ArtKit کیت هنری
برگی از تاریخ

یادی از یک فرمانده شهید، حسن باقری

یادی از یک فرمانده شهید، حسن باقری به گزارش کیت هنری، غلامحسین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تصمیم گرفت به ایلام بازگردد. در دست نوشته هایش آمده است: «اسفند ۱۳۵۷ با اتوبوس از تهران با رضا حرکت کردیم برای ایلام هشت و نیم بامداد رسیدیم. رفتیم گروهان حدوداً اغلب افسران و درجه داران آمده بودند، ولی سربازان کمی خبری نیست و فقط باید ماند و به کارها سر و صورتی داد.»به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، حسن باقری (غلامحسین افشردی) روز ۲۵ اسفندماه ۱۳۳۴، همزمان با سوم شعبان، سال روز میلاد امام حسین (ع) در تهران به دنیا آمد. غلامحسین از فرماندهان اطلاعات و عملیات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در جنگ تحمیلی بود. او نهم بهمن ماه ۱۳۶۱ در حین شناسایی و آماده سازی زمینه های اجرای عملیات «والفجر مقدماتی» در خطوط مقدم چنانه (منطقه فکه) به همراه چند تن از همرزمانش (مجید بقایی، مجتبی مؤمنیان، توکل قلاوند و تقی رضوانی) به شهادت رسید.

حسن باقری سفند ۱۳۵۶ برای طی دوره آموزشی خدمت سربازی به پادگان جلدیان در شهرستان نقده(آذربایجان غربی) رفت. سپس به ایلام منتقل شد. ابتدا در تپه خرگوشان مشغول نگهبانی بود. پس از آن راننده فرمانده گروهان یک شد. شبهای جمعه در مراسم دعای کمیل که در منزل آقای محمد علی محمدی در شهر ایلام برگزار می شد، شرکت می کرد. سربازی او مصادف بود با آغاز انقلاب اسلامی بود و کراهت داشت در سربازی بماند.

از طرفی، می خواست بماند و با سربازها صحبت کند تا مقابل مردم نایستند و تیراندازی و برخورد نکنند. او مسایلی را که در پادگان اتفاق می افتاد و اخبار لازم را برای آیت الله حیدری امام جمعه ایلام بعد از انقلاب بازگو می کرد تا این که فرمانده اش فهمید و او را از سربازان دیگر جدا کرد. هشت ماه از سربازی اش گذشت که انقلاب شدت گرفت و او به فرمان امام خمینی(ره) از پادگان فرار کرد.

بیشتر بخوانید:

*گزارش نابغه اطلاعات جنگ از شکست کماندوهای آمریکایی
*ویژگی های شهید باقری به روایت سردار رشید


عبدالوهاب فرهادنیا از اهالی ایلام و دوستان دوره سربازی او می گوید: «ایشان که گوش به فرمان امام(ره) بود دستور امام(ره) را اجرا کرد و مهرماه ۱۳۵۷ از سربازی فرار کرد. من با اسم شخص دیگری برای او بلیط اتوبوس گرفتم و به تهران برگشت. غلامحسین، وقتی به تهران رسید به من اظهار داشت که دو سرباز در قلعه اسماعیل خان مسؤول گیرنده فرستنده رادیویی و تلویزیونی هستند که دو روزه غذا نخوردند برو و برای آنها غذا ببر وقتی من برای آنها غذا بردم، می گفتند که افشردی هر شب برای ما غذا می آورده و از فرار او ناراحت بودند.

غلامحسین بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تصمیم گرفت به ایلام بازگردد. در دست نوشته هایش آمده است: «اسفند ۱۳۵۷ با اتوبوس مسافربری تی. بی. تی از تهران با رضا حرکت کردیم برای ایلام هشت و نیم بامداد رسیدیم. رفتیم گروهان حدوداً اغلب افسران و درجه داران آمده بودند، ولی سربازان کمی خبری نیست و فقط باید ماند و به کارها سر و صورتی داد.» عبدالوهاب فرهادنیا می گوید: «او آنقدر با تدبیر بود و در سازماندهی قرارگاه نقش مؤثری داشت تا آنجایی که فرمانده قرارگاه ایشان را خیلی دوست داشت.»
شهید حسن باقری


منبع:

1401/11/30
10:12:29
5.0 / 5
229
تگهای خبر: آموزش , بازی , رادیو , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری