ArtKit کیت هنری
محسن جوادی:

حال و روز فرهنگ كشور خوب نیست

حال و روز فرهنگ كشور خوب نیست كیت هنری: معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: حال و روز فرهنگ كشور همچون حال و روز صنعت خوب نیست و جامعه دغدغه اخلاق دارد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، محسن جوادی امروز (دوشنبه، هفتم اسفند) در همایش ملی «اخلاق كاربردی در سیره ائمه اطهار (ع) با تاكید بر آموزه های رضوی» اظهار نمود: نقطه شروع و قابل تامل در اخلاق كاربردی، چالش های عملی و عمل است و باید بیشتر در اخلاق كاربردی تأمل كرد.
او با بیان این كه هم اكنون نهادها و سازمان های گوناگون، چالش های گوناگونی پیدا كرده اند، بیان كرد: بحث اخلاق كاربردی تنها مسائل شخصی اخلاق نیست، بلكه رویه های اجتماعی خود نكته مهمی در اخلاق كاربردی است. در سازمان های گوناگون مرتبط با اخلاق كاربردی كار نشده و مبحث آن چالش های عملی است كه می تواند در حرفه و یا زندگی شخصی افراد باشد.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد ادامه داد: اخلاق كاربردی با اخلاق حرفه ای برابر نیست، بلكه فراتر از آن است و در خانواده و محیط زیست و... هم ورود می كند. البته با اخلاق حرفه ای تداخل دارد. چالش های محیط زیست عموما در حوزه اخلاق است و اخلاق كاربردی را محدود به حرفه ها نكنیم.
جوادی اظهار داشت: در جهان اسلام آداب گوناگونی را داشته ایم، اما اكنون خیلی از مسائل نوظهور هستند و در دنیای جدید شاخه های مختلفی از اخلاق كاربردی یافت شده است. درونگرایی و برونگرایی هم مبحث جدی قابل تأمل دیگری است.
او با اشاره به این كه در غرب، انگیزش، احكام اخلاقی را می سازد كه از باورها و حكم اخلاقی نشأت می گیرد، اظهار نمود: منشأ جریان اصلی تفكر غربی مسائلی همچون عاطفه و همدلی است در حالیكه در جهان اسلام این مسئله را قبول نداریم. متن چه در جریان های افراطی استفاده از آن در جهان اسلام و چه در نگاهی تلفیقی به متن های دینی، برای ما اهمیت فراوانی دارد. این نگاهی است كه خیلی از متفكران شیعی و یا اهل سنت دارند.
این استاد فلسفه اخلاق دانشگاه قم اضافه كرد: از نظر تفكرات شیعی، متن مهم است، زیرا آن را قول و حكایتی درست می دانند، اما در كنار آن می توان به عقل، شهود، وجدان و بسیاری مسائل دیگر توجه كرد. اگر این نكته را برای آینده كشور نادیده بگیریم، كار تأمل سخت خواهد شد. متن می تواند واقعیت ها را بیان كند، اما در اخلاق كاربردی لازم است بر آن فكر نماییم. باید سرچشمه اصیل وحی را راهنمای خود در مسیر قرار دهیم. البته باید نوع نگاه و نوع تفكر هم تغییر كند.
جوادی خاطرنشان كرد: همه می دانیم امروزه جامعه گرفتار صدمه های اخلاقی و اجتماعی بسیاری همچون طلاق و فساد سیستم های اداری شده و موارد پیچیده تری در حال رخ دادن است. در آینده نسلی عظیم از افراد مسن خواهیم داشت. بحث محیط زیست از بحران گذشته است و تكنیكی حل نمی گردد.
او ادامه داد: آمار فرار دختران نگران كننده است، در حالیكه اگر خانواده ها تعامل ابتدایی را به درستی انجام می دادند، بخش عظیمی از این مشكلات به وجود نمی آمد. بحث اعتیاد هم همین گونه است و كتابی با نام «اخلاق اعتیاد» منتشر نشده است. این مسائل لزوم پرداختن به اخلاق كاربردی را بالا می برد.
معاون فرهنگی وزارت ارشاد اسلامی اظهار داشت: اكنون راه مبهم است و این ابهام كار را سخت كرده است. مانند موسیقی كه نمی دانیم چگونه باید با آن ارتباط برقرار نماییم.
او همینطور با اشاره به خوب نبودن حال فرهنگ متذكر شد: حضور مستقیم نهاد حاكمیتی در حوزه اخلاق كافی نیست، بلكه خود دانشجویان و مردم باید در این مسئله ورود كنند. باید افراد دارای ایده و و دارای خلاقیت و ابداعات فرهنگی حمایت شوند.

محسن جوادی با بیان این كه جامعه دغدغه اخلاق دارد، اما سختی های كار مانع انجام برخی كارها می شود، اظهار نمود: آمار خودسوزی در ایلام بیش از دیگر استان ها است و بهترین راهكار این است كه خود مردم و دانشجویان برای بهبود شرایط قدم بردارند. همینطور سرانه كتاب خوانی در كشور قابل بیان نیست و تیراژ كتاب ها به حدود 200 تا رسیده است. وضعیت كتاب خوانی در كشور بسیار بد است.
او اضافه كرد: هیچگاه نمی گوییم مسئولان كار نمی كنند كه نتیجه مطلوبی حاصل نمی گردد، بلكه كار می كنند، اما بحث های اخلاقی به مسائل گوناگون گره خورده است. این مورد دغدغه خیلی از مسئولان كشور است، اما پیچیدگی فراوانی در حوزه اخلاق به وجود آمده است. نكته اصلی این است كه نه ما و نه حاكمیت راجع به اخلاق فكر و تأمل نمی نماییم. نمی خواهیم تمامی مسائل را به سرعت حل نماییم اما امید است تنها یك گام به جلو برداریم.1396/12/07
16:57:40
5.0 / 5
4485
تگهای خبر: آینده , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری