ArtKit کیت هنری
همسایه شمالی ۳۳؛

نسل نوی فیلمسازان روسیه چه کسانی هستند

نسل نوی فیلمسازان روسیه چه کسانی هستند کیت هنری: هرچند فیلمسازان دوران شوروی نقشی موثر در رشد صنعت سینما داشتند اما نسل نوی فیلمسازان روسیه نیز ارزشی کمتر از پیشگامانشان ندارند.به گزارش کیت هنری به نقل از اسکرین رنت، فیلمسازان شوروی مانند سرگی آیزنشتاین و آندری تارکوفسکی نقش عظیمی در توسعه سینمای جهان داشته اند و همچون بزرگ ترین کارگردان های تاریخ به حساب می آیند.
شوروی مدت هاست که دیگر وجود ندارد اما کارگردان های روس جدیدی سر برآورده اند که در خانه خود و در سطح جهان موفقیت های بسیاری داشته اند. در ادامه مروری داریم بر آثار ۱۰ نفر از آنها که نباید از لیست فیلم های محبوب کنار بروند.
۱۰. آندری زویاگینتسف
زویاگینتسف یکی از شناخته شده ترین کارگردان های روس در خارج از کشور است که در داخل کشور خیلی طرفدار ندارد چون تصویری سرد از روسیه مدرن به نمایش می گذارد.

او در سال ۲۰۰۰ اولین سریال و در سال ۲۰۰۳ اولین فیلم خود یعنی «بازگشت» را کارگردانی کرد که برنده جایزه شیر طلایی و بهترین فیلم ونیز شد و در گلدن گلوب هم نامزدی بهترین فیلم خارجی را کسب نمود. پس از آن با «تبعید» نامزد دریافت نخل طلای کن شد و با «النا» سال ۲۰۱۱ جایزه ویژه هیات داوران این فستیوال را برد.
«لویاتان» او نامزد نخل طلا شد، جایزه بهترین فیلمنامه کن و بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب را برد و نامزد بهترین فیلم خارجی اسکار شد. «لاولس» هم نامزد نخل طلا شد، جایزه هیات داوران کن را برد و در گلدن گلوب و اسکار نامزد بهترین فیلم شد.
به عبارت دیگر، تک تک فیلم هایی که زویاگینتسف ساخته در جوایز بزرگ اروپایی و جهانی نامزد و برنده شده اند.
۹. نیکلای لِبِدِوف
نیکلای لبدوف در کیشیناف به دنیا آمد که پایتخت فعلی کیشیناف مولداوی است. او مسیر حرفه ای کاری خودرا در اواخر دهه ۹۰ میلادی با موفقیت های نسبی شروع کرد و در دهه بعد با فیلم هایی مانند «ستاره»، «سگ تازی» و «ترانه شوق» میان منتقدان موفقیت بیشتری کسب نمود.

این موفقیت بعد از آن با اکران «افسانه شماره ۱۷» در سال ۲۰۱۳ و «خدمه پرواز» در سال ۲۰۱۶ ادامه یافت.
۸. الکسی فدورچنکو
الکسی فدورچنکو در یکاترینبورگ به دنیا آمد و کار حرفه ای خودرا اویل دهه ۲۰۰۰ شروع کرد اما به سرعت با کارگردانی فیلم های سینمایی و مستند نامش به دنیا معرفی گردید.
نخستین ساخته سینمایی او فیلم علمی تخیلی سال ۲۰۰۴ «اولین روی ماه» بود که جایزه مستند فستیوال فیلم ونیز را به خود اختصاص داد. پس از آن «روح های ساکت» سال ۲۰۱۰ نامزد دریافت شیر طلایی شد و چند جایزه در ونیز برد و درام سال ۲۰۱۸ «جنگ آنا» برنده بهترین فیلم و بهترین کارگردان جوایز عقاب طلایی (معادل گلدن گلوب روسی) و بهترین فیلم جوایز نیکا (معادل اسکار روسی) شد.
۷. والری تودورفسکی
والری تودورفسکی پسر پیوتر تودورفسکی کارگردان روسی است و در اودسا واقع در اوکراین به دنیا آمد. او کار خودرا بعنوان یک فیلمنامه نویس در اواخر دهه ۸۰ میلادی شروع کرد و چند سال بعد برای کارگردانی هم به موفقیت رسید.
فیلم تحسین شده سال ۱۹۹۸ او یعنی «کشور ناشنوایان» در برلین پیش نمایش شد و جوایز بهترین بازیگر زن، بهترین بازیگر مرد مکمل و بهترین طراحی صدای عقاب طلایی را برد. اما شناخته شده ترین کار او فیلم موزیکال سال ۲۰۰۸ «هیپسترها» است که در چند فستیوال معروف اکران شد و علاوه بر جلب نظر مخاطبان چند جایزه هم برد.
۶. آندری کراوچوک
آندری کراوچوک در لنینگراد به دنیا آمد که حالا با عنوان قبلی اش یعنی سن پترزبورگ شناخته می شود. او ابتدا ریاضی خواند اما پس از ملاقات با ۲ فیلمساز یعنی الکسی جرمن و ولادیمیر ونگروف، دستیار کارگردان شد و مسیرش را تغییر داد.
کراوچوک اولین فیلمش را در سال ۲۰۰۰ با عنوان «معجزه کریسمس» منتشر نمود که آنرا با یوری فتینگ ساخته بود. فیلم بعدی اش «ایتالیایی» با نظر خوش منتقدها روبرو شد و چند جایزه برد و بعنوان نماینده روسیه برای جوایز اسکار هم برگزیده شد. فیلم بعدی او «دریابان» بود که خوب فروخت اما منتقدان نظر یکسانی درباره اش نداشتند. این فیلم چهار جایزه عقاب طلایی برد.
۵. الکسی بالابانوف
الکسی بالابانوف تا حدودی چهره ای بحث برانگیز و یکی از شناخته شده ترین کارگردان های مدرن روسیه بود اما در سال ۲۰۱۳ در ۵۴ سالگی بعد از سکته قلبی از دنیا رفت. به خاطر تیرگی و بحث های حول فیلم هایش، اغلب او را با لارس فون تریه و برادران کوئن مقایسه می کردند.
مسیر حرفه ای کاری بالابانوف در اواخر دهه هشتاد میلادی شروع شد اما موفقیت اصلی اش در سال ۱۹۹۷ با اکران «برادر» به بازار آمد. آخرین اثرش یعنی «من هم» جایزه بهترین کارگردان فستیوال بین المللی فیلم سن پترزبورگ را برایش به ارمغان آورد. از دیگر فیلم هایش می توان از «جنگ»، «محموله ۲۰۰» و «مورفین» نام برد.
۴. یوری بایکوف
یوری بایکوف کارش را بعنوان یک بازیگر در اواخر دهه ۲۰۰۰ شروع کرد اما بعد به سمت کارگردانی رفت و آثارش با نقدهای خوب روبرو شده اند و جوایز مختلفی دریافت کرده اند.

نخستین موفقیت بزرگ او فیلم «سرگرد» سال ۲۰۱۳ بود که در فستیوال کن به نمایش درآمد و همین طور برنده چند جایزه نیکا شد. «احمق» او در بین منتقدان محبوب شد و جایزه نیکا بهترین فیلمنامه را گرفت و سریال تلویزیونی «روش» سال ۲۰۱۵ هم سه جایزه TEFI برد که معادل جوایز امی روسیه است.
۳. الکساندر سوکوروف
در حال حاضر، الکساندر سوکوروف شاید یکی از شناخته شده ترین کارگردان های روسیه در سطح بین المللی باشد. او اواخر دهه ۸۰ میلادی با دومین فیلمش «صدای تنهای انسان» به شهرت رسید.

«مولوخ» سال ۱۹۹۹ نامزد نخل طلای کن شد و جایزه بهترین فیلمنامه این فستیوال را برد. فیلم «تائوروس» سال ۲۰۰۱ نامزد دریافت نخل طلا شد و سه جایزه نیکا همچون بهترین کارگردان را برد. اما شاید معروف ترین کارش «کشتی روسی» سال ۲۰۰۲ باشد که جایزه ویژنز فستیوال فیلم تورنتو را برد و نامزد نخل طلای کن و بهترین فیلم نیکا هم شد.
بعد از آن، «پدر و پسر» جایزه فیپرشی کن را برد، «الکساندرا» نامزد نخل طلا شد و «فاوست» شیر طلای ونیز و ۲ جایزه نیکا برای بهترین فیلم و بهترین کارگردان را از آن خود کرد.
۲. آندری کونچالوفسکی
یک کارگردان موفق بین المللی دیگر روسی آندری کونچالوفسکی است که کارش را در دهه ۶۰ میلادی شروع کرد و در فیلم های «کودکی ایوان» و «آندری روبلف» با آندری تارکوفسکی همکاری کرد.
نخستین موفقیت بزرگ کونچالوفسکی با «سیبریایی» سال ۱۹۷۹ به بازار آمد که جایزه بزرگ کن را به خود اختصاص داد. «قطار فراری» سال ۱۹۸۵ برمبنای داستان آکیرا کوراساوا نامزد نخل طلای کن، سه گلدن گلوب و سه اسکار شد. فیلم های دیگر او هم در دهه های بعد در فستیوال های سراسر اروپا و دیگر قاره ها درخشیده اند.
۱. نیکیتا میخالکوف
نیکیتا میخالکوف کارش را در اوایل دهه شصت میلادی بعنوان یک بازیگر شروع کرد و در نهایت به سمت کارگردانی رفت. او هنوز هم یکی از چهره های فعال در مراحل فیلمسازی برخی از پروژه های روسی است.

میخالکوف پس از کارگردانی کردن چند فیلم کوتاه در سال ۱۹۷۴ اولین فیلم بلند خودرا با عنوان «خانه ای در بین غریبه ها» اکران کرد که امروز بعنوان یک اثر کلاسیک شناخته می شود. چند فیلم بعدی جوایزی کوچک بردند اما موفقیت بزرگ بعدی او با «چشمان تیره» سال ۱۹۸۷ به بازار آمد که در کن جایزه برد و در گلدن گلوب و اسکار هم نامزد شد.
بعد از دهه نود میلادی، «نزدیک بهشت» او جایزه شیر طلای ونیز را برد و نامزد بهترین فیلم خارجی گلدن گلوب و اسکار شد. «آفتاب سوخته» جایزه بزرگ کن را به خود اختصاص داد و بهترین فیلم خارجی اسکار را هم برد و «۱۲» نامزد بهترین فیلم اسکار شد.


منبع:

1400/11/01
19:20:00
5.0 / 5
292
تگهای خبر: اكران , بازیگر , برند , تصویر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری