ArtKit کیت هنری

مقر كرونا مشخص شد!

مقر كرونا مشخص شد! یک کارگردان تئاتر با انتقاد از تعطیلات پیاپی سالن های نمایش اظهار داشت: با این تعطیلات مقر کرونا مشخص شد؛ مرکز شهر تهران، حول و حوش تئاتر شهر، چون به جز سالن های تئاتر همه جا باز است!


متین اوجانی که مشغول اجرای نمایش «نئاندرتال ها» بود، در گفتگو با ایسنا افزود: در تمام مدت تعطیلی تئاتر، همه جا باز بود و مردم از سر و کول هم بالا می رفتند. حالا هم که با تعطیلی اخیر جاده شمال باردیگر ترافیک شده است و این وسط فقط تئاتری ها هستند که به اشاره ای تعطیل می شوند.
او با عرضه توضیحاتی درباره شرایط اجرای نمایشش در این مقطع اظهار داشت: این نمایش را با سختی تمام آماده کردیم. جمع کردن یک گروه در این وضعیت بسیار مشکل است. قرار بود اجرای ما از ۱۳ تیرماه آغاز شود که از بخت بد، ۱۲ تیرماه ناگهان تئاتر را تعطیل کردند و سایت فروش بلیت هم بسته شد. بدین سان تمام هزینه چاپ پوستر و تبلیغات ما باد هوا شد. قرار بود آقای سیاوش چراغی پور اجرای ما را افتتاح کند. ایشان از پروژه تصویری خود اجازه خواست که کنار ما باشد اما ناگهان همه چیز متوقف گردید و این در حالی بود که همه جا باز بود و فقط تئاتر تعطیل شد.
اوجانی افزود: پس از چند روز تئاترهای خصوصی باز شدند. ما هم باردیگر گروه را دور هم جمع و بار دیگر برای تبلیغات مان هزینه کردیم و از ۲۲ تیر نمایش مان را روی صحنه بردیم که پس از هفت شب باردیگر و باز هم به صورت ناگهانی تئاتر تعطیل شد!
این کارگردان ضمن اشاره به استقبال تماشاگران از اجرای این اثر نمایشی اظهار نمود: نمایش ما یک کمدی سیاه با نگاهی اجتماعی است که به خوبی مورد استقبال قرار گرفته بود. دو بار کل ظرفیت مجاز سالن پر شد و حتی در شب هفتم اجرا ناچار شدیم به سبب پر شدن ظرفیت سالن، برخی از تماشاگران را به خانه بازگردانیم.


او اضافه کرد: پس از تعطیلی ادارات هم که مردم راه شمال را در پیش گرفتند و حالا هم همه جا باز است و باز هم تئاتر است که از فعالیت بازمانده و ما متوجه شدیم کرونا - که دلیل این تعطیلی اعلام شده - فقط در مرکز شهر تهران ریشه دوانده، آن هم در محدوده چهارراه ولیعصر و باز هم فقط گریبان تئاتر را گرفته است.
اوجانی با بیان اینکه این شکل از فعالیت لطمه بسیاری به جان و روح گروه های نمایشی زده است، افزود: متاسفانه مسئولانی که برای تئاتر تصمیم می گیرند، خودشان از جنس تئاتر نیستند و اداری مآب رفتار می کنند. آنان نمی توانند درک کنند که جمع کردن یک گروه نمایشی و آماده سازی یک نمایش در این وضعیت چقدر سخت و این گونه توقف ها چقدر آزاردهنده است. همین که اعتراض هم می نماییم، ما را به ستاد ملی مقابله با کرونا حواله می دهند. در حالیکه اگر قرار به قرنطینه است، جاده ها را ببندید که راه شمال ترافیک نشود. اما این گونه تعطیلی که فقط منحصر به تئاتر شده، خنده دار است.
او با ابراز تاسف از اینکه مدیران فرهنگی از جامعه تئاتری حمایت نمی کنند، اضافه کرد: تنها جایی که از ما حمایت کرده، سایت تیوال است ولی مسؤلان تصمیم گیرنده یا برش لازم را ندارند یا حوصله ندارند خویش را به دردسر بیندازند.
متین اوجانی در انتها استقبال تماشاگران از نمایشش را خوشحال کننده خواند و اظهار داشت: این میزان استقبال در این شرایط برای خودمان هم خوشحال کننده و اعجاب انگیز بود. هیچ شبی کمتر از ۴۰ تماشاگر نداشتیم. همیشه در اجرای اول میهمانان گروه سالن را پر می کنند ولی در شبهای بعدی، کشش کار و عواملی دیگر تعیین کننده است. نمایش ما به گواهی عکس ها و فیلم هایی که تهیه کرده ایم، با استقبال گرم تماشاگران روبه رو شد اما افسوس که تصمیم های یک شبه باردیگر ما را گرفتار بحران کرد.
نمایش «نئاندرتال ها» به نویسندگی و کارگردانی متین اوجانی از ۲۲ تیرماه در تماشاخانه دیوار چهارم روی صحنه رفت که تا روز یکشنبه سوم مرداد اجرای آن متوقف شده است.
به قول اوجانی، این نمایش یک کمدی سیاه با نگاهی اجتماعی است که در خلاصه داستان آن آمده است: صادق، فیلمنامه نویس جوان، در زندگی برای هر چیز، حتی حاملگی همسرش، برنامه ریزی نموده است ولی این دفعه ماجرا جور دیگری رقم می خورد...1400/04/31
23:07:51
5.0 / 5
442
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری