ArtKit کیت هنری

جنگ مسئولیت میان دانشگاه تهران و میراث فرهنگی

جنگ مسئولیت میان دانشگاه تهران و میراث فرهنگی كیت هنری: «در شرایطی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران با انتشار نامه نگاری های انجام شده با معاونت فرهنگی دانشگاه تهران مخالفت خویش را با ساخت دو بنای آجری در حیاط باغ تاریخی نگارستان اعلام می كند كه متولیان این مجموعه تاریخی اعلام می كنند همه كارها زیر نظر مدیركل میراث فرهنگی استان تهران انجام می گردد. »


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، از حدود سه ماه گشته و بعد از تعطیلی كافی شاپی كه چندین سال در فضای باز باغ نگارستان فعالیت می كرد، بخشی از حیاط باغ در ورودی این مجموعه از اوایل امسال بسته شد، تا مدتی پیش كه با حذف گونی های ساختمانی از دورِ بنا، مشخص شد دو بنای آجری در كنار یكدیگر و با هدف استفاده بعنوان كافی شاپ یا رستوران احداث شده اند، اقدامی كه می توان آن را تجاوز به عرصه ی این باغ تاریخی دانست كه در ۱۱ مرداد سال ۱۳۸۲ در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
اقدامی كه از همان ابتدای انتشار تصاویر از جانب رسانه ها، با واكنش اداره كل میراث فرهنگی استان تهران روبه رو شد و تنها حرف شان مخالفت با این اقدام بود، در شرایطی كه مجید سرسنگی - معاون فرهنگی دانشگاه تهران - حرفی غیر از این دارد.
سرسنگی در گفتگو با ایسنا می گوید: هر كاری كه در داخل باغ نگارستان انجام شده، تحت نظارت مستقیم مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران بوده، هیچ كاری مغایر قانون انجام نشده است.
او ادامه می دهد: همه ی كارها تحت نظارت مستقیم آقای خسروآبادی، مدیركل میراث فرهنگی استان تهران انجام شده و در همه ی مراحل آن ها با ما همراه بوده اند.
وی اما توضیحات بیشتر درباره ی واكنش میراث فرهنگی استان تهران را منوط به دعوت رسانه ها برای بازدید از این مجموعه و توضیح درباره پشت پرده ی این اتفاق می داند و اضافه می كند: تا یكی دو روز دیگر از رسانه ها برای دیدن فضا و دادن توضیحات كامل در این زمینه دعوت می گردد.
این صحبت ها در شرایطی بیان می شوند كه برپایه نامه نگاری های انتشار یافته در این زمینه، میان میراث فرهنگی و معاونت فرهنگی دانشگاه تهران حرف ها غیر از این است.
چهارم آذر "معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران" در نامه ای به پیمان محسنی شهردار منطقه ۱۲ تهران اعلام نمود: «نخست باید مجوز عملیات ساخت و ساز در محدوده آثار تاریخی گرفته شود، ازاین رو باید روند این كار متوقف شود. چون هیچ مجوزی از جانب میراث فرهنگی استان تهران برای این اقدام تا كنون صادر نشده است. »
همچنین ۱۳ آذر امسال، میراث فرهنگی استان تهران در نامه ای به "سرسنگی" نوشت: «عملیات احداث كافی شاپ در محوطه باغ موزه نگارستان، پیش از تصویب هرگونه طرحی در دست انجام است، ازاین رو ضروری است هرچه سریع تر نسبت به توقف عملیات اجرائی انجام یافته و اعاده به حالت اولیه و رفع صدمه های وارد شده، اقدام لازم صورت گیرد. »
براساس مضمون نامه ای كه رجبعلی خسروآبادی، مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران به محسنی - شهردار منطقه ۱۲ - نوشته بود، مشخص است كه ساخت فضای سربسته با آجر و در قالب معماری سنتی دست كم از اوایل مهرماه شروع شده و میراث فرهنگی نسبت به آن اعتراض كرده، اما هنوز نتوانسته جلوی این كار را بگیرد.
در این نامه ی خسروآبادی هم كه مدتی قبل خطاب به شهردار منطقه ۱۲ نوشته شده، آمده است: «نسبت به توقف كار از جانب شهرداری تاكید و خواسته شده تا طرح این عملیات ساختمانی برای بررسی به میراث فرهنگی عرضه شود. »

سازه ی باغ نگارستان باید سبك و موقت باشد
از سوی دیگر به نقل از روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی استان تهران، رجبعلی خسروآبادی با انتقاد از ساخت رستوران در باغ نگارستان، از شكایت میراث فرهنگی در این رابطه اطلاع داد.
او با بیان این كه سازه ای كه بعنوان رستوران در وسط باغ نگارستان بوجود آمده مغایر با حریم و ضوابط میراث فرهنگی است و باید اصلاح شود، ادامه داد: این مكان در گذشته به صورت یك سازه سبك و موقتی بعنوان رستوران مورد استفاده قرار می گرفت.
وی با تاكید بر این كه میراث فرهنگی مخالفت خویش را چند ماه پیش برای احداث سازه ی آجری این رستوران اعلام كرد، اضافه كرد: در بازدید معاون میراث فرهنگی استان تهران در سه ماه قبل هم تذكرات لازم برای تغییر سازه و توقف عملیات عمرانی و تهیه نقشه جدید داده و توافق شد تا طرح و نقشه جدیدی تهیه شود، حتی قرار بود طرح جدید متناسب با فضای باغ و مطابق با اصول معماری و ضوابط میراث فرهنگی باشد، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد و فضای ایجادشده و سازه آجری مغایر با اصول و ضوابط میراث فرهنگی است.
او تصریح كرد: شهرداری در این زمینه با میراث فرهنگی هم عقیده است، ازاین رو با استفاده از حقوقی شكایت خویش را از ساخت این سازه اعلام كردیم.
فضای باز باغ نگارستان بدون پیش از احداث دو بنای اجری

1396/09/25
13:50:05
5.0 / 5
4833
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری