ArtKit کیت هنری
روحانی:

تشكیل موزه ملی حقوق ایران از برجسته ترین گام ها برای شناساندن تمدن حقوقی ایران است

تشكیل موزه ملی حقوق ایران از برجسته ترین گام ها برای شناساندن تمدن حقوقی ایران است به گزارش کیت هنری رئیس جمهور تصریح کرد که تشکیل «موزه ملی حقوق ایران» را باید از برجسته ترین گام ها در جهت شناساندن تمدن کهن حقوقی ایران زمین برشمرد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، متن پیام حسن روحانی که توسط اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در مراسم افتتاح موزه ملی حقوق ایران قرائت شد، به شرح زیر است:
حقوق و نظام حقوقی در هر جامعه همواره از اهمیت بسیار برخوردار می باشد. چونکه در قالب آن است که نسبت به کرامت، جایگاه و وظیفه ها و اختیارهای انسان ها و همینطور چگونگی زندگی و کنشگری های در جامعه و نوع روابط افراد با یکدیگر است که سیاستگذاری و هنجارگذاری صورت می پذیرد تا از این رهگذر زمینه های برقراری نظم و عدالت و تأمین امنیت فراهم آید.
جوامع بشری از گذشته و با شناخت حق ها و اصول بنیادین کنشگری در جامعه در جهت برپا ساختن نظام حقوقی و هنجار گذاری گام اساسی برداشته و هریک در دوره ای دارای ساختار و ضوابط حقوقی برای شناساندن حق ها و تضمین آنها و در واقع، نظام حقوقی شده اند.
از همان هنگام و به موازات آن، تمدن و مدنیت شکل گرفته است؛ بگونه ای که میتوان بر این باور شد حقوق و مدنیت در طول تاریخ همواره همزاد و همراه یکدیگر بوده آمد. از یک سو نمی توان تمدنی را سراغ گرفت که قانون و حقوق در آن حاکمیت و جریان نداشته باشد و از طرفی هر جا که حقوق به جریان افتاده مدنیت هم در آن ظهور و بروز داشته است، درست است که تمدن همواره با ابنیه و ابزار سخت افزاری پدید می آید و ابزار می شود اما این آفرینه هیچ وقت بدون نرم افزار که آنرا حقوق می نامند، نبوده است.
در این میان کشور عزیزمان از پرافتخار ترین سرزمین هاست. برپایه اسناد و یافته های تاریخ حقوق، بخصوص آن گاه که هنوز برای خیلی از سرزمین ها و اقوام، قانون، عدالت آزادی و برابری نا شناخته بود، ایرانی ها از عصر باستان برای تنظیم روابط اجتماعی و برقراری عدالت و امنیت به هنجار گذاری حقوقی و قانونی روی آورده بودند، به همین علت است که آموزه های برآمده از تاریخ حقوق خبر از وجود و استقرار یک تمدن حقوقی در سرزمین ایران می دهد، تمدنی که در چهارچوب آن صلح، امنیت و آزادی برابری و قانون مداری همواره از ستون های استوار آن به حساب می آید تمدن اسلامی هم که منشا از کتاب و سنت دارد، پدیده ای جز حقوق نبوده است به نحوی که نهادهایی مانند وقف و صلح و بیع و خیلی از توافقات اجتماعی را میتوان دارای حیاتی مستقل و کارا دانست که تابحال کارآمدی خویش را حفظ نموده اند.
شناساندن تمدن کهن حقوقی ایران زمین به شکل های مختلف صورت می پذیرد. شناسایی، گردآوردی، به نمایش گذاشتن فرهنگ و گنجینه ها، آثار و اندیشه های کاردانان و ممتازان حقوقی همچون مهم ترین روش های در این حوزه است که تشکیل و راه اندازی «موزه ملی حقوق ایران» را باید از برجسته ترین آنها شمرد. شایسته است موزه بگونه ای برپا و اداره شود که این مسیر تاریخی و تحول آنرا نشان دهد.
برپا ساختن این موزه، ابتکاری نویافته و بی بدیل است که در آستانه یکصد و پانزدهمین سالگرد صدور فرمان مشروطیت و تلاش آزادی خواستار انجام می پذیرد و باید آنرا پاسداشت.
این تقارن می تواند نمادی از هدف گذاری این موزه برای ترویج آزادی و حق های شهروندی و شناساندن سیر تحولات اجتماعی برای رسیدن به آن باشد. ازاین رو موزه ملی حقوق ایران افزون بر گردآوری و حفظ استاد و آثار فاخر حقوقی باید در جهت بنیان ها و نگاههای تمدن حقوقی و گسترش اصول اساسی حقوق بخصوص آزادی، برابری، عدالت و قانون مداری گام بردارد.
در انتها لازم است از معاون حقوقی رئیس جمهور برای عرضه پیشنهاد تشکیل، راه اندازی و استفاده از ظرفیت های جامعه حقوقی در زمینه تدبیر و ایجاد سازکارهای برپاساختن و پیشبرد امور موزه ملی حقوق ایران و از رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در این خصوص سپاسگزاری شود. امید است این موزه با بهره مندی از همه توان جامعه و نهادهای علمی حقوقی کشور و از رهگذر تعامل های نظام مند در جهت ترویج، حفظ و توسعه حقوق و تمدن حقوقی کشور عزیزمان کوشا و پیروز باشد.
منبع:

1400/05/06
22:53:34
5.0 / 5
1439
تگهای خبر: زندگی , سازمان , كتاب , نمایش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری