ArtKit کیت هنری

درد مشترك راهنمایان در ایران و تركیه

درد مشترك راهنمایان در ایران و تركیه به گزارش کیت هنری به دنبال ۱۹ ماه بیکاری راهنمایان گردشگری در سرتاسر جهان، در ترکیه راهنمایان گردشگری از رئیس جمهور این کشور درخواست نمودند، حمایت ها را برای بقای شغل ۹ هزار راهنما، گسترش دهد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، در ایران ۱۴ هزار راهنمای گردشگری با همه گیری ویروس کرونا بیکار شده اند و تنها پشتیبانی از آنها تخصیص ۲۰ میلیون وام با بهره ۱۲ درصد بوده است. حالا که سر رسید بازپرداخت این تسهیلات فرا رسیده، خیلی از آنها با چالش رو به رو شده اند. بعضی از راهنمایان گردشگری معتقدند این وام بیشتر از آن که جنبه حمایتی داشته باشد، بدهکار کرده، درحالی که بیکاری آنها ادامه دارد.
مهدی عباسی ـ کارشناس گردشگری ـ ضمن اشاره به وضعیت مشابه راهنمایان گردشگری در ترکیه به اظهارات اخیر سوات تورال ـ رئیس انجمن راهنمایان گردشگری ترکیه (TUREB) ـ پرداخت. او گفته است: راهنمایان گردشگری ترکیه به علت کاهش گردشگر، یکی از بخش هایی است که تحت تاثیر اپیدمی کرونا، ۱۹ ماه با بیکاری دست وپنجه نرم کرده اند.
تورال با یادآوری اینکه همه گیری کرونا، باآنکه جهان را تحت تاثیر قرار داد، ولی بیشترین ضربه را به گردشگری وارد کرد، به صورتی که تنها افرادی برای طولانی مدت بیکار ماندن، راهنمایان گردشگری بودند.
وی افرود: با عنایت به اینکه در پنج ماه آخر سال ۲۰۱۹ فصل گردشگری به پایان رسیده بود، در واقع روند بیکاری راهنمایان گردشگری پنج ماه پیش از همه گیری کرونا شروع شده بود. با این تفاسیر فعالان گردشگری ما تقریباً ۱۹ ماه است که با بیکاری دست وپنجه نرم می کنند.
تورال اظهار نمود: با تلاشهای انجمن راهنمایان گردشگری ترکیه و حمایت محمت نوری ارسوی، وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه مقرر شده بود تمامی راهنمایان از کمک مالی در ارتباط با راهنمایان گردشگری بهره مند شوند، ولی تداوم کاهش توریست سبب شده است که یک سوم از کسانی که متقاضی دریافت وام پشتیبانی برای راهنمایان گردشگری در آوریل ۲۰۲۰ بودند، با تداوم هفت ماه بیکاری نتوانند اقساط این وام را به دولت برگردانند.
وی افزود: انجمن راهنمایان گردشگری ترکیه در این دوران دریافت هزینه عضویت برای تمدید کارت راهنمایان گردشگری را معلق کرد. آنها کوشش می کنند به هر نحوی از همکاران خود پشتیبانی کنند و با کمترین هزینه آنها را از حرفه اصلی شان منحرف نکنند.
رئیس انجمن راهنمایان گردشگری ترکیه تاکید کرد: بیشتر راهنمایان گردشگری حرفه خویش را بعنوان خوداشتغالی انجام می دهند و در تعریف اصناف قرار نمی گیرند و بیشتر آنها هم در چتر تأمین اجتماعی قرار ندارند. ازاین رو امکان استفاده این قشر از کمک هزینه اعلام شده برای اصناف میسر نیست.
وی ادامه داد: راهنمایان گردشگری ترکیه که از مهم ترین قدرت های نرم این کشور هستند و یکی از ارکان اساسی صنعت توریسم به شمار می آیند و به تعویق پرداخت وام و دریافت کمک هزینه نیاز دارند. ما می بینیم که کشور ما حمایت هایی را اعلام و برنامه ریزی هم کرده است.
تورال اظهار داشت: تعداد راهنمایان ترکیه به ۹ هزار نفر می رسد، امیدواریم رئیس جمهور ترکیه دستورالعمل هایی را بعنوان کمک هزینه هایی به راهنمایان تخصیص دهد و بازپرداخت وام آنها به تعویق افتد. کمک هزینه ای که در این دوره اعطا خواهد شد، هم روحیه همکاران را زیاد می کند و هم امیدها را زنده نگه می دارد و به همکاران ما اجازه می دهد در این بخش بمانند.1400/03/28
20:54:13
5.0 / 5
583
تگهای خبر: گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری