ArtKit کیت هنری

ستون هایی که کتاب شدند

ستون هایی که کتاب شدند به گزارش کیت هنری، کار اصلی رسانه اطلاع رسانی در یک بستر مکتوب یا برخط فوری است. فوریت هایی که در گذر لحظه ای زمان عموما به فراموشی سپرده می شوند. با این وجود، در تاریخ رسانه های معتبر دنیا هم وقتی مجموعه ای از آثار خویش را در چارچوب کتاب منتشر نمودند، نتیجه این شده که به ماندگاری مطالب رسانه ای با وجود گذر سالهای متمادی منجر گردیده است.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، مؤسسه رسانه ای «جام جم» بیشتر از دودهه فعالیت دارد که بخش انتشارات آن، اوج و فرودهایی داشته است. این رسانه اما در یکی دو سال قبل فعالیتهای در رابطه با انتشار کتاب را گسترش داد. از این رهگذر، آثاری که توسط صاحبان قلمی، عموما در چارچوب ستون نویسی یا حتا گفتگو در این رسانه انتشار یافته بودند، شیرازه یافتند و در قامت کتاب منتشر شدند. به بهانه تجدید چاپ های بعضی از این کتاب ها نگاهی داریم بر ماهیت و وضعیت فعلی انتشار آن ها:
«در سرزمین مردمان نجیب» که کتاب سفرنامه هرویه روپچیچ، جهانگرد اهل کرواسی به ایران است و سیدمیثم میرهادی آنرا ترجمه کرده و پاییز ۱۴۰۰ عرضه شده بود، به چاپ دوم رسیده است.
در معرفی کتاب می خوانیم: روپچیچ این سفر را باموتور از خود کرواسی آغاز کرد و حدود یک ماه دورادور ایران را گشت. سفرنامه او به سرعت مورد توجه و اقبال مخاطبان در کرواسی و بالکان قرار گرفت و پرفروش ترین کتاب سال آن کشور شد.
روپچیچ در این کتاب شیفته رفتار مردم ایران با خودش می شود و اشاره می کند که در میان تمام سفرها و جهانگردی هایی که کرده، سفر به ایران برایش متمایز بوده است.
این کتاب با اجازه و مقدمه اختصاصی خود نویسنده در ایران منتشر گردید.


«شریان مکران» نوشته مهدی قزلی که روایتی از ساخت خط لوله هزار کیلومتری انتقال نفت از گوره به جاسک است و اواخر سال ۱۴۰۰ انتشار یافته بود، به چاپ سوم رسید.
در معرفی کتاب عنوان شده است: قزلی در این کتاب به سامان رسیدن یکی از ایرانی ترین ابرپروژه های تاریخ صنعت نفت را روایت کرده که در شرایط سخت تحریم و کرونا و به دست متخصصان جوان کشور انجام شد.
این کتاب با این که در مورد یک مبحث تخصصی نوشته شده شده است ولی روایتی عمومی دارد و مخاطب آن فقط علاقه مندان یا متخصصان حوزه نفت انرژی نیستند.
خط لوله گوره - جاسک برای نخستین بار نفت خام ایران را در آن سوی تنگه هرمز و در دریای عمان تحویل مشتری ها می دهد و اتمام آن علاوه بر ایجاد تفوق تجاری و اقتصادی در فروش و صدور نفت، تغییرات مهمی در شرایط سیاسی و امنیتی خلیج فارس و تنگه هرمز به نفع ایران ایجاد کرد.


«وطن دار» که روایت های ۲۸ افغانستانی از مهاجرت شان به ایران است و با تدوین محمدسرور رجایی در پاییز ۱۴۰۰ انتشار یافته بود، به چاپ دوم رسیده است.
رجایی مسئله های مردم افغانستان در کوچ غالبا الزامی به ایران را از قلم خود ایشان روایت می کند و به شور و شیرین بود و باش در ایران می پردازد.
هر چند این کتاب پیش از تسلط دوم طالبان بر افغانستان منتشر گردید ولی تأثیر آنها بر اصل این مهاجرت ها را واکاوی می کند. این اثر جواب خیلی از سوالات پرسیده شده و نشده ایرانی ها و حتی نسل جدید افغانستانی های حاضر در ایران از مسئله های مهاجرین را در دل خود دارد.
هرچند افغانستانی های مهاجر در ایران جمعیت بسیار زیادی را شامل می شوند و با مردم ایران قرابتهای فرهنگی، زبانی و دینی جدی دارند، فرصت گفت وگوی زیادی بین ایشان فراهم نشده است. وطن دار پنجره ای برای این گفت وگوست.
در این کتاب از کسانی مثل محمدکاظم کاظمی، سیدابوطالب مظفری، سیدرضا محمدی، محمدشریف سعیدی، سیدمحمدضیا قاسمی، موسی اکبری، یعقوب یسنا، محمدصائق دهقان، زهرا حسین زاده و خود مرحوم محمدسرور رجایی روایت های خواندنی ای وجود دارد.


«دوجان: خرده روایت های بارداری» به قلم زهرا قدیانی هم به چاپ چهار رسیده است.
در معرفی این کتاب می خوانیم: این کتاب نخستین اثر زهرا قدیانی است که در گفتگو با بیست زن از دوران حاملگی شان تهیه شده و علیرغم مبحث خاصش، برای مخاطب عمومی تدوین شده چه اینکه هر زن با این پدیده مواجه می شود و هر مردی زنی در نزدیکی خود دارد که این دوران را گذرانده.
قدیانی در مورد این کتاب اشاره کرده بود که «دوجان» یک کتاب زنانه نیست، بلکه مبحث کتاب انسانی است. روایت دوران پیچیده حاملگی از این جهت مهم می باشد که جامعه باید درک بهتری از شرایط حساس زن آبستن پیدا کند.


چاپ دوم کتاب «آداب کتاب خواری» نوشته احسان رضایی که مجموعه ای از روایت های نویسنده است، از خاطرات کتاب و کتابخوانی خودش و از دل هر کدام، به یکی از مسائل و موضوعات در رابطه با کتاب و کتابخوانی پرداخته، انتشار یافته است.
در معرفی «آداب کتابخواری» آمده است: احسان رضایی سال ها خبرنگار و دبیر سرویس ادبیات در مطبوعات مختلف بوده و در برنامه های کتابی رادیو و تلویزیون حضور داشته است که همچون او را با گفت وگوهایش با سروش صحت در «کتاب باز» به خاطر می آوریم.
مبحث این کتاب، احوالات در ارتباط با کتاب و کتابخوانی است. برای نمونه، در روایت «از متن به حاشیه» به یادداشت هایی که در حاشیه کتاب ها نوشته می شود، پرداخته شده و این یادداشت ها به پنج گروه تقسیم شده اند.


چاپ سوم «متاستاز اسراییل» نوشته کوروش علیانی روایت های گوناگونی است در رابطه با اسرائیل، تأمین مالی و تسلیحاتی آن، صهیونیستم و رابطه زرسالاری و صهیونیسم که راهی بازار کتاب شده است.


«چمدان های باز» نوشته سیدمحسن روحانی که شامل روایت هایی از زندگی مهاجران در کشور آمریکا است و در بهمن سال ۱۴۰۰ انتشار یافته بود، به چاپ چهارم رسیده است.
در معرفی کتاب آمده است: روحانی در این کتاب با قلمی متفاوت دیده های خویش را بعنوان یک دانشجو و وکیل ایرانی از زندگی مهاجران در آمریکای شمالی و خصوصا شهر نیویورک به تصویر کشیده است.
فراز و نشیب های مهاجرت و زندگی در کنار تفاوت های فرهنگی، اقتصادی و مذهبی همچون مواردی است که در این کتاب به آنها اشاره شده است.


«ویولن زن روی پل: روایت سفری از ظلمت به نور» نوشته خسرو باباخانی به چاپ هجدهم رسیده است.
در معرفی ناشر از این کتاب آمده است: این کتاب روایت نجات نویسنده از ظلمت اعتیاد است. نویسنده در ابتدای کتاب می نویسد: «آبرویت، اعتبارت، خانواده ت چه می شود؟!» گفتند: «آبروی هر انسانی مثل آب می ماند گرفته بر کف دودست، کافی است لای دو انگشتت باز شود، آبرو می ریزد و آنگاه جمع کردنش ناممکن.» گفتند: «با این خاطراتی که نوشتی لای هرده انگشت ات را باز کرده ای! چند نفر گفتند؟ بیست نفر. گفتم: «من در مقابل مردم سرزمینم نه آبرویی دارم، نه اعتباری.» گفتم: «من بیشتر از سی سال در ظلمت زیسته ام، اما راهی به نورنمی یافتم. تا آنکه خداوند ولی من شد و من را از ظلمت به سمت نور هدایت کرد.» گفتم: «من این خاطرات را نوشتم تا راه را به چند میلیون مصرف کننده مواد مخدر نشان دهم. امکان دارد بگویند شاید یک نفر راه بیابد. من می گویم در این صورت هم اجرم را گرفته ام. در مقابل رنج بی انتهای مصرف کننده ها و خانواده هایشان آبرو و اعتبار خانواده من چه اعتباری دارد؟ هیچ.»


«به زبان فارسی» نوشته اسماعیل امینی که به چاپ دوم رسیده، روایت هایی است در رابطه با مواجهه اش با زبان فارسی.
در معرفی کتاب عنوان شده است: این کتاب، یک کتاب خواندنی و روان در رابطه با زبان و ادبیات فارسی است، کتابی که مثل برخی کتاب های دیگر در رابطه با زبان فارسی سخت و پیچیده و بیش از اندازه کلاسیک نیست.


«رنجین کمان» نوشته غلامرضا طریقی که ۲۵ روایت در رابطه با آدم هایی است که در گوشه و کنار این سرزمین زندگی کرده اند و زیست آنها توام با رنج و شکیبایی و عشقی قابل تامل بوده است. این کتاب هم به چاپ دوم رسیده است.


«قربانی شهریور» نوشته زهرا کاردانی، خرده روایت هایی است در رابطه با اجاره نشینی که به چاپ دوم رسیده است.
در معرفی کتاب عنوان شده: همه ما یا مستاجر بوده ایم یا موجر یا مشاور املاک یا به هر ترتیب با پدیده اجاره نشینی روبرو شده ایم. این کتاب در رابطه با پیدا کردن خانه است و در رابطه با اجاره دادن؛ پنجره ای است بین مستاجر و صاحبخانه.


«تاج در تن» نوشته میثم امیری روایت ها و نکاتی در رابطه با ویروس کرونا، «موتورسوار چمران» از حمیدرضا جوانبخت که مرور خاطرات سیدعباس حیدر رابوکی از سالهای جنگ و آشنای اش با شهید چمران در پیست موتورسواری است، «نشستن بر نگاه دیگری» نوشته رضا پورحسین روش شناسی گفت وگوی سازنده در مذاکره یا مناظره را شامل می شود و در رابطه با آداب گفتگو و تکنیک Perspective Taking است و «ایران نرسیده به امارات» نوشته علیرضا رأفتی روایتی از جزایر تنب بزرگ، تنب کوچک و به خصوص بوموسی. جزایر سه گانه ایرانی که کم تر از آنها اطلاع وجود دارد و در نیم قرن اخیر مورد مناقشه سیاسی امارات متحده عربی با ایران بوده است، چاپ اولشان انتشار یافته است.
منبع:

1401/06/10
10:15:10
5.0 / 5
217
تگهای خبر: تخصص , تصویر , رادیو , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری