ArtKit کیت هنری

از اشتباه تا اعتراض به آگهی نماهای هفته کتاب

از اشتباه تا اعتراض به آگهی نماهای هفته کتاب کیت هنری: چند سالی می شود که همزمان با هفته کتاب، شهر چهره دیگری به خود می گیرد و در اعلان های تبلیغاتی چهره نویسندگان و کتاب هایشان به نمایش درمی آید که هرچند گاه با اعتراض نویسندگان هم راه است و گاه نیز اشتباهاتی در درج عکس نویسندگان کتاب ها رخ می دهدف با اینحال ازجمله اقدام هایی است که سال ها به ضرورت آن تاکید می شد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، سی امین دوره هفته کتاب هم با شعار «ما همانیم که می خوانیم» از هفته آتی (۲۴ آبان ماه ۱۴۰۱) شروع خواهد شد. امسال هم در آستانه این هفته، آگهی نما (بیلبورد)های شهری مزین به کتاب و عکس نویسندگان شده است؛ هرچند شاید بتوان گفت امسال کمی زودتر از موعد هم در بیلبوردهای شهری به استقبال هفته کتاب رفته ایم.
یکی از مشکلات همیشگی کتاب در ایران، کمبود ویترین برای نمایش کتاب هاست؛ به نحوی که گاه تعدادی از کتاب ها حتی به قفسه کتابفروشی ها هم راه نیافته و مجالی برای معرفی خود نمی یابند. موضوع دیگر معرفی نشدن کتاب ها در رسانه ها شامل رسانه های مکتوب و تلویزیون و.... است. هفته کتاب که به کتاب و کتابخوانی اختصاص یافته، یکی از زمان هایی است که شهر رنگ و بوی کتاب به خود می گیرد و کتاب ها مجالی برای دیده شدن پیدا می کنند.
آگهی نماها (بیلبوردها) یکی از رسانه های عمومی و شاید در دسترس برای عموم مردم در سطح شهر هستند که می توانند به ویترینی برای معرفی کتاب تبدیل گردد و این امکان را به شهروندان دهد در ترافیک روزانه شهر یا پیاده روی ها حواسشان درگیر موضوع دیگری شود.
چند سالی است که سازمان زیباسازی شهرداری تهران برخی از بیلبوردها را به معرفی کتاب اختصاص می دهد؛ اینکه در سطح شهر کتاب ها به نمایش دربیایند، به خودی خود امر پسندیده ای است، برای اینکه عمده خبرهای مربوط به کتاب ها در نشریات و خبرگزاری ها درج می شود که ممکنست بخش عظیمی از مردم فرصتی برای خواندن آنها را نداشته باشند، اما بیلبورد باتوجه به جلوه های بصری که دارد، ناخودآگاه توجه ها را جلب نماید و مردم را به درنگ وادار کند.
شاید هر نویسنده ای دلش بخواهد کتابش در یکی از خیابان های شهر در معرض دید عموم قرار بگیرد اما هستند نویسنده هایی هم که انگار از این تبلیغات چندان راضی نیستند و گاه این عملکرد را مورد نقد قرار می دهند.
امسال سازمان زیباسازی شهرداری تهران با نصب سریع آگهی نماها به استقبال هفته کتاب رفته است؛ در حاشیه خیابان ها و چهارراه ها آگهی نماهایی مزین به چهره نویسنده ها و کتاب هایشان وجود دارد که در کنار این عکس ها QR code قرار داده شده است که با اسکن QR code به صفحه خانه کتاب هدایت می شوید و می توانید اطلاعات بیشتری درباره ی کتاب ها، خلاصه و برشی از آن و سایر کتاب هایی که در طرح موسوم «کتاب باران» معرفی شده اند، مشاهده و احیانا خرید کنید. البته تعدادی از این آگهی نماها فاقد همین QR code هستند.
بر اساس اطلاعات خانه کتاب در این طرح ۱۱۰ کتاب و نویسنده معرفی شده اند که برگزیده جایزه هایی مانند کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، جایزه جلال آل احمد، جشنواره شعر فجر و... هستند که بنظر می رسد این تعداد نسبت به سالهای قبل با کاهش کمی همراه بوده است.
از طرفی انتخاب نویسندگان و آثارشان گاه با تردیدهایی هم راه است که کتاب ها و نویسنده ها از یک جریان های فکری خاصی انتخاب می شوند. در فهرستی که در سایت خانه کتاب وجود دارد اسم هایی چون غلامحسین ابراهیمی دینانی، ابوالحسن نجفی، غلامحسین مصاحب، محمود مهدوی دامغانی، میرجلال الدین کزازی، سیدجعفر شهیدی، مهدی گلشنی، محمدرضا حکیمی، هوشنگ مرادی کرمانی تا مریم اسلامی، مرتضی امیری اسفندقه، منصور انوری، گلعلی بابایی، حمیدرضا برقعی، سعید تشکری، رضا جولایی، حمید حسام، ابراهیم حسن بیگی، محمد کیانی، سید حسن حسینی، محمد و محمدرضا سرشار، صادق کرمیار و یوسفعلی میرشکاک و حتی چهره های کمترشناخته شده ای چون محمداسماعیل حاج علیان، بهزاد دانشگر، مریم هاشم پور و... به چشم می خورد.
البته در این میان اشتباه هایی هم در درج تصاویر پیش آمده که وجه کارشناسی کار را زیر سؤال می برد. بطورمثال این که از عکس یک فرد همنام نویسنده در آگهی نماها استفاده می شود. امسال نیز در بین بیلبوردهای تبلیغاتی برای معرفی محمود تفضلی، نویسنده و مترجم، برای کتاب «نگاهی به تاریخ جهان» از عکس احمد تفضلی، ایران شناس، مترجم و پژوهشگر استفاده شده است که به این کتاب اصلا ربطی ندارد.
این اشتباه فقط در بیلبورد شهری اتفاق نیفتاده بلکه در سایت خانه کتاب نیز این تصویر به اشتباه درج شده و بنظر می رسد باتوجه به استفاده از اطلاعات اینترنتی، چنین عکسی استخراج شده باشد.
بیلبورد مزین به تصویر احمد تفضلی برای کتابی با ترجمه محمود تفضلی


منبع:

1401/08/20
14:13:31
5.0 / 5
199
تگهای خبر: تصویر , جشن , جشنواره , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری