ArtKit کیت هنری

شکوفه های گیلاس ژاپن عجله کردند

شکوفه های گیلاس ژاپن عجله کردند به گزارش کیت هنری، خراسان رضوی هر ساله، میلیونها توریست به توکیو و دیگر شهرهای ژاپن سفر می کنند تا فصل شکوفه های گیلاس (موسوم به «فصل ساکورا») را تجربه کنند.


به گزارش ارث، درختان گیلاس اغلب در اواخر ماه مارس یا اوایل آوریل آغاز به شکوفه دادن می کنند اما در سالهای اخیر به علت هوای گرم غیرمعمول ناشی از تغییرات آب وهوایی، این رویداد زودتر شروع شده است. سال جاری، آغاز فصل شکوفه های گیلاس ۱۰ روز زودتر، با رکوردی برابری کرد که پیش از این تنها دو بار یعنی در سالهای ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱، از زمانی که داده ها برای نخستین بار در سال ۱۹۵۳ جمع آوری شد، دیده شده است.
از اواخر سال ۲۰۱۹، مرزهای ژاپن بسته شد و تجمعات بزرگ بیشتر به علت همه گیری کووید-۱۹ ممنوع بود. به همین علل، جشن های مورد انتظار تماشای این رویداد دیدنی (معروف به «هانامی») که به صورت معمول جمعیت عظیمی از مردم را در پارک های عمومی ژاپن گرد هم می آورد، برگزار نشد با این وجود، از آنجاییکه مرزها در اکتبر گذشته بازگشایی شدند و محدودیت های کووید-۱۹ به تدریج برداشته شدند، هم مردم محلی و هم بازدیدکنندگان مشتاقانه منتظر فصل سال جاری بودند.
بر مبنای اظهارات آژانس هواشناسی ژاپن، بیشتر از پنج شکوفه از درختان گیلاس معروف به سومئی یوشینو (Somei-Yoshino) گونه ای که بیشتر از ۹۰ درصد درختان گیلاس کاشته شده در ژاپن را تشکیل می دهد، اخیرا بعد از افزایش تدریجی دما از اوایل ماه مارس در معبد یاسوکونی در توکیو مشاهده شد. انتظار می رود که شکوفه ها در سرتاسر شهر طی یک هفته آینده شکوفا شوند.
یکی از مقامات آژانس در اطلاعیه ای که ۶ روز زودتر از سال قبل انتشار یافت، اظهار داشت: امروز، در ۱۴ مارس، ما به این وسیله شکوفایی درختان ساکورا در توکیو را اعلام می نماییم. ما روزهای گرم زیادی را در ماه مارس دیده ایم. تغییرات آب وهوایی هم امکان دارد در این رویداد نقشی داشته باشند.
بر مبنای تحقیقی که در سال ۲۰۲۲ در مجله Environmental Research Letters انتشار یافت، اگر افزایش دمای کره زمین ادامه یابد، تاریخ گلدهی بسیار زودرس شکوفه های گیلاس می تواند منظم تر رخ دهد. تا پایان قرن و در شرایط انتشار متوسط، برآورد می شود که تغییر اولیه حدود یک هفته بیشتر شود.
تاریخ گلدهی بسیار زودرس، مانند سال ۲۰۲۱، بدون تاثیر انسان نادر است اما حالا برآورد می شود که احتمال آن ۱۵ برابر بیشتر است و انتظار می رود حداقل یک مرتبه در قرن رخ دهد. پیشبینی می شود که چنین رویدادهایی تا سال ۲۱۰۰ هر چند سال یکبار اتفاق بیفتد، در حالیکه دیگر جدی تلقی نخواهد شد.
منبع:

1401/12/25
12:57:51
5.0 / 5
260
تگهای خبر: آینده , جشن , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری