در جشنواره حاضر شوند بر نحوه قضاوت فیلم هایشان تاثیر داشته باشد توضیح داد: فكر نمی كنم كن یك جشنواره سیاسی باشد و فكر می كنم ساخت این فیلم ها اساسا سیاسی نبوده است اما نحوه ای كه این فیلم ها بعد از جشنواره در سینما هضم می شوند، می تواند با دلالت های سیاسی برای مردم همراه باشد. این جایزه صلح نوبل نیست بلكه جایزه نخل طلاست و كاربرد اندكی متفاوت دارد.1397/02/19
13:26:52
5.0 / 5
4461
تگهای خبر: آینده , برند , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری