ArtKit کیت هنری
كارگردان مستند با كیت هنری مطرح كرد؛

محافظی که امام(ره) تهدید به اخراجش کرد

محافظی که امام(ره) تهدید به اخراجش کرد به گزارش کیت هنری محمد ثقفی یکی از کارگردانان مستند رازهای جماران که به روایت ناگفته هایی از زبان محافظان حضرت امام خمینی(ره) اختصاص دارد، به عرضه توضیحاتی درباره این مجموعه مستند پرداخت.محمد ثقفی یکی از کارگردانان مجموعه مستند «رازهای جماران» همزمان با عرضه اینترنتی این مستند در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آن توضیح داد: این مستند یک روایت چهارقسمتی درباره محافظان حضرت امام (ره) در دوره سکونت ایشان در جماران است. ما در قالب مصاحبه با محافظان حضرت امام (ره) روایت های ناگفته ای را از چند سال سکونت ایشان در جماران عرضه کرده و به جنبه های جدیدی از زندگی حضرت امام (ره) پرداخته ایم.
وی در ادامه اضافه کرد: روایت ها و خاطراتی به نقل از محافظان حضرت امام (ره) در این مستند روایت می شود که از برنامه های روزانه ایشان و ارتباطات شان با مسئولان و مردم گرفته تا ماجرای ترور ناکام ایشان را شامل می شود، همان ماجرای بمب گذاری در جماران که محافظان جلوی آنرا می گیرند. موضوعات دیگری درباره موضع امام (ره) درباره بنی صدر، رابطه ایشان با همسرشان و حاج احمد بعنوان فرزند بزرگ شان هم در این مستند مطرح گردیده است.
ثقفی تاکید کرد: هر قسمت از مستند «رازهای جماران» تم مشخصی دارد. بعنوان مثال یک قسمت به صورت کامل به حاج احمدآقا اختصاص دارد و قسمت دیگر به همسر ایشان. یک قسمت هم روایت ورود حضرت امام (ره) به ایران و ماجرای سفرشان به قم و سپس سکونت در جماران است. در تمام این قسمت ها محوریت حضرت امام (ره) است و خط روایت هم برمبنای روایت هایی است که محافظان از ایشان عرضه می کنند.
وجه مشترک روایت محافظان از حضرت امام (ره) چه بود؟
این مستندساز درباره جنس روایت محافظان حضرت امام (ره) و وجه مشترک آنها توضیح داد: آنچه از زاویه دید همه این محافظان جالب و مورد تاکید بود، رفتار حضرت امام (ره) با محافظان، مردم و خانواده شان بود. مثلا در روزهای رمضان که محافظان روزه بودند، حضرت امام (ره) برای آنها که مشغول شیفت بودند، سحری می بردند. این محافظان خرده روایت های جذابی هم از رفتار حضرت امام (ره) با خانواده و مشخصاً همسرشان عرضه می کنند که شاید خیلی مطرح نشده و شنیدن آنها برای مخاطبان می تواند جذاب باشد.
وی با اشاره به جزئیاتی از عادات روزانه حضرت امام (ره) افزود: این ها همه از نکاتی است که در این مستند از زبان محافظان مطرح شده و در مجموع نکات تازه و جدید درباره بنیان گذار انقلاب شمرده می شود. حجم این روایت ها به اندازه ای بود که بخش هایی از آنرا توانستیم برای پخش از تلویزیون در مدت زمان کوتاهی که فرصت داشتیم در مستند بگنجانیم و بخش هایی هم ناگفته باقی ماند.
ثقفی درباره ارتباط حضرت امام (ره) با محافظان خود هم توضیح داد: حضرت امام (ره) مدام به محافظان تاکید داشتند خیلی با مردمی که برای دیدار با ایشان به جماران می آمدند، رفتار بدی نداشته باشند و خیلی ویژه حواس شان به رفتار محافظان با مردم بود. یکی از محافظان تعریف می کرد در اوایلی که به جماران رفته بودم، یک روز جمعیت زیادی آمد و از آنجا که می خواستم خودی هم به امام (ره) نشان دهم، قسمتی از جمعیت را هل می دادم که پراکنده شوند اما در همان موقع متوجه نگاه تند و تیز حضرت امام (ره) می شود. بعد می گوید پس از مراسم شنیدم که امام (ره) گفته بود به این محافظ جدید بگویید اگر یک مرتبه دیگر بخواهد با مردم اینطور رفتار کند، جایی در جماران ندارد.
ماجرای رای همسر حضرت امام (ره) به بنی صدر
وی ضمن اشاره به ماجرای بستری شدن حضرت امام (ره) در بیمارستان قلب تهران و ماجرای ریاست جمهوری بنی صدر که در این مستند به بخش هایی از آن هم اشاره شده است، اظهار داشت: یکی از نکات جذابی که در مستند به آن پرداخته ایم ماجرای اختلاف نظرهای حضرت امام (ره) و همسرشان است. ایشان حتی در مواردی اختلاف نظرهای سیاسی هم با هم داشتند. در یک مورد همسر امام (ره) به آقای بنی صدر رای می دهد و امام (ره) هم هیچ دخالتی در این جریان نمی کند و اعلام می کند که شما کاملاً حق رای دارید و می توانید به هر کسی که دوست دارید، رای بدهید.
این مستندساز تاکید دارد: رفتار امام (ره) با مردم رفتاری بسیار صمیمانه بوده است. در عین محافظتی که وجود داشت، حضرت امام (ره) تلاش بسیاری داشت که با مردم ارتباط نزدیک داشته باشد، هم در قم و هم در جماران این رویکرد را داشتند و همواره محافظان از این مساله یاد می کنند که ایشان خیلی در قید و بند مسائل امنیتی نبودند، تنها به فکر این بودند که مردم اگر آمده اند و یک ساعت در آفتاب ایستاده اند، ایشان حتما به احساسات آنها پاسخ بگوید و با آنها صحبت کند. حضرت امام (ره) هفته ای یک یا دوبار جلسات عقد و ازدواج حضوری هم داشتند.
وی در آخر مطرح کرد: نکته دیگری که در فیلم به آن اشاره می شود ساده زیستی حضرت امام (ره) و وسایل منزل شان است. گفته می شود حضرت امام (ره) در دورانی که در جماران بودند هیچگاه از منزل خارج نمی شدند، حتی برای زیارت به قم هم نمی رفتند و مدام در جماران حضور داشتند. فیلم ها کمتر دیده شده ای هم از آرشیو در این مستند داریم که مربوط به تصاویری می شود که عروس حضرت امام (ره) از ایشان ضبط کرده و ما در این مستند شاهد بخش هایی از آن هستیم.


منبع:

1401/03/14
13:31:56
5.0 / 5
219
تگهای خبر: زندگی , سفر , فیلم , كارگردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری