ArtKit کیت هنری
در تالار مولوی تمدید شد؛

به دیدن کابوس های آنکه نمی میرد بنشینید

به دیدن کابوس های آنکه نمی میرد بنشینید به گزارش کیت هنری، نادر فلاح بازیگر و کارگردان تئاتر اینروزها نمایش کابوس های آنکه نمی میرد را در تالار مولوی روی صحنه دارد.به گزارش کیت هنری به نقل از مهر، نمایش «کابوس های آنکه نمی میرد» نوشته امیرحسین طاهری و با طراحی و کارگردانی نادر فلاح مدتی است که در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه می رود. این اثر نمایشی که اجرای خویش را از ۲۸ فرودین ماه شروع کرده است تا امروز چند بار تمدید شده و اخیرا هم مقرر است تا ۲۵ خرداد ماه روی صحنه باشد.
فلاح در اجرای این اثر نمایشی با ۳۵ بازیگر جوان تئاتر کار کرده و نمایشی در رابطه با زندگی علی اکبر دهخدا را به صحنه برده است.

در توضیح این اثر نمایشی آمده است: «نمایش با متنی مستندگونه به روایت داستان یکی از شخصیت های مهم تاریخ ادبیات و فرهنگ ایران، علی اکبر دهخدا و دوره فعالیتهای سیاسی و فرهنگی او می پردازد. علامه دهخدا در کنج خانه خود سال هاست بر روی تهیه فرهنگ لغات و ادبیات کار می کند و در جریان اتفاقات ملی شدن نفت، خاطرات گذشته و کابوس هایی که رهایش نمی کند، را به یاد می آورد. صحنه با کاغذهایی که بر کف ریخته و میزی تحریری که کاراکتر اصلی بر روی آن کار می کند، طراحی و نورپردازی شده است.»
فلاح در گفتگویی که پیش از این با خبرنگار مهر داشت در رابطه با مضمون و داستان اثر بیان نمود: «کابوس های آنکه نمی میرد» در واقع کابوس های علی اکبر دهخدا را به تصویر می کشد و به شکلی مرور تاریخ و زندگی این شخصیت فرهیخته را در حالت کابوس و وهم روایت می کند. دهخدا دانش آموخته علوم سیاسی بوده و در روزهای جوانی شخصیتی بشدت سیاسی داشته است و به همراه جهانگیر خان صوراسرافیل در روزنامه صوراسرافیل برضد محمدعلی شاه و در پشتیبانی از مشروطه مطالب زیادی منتشر می کرده است. تا وقتی که مجلس به توپ بسته می شود و او چند بار مورد سوءقصد قرار می گیرد، از کنش سیاسی مستقیم فاصله می گیرد و به شکلی به اروپا تبعید می شود و شرایط سختی را از سر می گذراند.

بازیگر سریال «آتش و باد» در رابطه با فعالیتهای دهخدا خاطرنشان کرد: دهخدا در طول ۷۷ سالی که عمر کرده ۷ پادشاه را دیده است یعنی از زمان مرگ ناصرالدین شاه تا زمان پهلوی دوم زندگی کرده است. دهخدا پس از سال ها کار فرهنگی در زمان ملی شدن صنعت نفت باردیگر فعالیت سیاسی را شروع و از مصدق حمایت می کند که همین مسئله سبب می شود که محمدرضا شاه با او زاویه پیدا کند و دادستانی ارتش هم او را احضار می کند. در این احضار او را در سرمای زمستان ساعت ها معطل می کنند که سبب می شود از خستگی و ناتوانی بیهوش شود. پس از بیهوش شدن دهخدا، او را سوار ماشین کرده و جلو در خانه اش می اندازند تا اگر فوت کرد، مرگش گردن ارتش نیفتد. دهخدا پس از این ماجرا تب می کند و ذات الریه می گیرد که نمایش ما هم همین مقطع را به تصویر می کشد و در این فاصله تب آلودگی و رنج جسمانی به مرور ذهنی زندگی دهخدا می پردازد تا قسمتهایی از تاریخ زندگی اش را به تصویر بکشد. از آنجائیکه نمایش فضای ذهنی دهخدا را به تصویر می کشد در صحنه پردازی، نورپردازی، طراحی حرکت و بازی ها به مکتب اکسپرسیونیستی نزدیک است.

فلاح در رابطه با نویسنده نمایشنامه هم اظهار داشت: دکتر امیرحسین طاهری از نمایشنامه نویسان خوش ذوق و توانایی است که در سیرجان زندگی می کند و پیش از این چند نمایشنامه دیگر وی را هم خوانده و از آنها لذت برده بودم. اما متأسفانه مانند خیلی از افرادی که در راه ارتقای فرهنگ تلاش می کنند اما چون ساکن شهرستان هستند و در معرض رسانه ها و تبلیغات قرار نمی گیرند، کمتر شناخته شده اند، ناشناس مانده است. این نمایشنامه با عنوان «در آستانه» توسط انتشارات نمایش هم چاپ شده است و در دسترس علاقه مندان قرار داد.
این اثر نمایشی تا ۲۵ خرداد ماه ساعت ۱۹: ۳۰ در سالن اصلی مرکز تئاتر مولوی روی صحنه خواهد بود.
تیزر نمایش را اینجا ببینید.
عکس ها از رضا جاوید است.


منبع:

1402/03/11
13:00:56
5.0 / 5
52
تگهای خبر: بازی , بازیگر , تئاتر , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری