ArtKit کیت هنری

طنین سرنا ها از فردا در سمیره

طنین سرنا ها از فردا در سمیره كیت هنری: دبیر علمی جشنواره موسیقی «سورناوا»، اظهار داشت: جشنواره ملی «سورناوا» در دو بخش مقاله و سُرنا نوازی با هدف روحیه، گسترش فرهنگ شادی و امید و با رویكرد همدلی و همبستگی در بین اقوام ایرانی ۲۶ تا ۲۸ فروردین ماه در «دره شهر»، شهر تاریخی سیمره از بخش های استان ایلام برگزار می گردد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، به نقل از ستاد خبری این جشنواره «سورناوا» -، صادق چراغی- بیان كرد: بیش از ۲۵۰ اثر از هنرمندان ۲۰ استان كشور به دبیرخانه رسیده است كه از این میان ۴۰ اثر موسیقایی و مقاله پذیرفته شده اند. برنامه ریزی و پیش بینی شده تا مقاله ها و گزارش تحلیلی مجموعه فعالیت های انجام شده در این جشنواره، گردآوری و مدون شود و به صورت كتاب جشنواره در دسترس دانشجویان و دوستداران این گونه جستارهای فرهنگی قرار گیرد. در این كتاب پژوهشگران مناطق گوناگون ایران زمین، به جایگاه این ساز كهن پرداخته اند، چراكه ساز سرنا به جهت پیشینه‌ی بسیار كهن خود می تواند سازی ملی به شمار آید. كاربرد این ساز در پهنه‌ی بسیار گسترده ای از فرهنگ ها و كشورهای گوناگون، فراوان و بسیار است. به جهت همه‌ی این هاست كه ما پیش تر از این باید به آن می پرداختیم.
به گفته دبیر علمی این جشنواره اجرای برترین های سورنا نوازی و گرامی داشت پیشكسوتان موسیقی نواحی ایران از دیگر برنامه های اجرایی این جشنواره است. از استادانی چون همت علی رضایی، علی دوست فلاحتی، مرادعلی نجات پور و همینطور استاد حسین فرجی كه از خوانندگان مطرح اقوام زاگرس نشین هستند و همگی نقش به سزایی در پاسداری و گسترش موسیقی این دیار داشته اند، تقدیر می شوند.
چراغی با اشاره به اینكه استاد محمدرضا درویشی پژوهشگر نام آشنای كشورمان، میهمان افتخاری این جشنواره خواهد بود، افزود: سال پیش به این فكر بودم تا كتاب «نرمه نای» را كه دستاورد بیش از ۱۵ سال درنگ و كنكاشم است، منتشر كنم. همزمان استاد درویشی هم با بخش سازهای بادی كتاب دانشنامه بزرگ خود دست ورزی داشت. همین همزمانی و همزبانی دستاویزی برای هم افزایی و گفتگوهای بسیار سودمند شد.
او با اشاره به اینكه رهنمودهای استاد درویشی برای بهتر شدن نوشتار كتابم بسیار درست و به جا بود، آن چنان كه من كار بازنگری كتاب خودم را بنا به سفارش هایی به جای استاد از سر گرفتم، اضافه كرد: استاد درویشی برای من همیشه آموزگاری گزیده گو و نكته سنج بوده و هست. اكنون بسیار خوشوقتم كه جشنواره ای با مبحث سرنا، هردوی ما را به شور و وجد آورده و ایشان هم بعنوان میهمان افتخاری در جشنواره حضور خواهند داشت. همینطور پروین بهمنی- هنرمند پیشكسوت – آرمین فریدی، دامون شش بلوكی و احسان عبدی پور از دیگر پژوهشگران میهمان این جشنواره هستند.
چراغی خاطرنشان كرد: سازها بخشی از پازل و جورچین بزرگ فرهنگی یك تمدن هستند و هر پیش آمدی با ارزش است تا درباره هر بخش از پازل فرهنگی به جهت بهبود شرایط گفتگو و كنكاش ادامه داشته باشد. همه به این امید هستیم تا آیندگان ما امروزیان را درزمینه‌ی فرهنگ ایران زمین كم كار و بی انگیزه ندانند. همه‌ی این ها بهانه خوبی است تا درباره یكی از نشانه های فرهنگی كهن یعنی ساز با پیشینه‌ی سرنا در این همایش درنگ و تأمل داشته باشیم.
به گفته دبیر علمی جشنواره موسیقی «سورناوا»، پژوهشگرانی كه نتوانستند به جهت دوری راه یا گرفتاری در این همایش حضورداشته باشند نوید داده اند كه با نوشتن مقاله در بخش كتاب «سرنا» نقش داشته باشند. در نظر گرفتن نمود گیری كتاب «سرنا» با این انگیزه است تا نه تنها چنین همایش هایی در خود نمیرند، چه بسا به جای آن، برگزاری شان آغازی برای انجام های بهتر باشد.
او بیان كرد: من بعنوان یكی از داوران دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران حضور داشتم و به دست اندركاران و برنامه ریزان پیشنهاد دادم در بعضی از رویه های خود تجدیدنظر كنند زیرا در این گونه همایش ها، گزارش های نوشته شده و كتاب است كه می تواند به ادامه داشتن اندیشه ورزی ها و جستجوگری ها دامن زند. خوشبختانه هنرمند موزیسینی مثل احمد صدری در آن گروه بود و از همان سال پیش، با همكاری ها و دلگرمی دادن های این هنرمند گرامی، ما گردآوری و مدون كردن فعالیت های دهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را با چشم انداز كتاب شدن پیگیری كردیم.
چراغی با اشاره به اینكه در شورای سیاست گذاری جشنواره «سورناوا» هم با همدلی احمد صدری از همان آغاز چشم انداز كتاب را در نظر داشتیم و پیش تر از همه برای آن برنامه ریزی شد، اظهار داشت: كتاب «سرنا» پایگاهی می گردد تا دارندگان اندیشه در این زمینه به انجام هایی بهتری درزمینه‌ی این ساز برسند و آغازی دیگر می گردد تا ما یاد بگیریم درزمینه‌ی فعالیت های فرهنگی، با چشم انداز و نمودی روشمند و مدون به برنامه ریزی بپردازیم.
این پژوهشگر موسیقی ابراز امیدواری كرد: برگزاری این همایش تخصصی، نمونه ای باشد تا پژوهشگران و اندیشمندان در مناطق گوناگون به یاری دست اندركاران بیایند و با یاری آن ها این گونه همایش ها، درباره سازهای دیگر نواحی هم رخ بدهد. فرهنگ اسلامی ایران زمین با همه این كنكاش هاست كه می تواند بر پای خود استوار بایستد و به یاری این ایستایی است كه هنرمندان و دست اندركاران دست در دست یكدیگر می توانند با تاخت و تاز و تهاجم فرهنگی به ستیز برخیزند.
دبیر علمی جشنواره موسیقی «سورناوا» با اشاره به اینكه با شعار نمی توان رودرروی تهاجم فرهنگی ایستاد، اظهار نمود: مسئولان و كارگزاران باید به یاری هنر، فرهنگ و اندیشمندان بیایند تا با دامن زدن به هم افزایی ها بتوان، دایره اثرگذاری فرهنگ مصرفی غرب را كاهش داد. ما باور داریم روزگار شعار دادن گذاشته است. با تنگ نظری در فرهنگ، جایگاه هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی ضعیف تر و نزارتر می گردد. كسانی كه جلوی گسترش موسیقی ایرانی را می بندند دانسته و ندانسته راه را برای گسترش فرهنگ مصرفی غرب و موسیقی های بی هویت باز می كنند و آب به آسیاب فرهنگ بیگانه می ریزند.
نخستین جشنواره «سرناوا» از ۲۶ تا ۲۸ فروردین ماه در شهر تاریخی دره شهر (سیمره كهن) استان ایلام با حضور استادان موسیقی نواحی و پژوهشگران این حوزه برگزار می شود. این رویداد بزرگ ترین رخداد سالیانه با زمینه‌ی ساز سُرنا در كشور به حساب می آید.1397/01/25
14:20:30
5.0 / 5
4707
تگهای خبر: جشن , جشنواره , موسیقی , هنر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری