ArtKit کیت هنری

پیام استاندار همدان به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان

پیام استاندار همدان به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان، در پیامی به بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان نوشت: شناخت هنر اصیلِ تئاتر و اصول و روش‏ های در ارتباط با آن برای آموزش مفاهیم دینی و ملّی به کودکان و نوجوانان مزیتی بزرگ به حساب می آید.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، متن پیام علیرضا قاسمی فرزاد استاندار همدان به جشنواره بیست و هفتم به این شرح است: «سعی کنید در کار هنری، اوّلین چیزی را که در کودک و نوجوان ایجاد می کنید، ایمان باشد» (حضرت آیت الله العظمی امام خامنه‎ای «مدظله العالی» )
بسیار خرسندم که در سالهای اخیر جشنواره های بین المللی و بزرگی چون فیلم نوجوان، تئاتر کودک و نوجوان، نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان، برنامه های متنوع ادبی و تولید پویانمایی هایی در حوزه‌ی کودک و نوجوان در استان همدان «پایتخت تاریخ و تمدن ایران» انجام گرفته است. این دفعه هم همدان میزبان «بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان» است و هنرمندان و علاقه مندانِ به هنر اصیل، با حضور فعال در این رخداد جهانی، فضای استان را پویا و پر تحرک ساخته اند.
بی گمان تداوم و استمرار فعالیت جشنواره بعنوان یکی از افتخارات هنریِ کشور، بدون توجه به تغییر و تحولات در جهت توسعه و تعالی میسر نخواهد بود و در این راه، هنرمندانِ کارشناس و خلاق، بهترین افراد برای فراهم کردن تحولات در سطح ملی و بین المللی اند.
اجرای این برنامه ها، فرصتی مغتنم برای بهره مندی کودکان و نوجوانان از آثاری با مضمون اخلاق و سنت اسلامی، فرهنگ اصیل ایرانی، نهاد خانواده، نشاط ‎وامید در فضای جامعه و نسل آینده و همینطور زمینه ای در جهت تقویت هویتِ فرهنگیِ ایرانی_اسلامی خواهد بود.
آنچه در این جشنواره‌ی بین المللی حائز اهمیت می باشد توجه به تولید آثار خلاقانه و پرمخاطب در دنیای کودکان و نوجوانان در مضامین موردنیاز برای تربیت آینده سازانِ میهن اسلامی است؛ چونکه ساختار فردای کودکان در گرو تربیت ها و آموزش های امروز شکل می گیرد. آموزش مفاهیم دینی و ملّی هم مانند هر علم دیگری احتیاج به شناسایی و به کارگیری اصول و روش‏های صحیح، کارآمد و مؤثر دارد؛ بنابراین، همان‏گونه که لزوم شناخت خصوصیات و توانایی های کودکان و نوجوانان در بهینه‏ سازی آموزشِ مفاهیم دینی و ملّی امری مسلم است، شناخت هنر اصیلِ تئاتر و اصول و روش‏ های در ارتباط با آن برای آموزش مفاهیم دینی و ملّی کودکان و نوجوانان هم مزیتی بزرگ به حساب می آید.
شعار جشنواره بیست و هفتم «تئاتر؛ پرواز پروانه های خیال» بسیار پرمعنا و مبین تاثیر تئاتر در ایجاد روحیه عطوفت و نوع دوستی در میان کودکان و نوجوانان است. کودکان و نوجوانان در جهان امروز، نیازمند زندگی سالم، خلاقانه و به دور از هرگونه خشونت اند و یکی از طریق های مؤثری که می تواند زمینه این نیاز را فراهم آورد همانا زبان نافذ هنر، مخصوصاً هنرِ تئاتر با بیانی متأثر از فرهنگ غنی ایرانی_اسلامی است. تاکید بر عدالت، برابری اقوام و نژادها، احترام به حقوق ملل و مذاهب دیگر، مروت و مدارا، آمادگی برای پذیرش افکار تازه و عناصر فرهنگی دیگران و، مطابقت آن با روح توحیدی اسلام از ممیزات اساسی فرهنگ و تمدنِ ایرانی_اسلامی است که می تواند توجه هنرمندان در این حوزه را به خود جلب نماید.
اینجانب ضمن تشکر ویژه از حمایت های جناب آقای دکتر اسماعیلی وزیر فرهیخته و هنردوست فرهنگ و ارشاد اسلامی و تقدیر از کلیه دست اندرکاران و شرکت کنندگان در این جشنواره، آرزومندم این گونه جشنواره ها با تولید درون مایه های تمدن ساز و خلاقانه، زمینه ای فراهم آورد تا همه‌ی کودکان جهان به دور از هرگونه خشونت در کانون خانواده _به عنوان مهم ترین و مقدس ترین نهاد بشری_ زندگی پر از پویایی، نشاط و شادمانی را داشته باشند.
بیست و هفتمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، با هدف تقویت مهارت، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از راه نمایش، یکم تا ششم تیرماه به دبیری امیر مشهدی عباس و با مشارکت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، انجمن هنرهای نمایشی ایران، وزارت آموزش و پرورش، سازمان بهزیستی، شهرداری همدان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با شعار «تئاتر، پرواز پروانه های خیال» در شهر تاریخی همدان برگزار می گردد.
1401/03/31
19:09:23
5.0 / 5
134
تگهای خبر: آموزش , آینده , تئاتر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری