ArtKit کیت هنری

جریان مرمت در قلعه ساسانی شاهدیه

جریان مرمت در قلعه ساسانی شاهدیه کیت هنری: یزد مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد از قلعه ابرندآباد بازدید کرد و در جریان روند اجرای طرح مرمت این قلعه قرار گرفت.


قلعه ابرندآباد شاهدیه یکی از قلاع تاریخی شهر یزد با پیشینه ای تاریخی متعلق به دوران ساسانی است که بعد از ثبت ملی نیز به حال خود رها شده بود اما با اهتمام فعالان و دوست داران میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرمت این بنا در دستور کار قرار گرفت.
شهرداری شاهدیه بعنوان نهادی همراه با میراث فرهنگی در این شهر نسبت به مرمت این بنا اقدام و بودجه ای را به این بنا اختصاص داد.
البته پیش تر نیز درباب این قلعه تاریخی، «علی اصغر صمدیانی یزد» معاون میراث فرهنگی استان یزد به ایسنا از اهتمام شهرداری برای اجرای طرحی درباب این قلعه تاریخی تحت نظارت ضوابط میراث فرهنگی آگاهی داده بود.
«سید علی میرنژاد» شهردار شاهدیه نیز پیش تر درباب این طرح به ایسنا گفته بود؛ این قلعه دارای دو طرح ویژه فضای بیرونی و فضای درونی است که هر دو طرح برای حفظ و احیای این بنای تاریخی اجرا می شود.
وی در ارتباط با فضای بیرونی این قلعه نیز تصریح کرده بود: اطراف قلعه به مساحت پنج هکتار تحت نظارت مشاور ذی صلاح درحال تبدیل به یک سن روباز برای برنامه های فرهنگی و اجتماعی مختلف خصوصاً برای گردشگران این شهر است.
شهردار شاهدیه از تبدیل فضای داخلی قلعه به محوطه ای ورزشی طبق ضوابط میراث فرهنگی در امتداد توسعه صنعت گردشگری در این شهر تاریخی خبر می دهد.
اجرای این طرح برای قلعه تاریخی شاهدیه می تواند الگویی برای سایر بناهای تاریخی باشد و با استفاده حداکثری از ظرفیت این ابنیه در امتداد توسعه گردشگری نیز به حفظ بناهای تاریخی کمک گردد.
منبع:

1400/04/27
11:24:16
5.0 / 5
189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری